Pred Špecializovaným trestným súdom pokračuje proces so starostom Dolného Chotára

BRATISLAVA – Pred Špecializovaným trestným súdom (ŠTS) v Pezinku pokračuje vo štvrtok za prísnych bezpečnostných opatrení proces so starostom Dolného Chotára Františkom Dorom a spol.

 

František Dora, jeho syn František Dora mladší, Ladislav A. a Roland Sz. čelia obžalobe z viacerých vrážd, podvodu, drogovej trestnej činnosti, ako aj z členstva v skupine sátorovcov. Podľa obžaloby mali svoje obete zadržať v prezlečení za policajtov a následne ich zaškrtiť. Na štvrtkovom pojednávaní vypovedá bývalý člen zločineckej skupiny sátorovcov – Juraj Bugár.

Bugára alias Bugiho za viacero trestných činov v minulosti slovenské súdy právoplatne odsúdili na 21 rokov odňatia slobody. Jeho štvrtková výpoveď sa musí prekladať z maďarského jazyka do slovenského. Svedok potvrdil, že poznal v minulosti všetkých obžalovaných, ako aj členov skupiny sátorovcov a aj bosa gangu Ľudovíta Sátora. Potvrdil, že skupina na podvody využívala tzv. biele kone. „Keď už biely kôň nebol potrebný, bolo ho treba zlikvidovať,“ vyhlásil svedok. Počas ďalších termínov procesu by mali vypovedať ako svedkovia minimálne piati členovia gangu sátorovcov, ktorá je pokladaná za najbrutálnejšiu zločineckú skupinu v histórii Slovenska.

Vraždy si mal objednávať František Dora ako spôsob umlčania tzv. bielych koní. Niektoré z vrážd boli vykonané tak, že zastavili svoje obete pod zámienkou policajnej kontroly. V policajnom prestrojení ich presunuli do priestorov bývalej čárdy, ktorá patrila ďalšiemu členovi skupiny. Obeti následne dali na ruky putá, niekoľko hodín ju strážili a potom presunuli na miesto s vykopaným hrobom. Tam svoju obeť usmrtili zaškrtením. Za takýto skutok mali inkasovať vykonávatelia vraždy vtedajšie tri milióny korún s tým, že sa jedna z týchto vrážd mala stať medzi rokmi 2003 a 2004.

Starosta je obžalovaný aj zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny sátorovcov, ktorá sa podľa obžaloby zaoberala páchaním rôznej ekonomickej a majetkovej trestnej činnosti, ako aj páchaním násilnej trestnej činnosti, a to najmä vrážd vtedajšej konkurenčnej skupiny papáyovcov.

Podľa prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Bohdana Čeľovského ide proces s aktívnym politikom, ktorý je obžalovaný z vrážd, dôkazom toho, že si spravodlivosť časom nájde každého. „Nikto sa neschová za svoju politickú činnosť alebo kontakty, keďže je známe, že mal obžalovaný aktívne kontakty s politikmi aj s funkcionármi z prostredia justície,“ doplnil. Na margo hrobov obetí dodal, že sa naďalej pátra v okolí západného Slovenska.

Po ostatných pojednávaniach so sátorovcami sa mali na základe informácií z pojednávaní podľa prokurátora niektoré telá aj premiestňovať. Gang mal mať na svedomí viac ako 80 ľudských životov.

 

František Dora. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Viacero vrážd

Prvý raz na Slovensku stojí pred súdom – Špecializovaným trestným súdom (ŠTS) v Pezinku – aktívny politik, ktorý si objednal viacero vrážd u zločineckej skupiny. Uviedol to pre TASR na margo vo štvrtok pokračujúceho procesu so starostom Dolného Chotára Františkom Dorom a spol. prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Bohdan Čeľovský. „Jeden z obžalovaných bol aktívny politik, tak o to je tento prípad možno zaujímavejší pre verejnosť, že prvýkrát súdime aktívneho politika, ktorý si objednal viacero vrážd. Vraždy si objednal u jednej z najbrutálnejších zločineckých skupín na Slovensku, teda u sátorovcov. Tieto vraždy boli vykonané, jedna ostala len vo fáze prípravy, keďže došlo k zavraždeniu Ľudovíta Sátora, tú poslednú vraždu už nestihli vykonať. Čo sa týka priebehu konania, to nebudem bližšie komentovať. Je v úvodnej fáze, vypočúva sa prvý svedok,“ konkretizoval ďalej prokurátor.

Senát ŠTS vypočúva prvého svedka, bývalého člena skupiny a na dlhoročný trest odňatia slobody odsúdeného Juraj Bugár alias Bugiho. Osobne nemal informácie o dohodách bosa skupiny nebohého Sátora s obžalovaným Františkom Dorom. Tie robili podľa neho potajomky, najmä keď išlo o podvody s DPH. Na strane druhej nepochybuje o vyjadreniach Sátora, Kristiána Kádara a Františka Doru o vraždách takzvaných bielych koní. František Dora sa však opakovane pýtal, či je jedna z obetí dobre zakopaná, a či ju náhodou niekto nenájde. Svedok pripomenul, že už bol odsúdený za vraždy, účasti na vraždách a za trestný čin založenia, zosnovania zločineckej skupiny.

Svedok potvrdil, že poznal v minulosti všetkých obžalovaných, ako aj členov skupiny sátorovcov Ľudovíta Sátora. Potvrdil, že skupina na podvody využívala takzvané biele kone. „Keď už biely kôň nebol potrebný, bolo ho treba zlikvidovať,“ vyhlásil svedok. Počas ďalších termínov procesu by mali vypovedať ako svedkovia minimálne piati členovia gangu sátorovcov, ktorý je pokladaný za najbrutálnejšiu zločineckú skupinu v histórii Slovenska.

 

František Dora mladší. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Viac o téme: aktualizované, Dolný Chotár, František D, František Dora, obžaloba, proces, Špecializovaný trestný súd, starosta, vražda

Súvisiace články