Domáce Politika

Predlžovanie životnosti ruských stíhačiek je nevýhodné, reaguje opozícia na návrh ministerstva obrany

Stíhačka F-16 - Zdroj: lockheedmartin.com

BRATISLAVA- Ministerstvo obrany odporučí vláde pokračovať v prevádzke lietadiel MiG-29 a to až do doby dodania stíhacích lietadiel F-16 C/D Block 70. Tento záver vraj vyplynul z podrobnej analýzy alternatív ochrany vzdušného priestoru Slovenskej republiky, ktorý rezort obrany spracoval a predloží ho na rokovanie vlády.

V rámci spracovania analýzy identifikovali odborníci zo vzdušných síl a sekcie modernizácie dve možné alternatívy ochrany vzdušného priestoru. Prvou bola spolupráca s členskými krajinami NATO, ktorá by však znamenala dočasnú stratu tejto spôsobilosti. Druhou by bolo pokračovanie v prevádzke lietadiel MiG-29, a to buď spoluprácou s Poľskou republikou, alebo so spoločnosťou RSK MiG.
Na základe posúdenia uvedených možností s prihliadnutím na súčasný technický stav lietadiel MiG-29, platnej legislatívy, potreby zabezpečenia a udržania úrovne výcviku pilotov a príslušníkov pozemného personálu Vzdušných síl Ozbrojených síl SR, vychádza ako najefektívnejšie ekonomické riešenie uzavrieť novú Dodatočnú dohodu so spoločnosťou RSK MiG s platnosťou od 16.11.2019 do 31.12.2023 s možnosťou predĺženia o jeden rok.
Materiál, ktorý bude predložený do vlády obsahuje podrobné posúdenie alternatívy ďalšej ochrany vzdušného priestoru SR.

Opozícii zmluva vadí, považujú ju za zlé riešenie

Predstavitelia opozičných strán Sloboda a Solidarita (SaS) a hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) považujú predĺženie abonentnej zmluvy na prevádzku ruských stíhačiek Mig-29 za zlé riešenie.

“Presne takýto vývoj sme očakávali, napĺňa sa scenár tak, ako sme na to v minulosti upozorňovali a ako na to upozorňovali aj obranní analytici,“ uviedol v stanovisku hnutia Eduard Heger (OĽaNO). Slovenskej národnej strane išlo od samého začiatku jej pôsobenia v rezorte obrany o predĺženie abonentnej dohody na údržbu ruských lietadiel Mig-29. Všetky kroky, ktoré jej nominanti podnikali, smerovali k predĺženiu abonentu,“ doplnil poslanec Národnej rady SR.

Podľa Hegera sa na základe týchto skutočností dajú oveľa lepšie pochopiť proruské stanoviská Slovenskej národnej strany (SNS). “Faktom však je, že predĺženie abonentu je ekonomicky nevýhodné a celkovo neefektívne, pričom očakávame serióznu analýzu aj od Útvaru ministerstva financií SR Hodnota za peniaze. Ďalších päť rokov abonentu znamená zaplatenie 150-250 miliónov eur do Ruska. Samozrejme, hovoríme aj o predĺžení závislosti na Ruskej federácii, čo je v rozpore so základnými bezpečnostnými záujmami Slovenskej republiky. Ukazuje sa, že nominanti SNS neuvažovali o tom, že by do riešenia tejto otázky zapojili našich spojencov v Severoatlantickej aliancii či Európskej únii,” povedal.

Podľa hnutia by na ochrane vzdušného priestoru Slovenska vedeli participovať aj Spojené štáty americké, respektíve Poľsko. „Podľa našich informácii je americká strana ochotná v koordinácii s poľskými ozbrojenými silami participovať za nepomerne nižších nákladov so zapojením poľských lietadiel F16 na dočasnej ochrane slovenského vzdušného priestoru, čo by navyše umožnilo aj výcvik slovenského personálu na tomto druhu techniky,“ uzavrel Heger.

Poslanci SaS uviedli, že sa potvrdzujú ich obavy z predlžovania abonentnej zmluvy. “Je jedno, pod akou zámienkou, ale logickým vyústením tejto politiky bude krach nákupu amerických stíhačiek F-16, pretože SNS vzhľadom na jej proruruskú orientáciu nemá záujem posilniť obranyschopnosť Slovenskej republiky v rámci Severoatlantickej aliancie,“ povedal Ľubomír Galko (SaS).

Strana SaS, vychádzajúc z opakovaných chýb nominantov SNS, žiada navyše predsedu vlády Petra Pellegriniho, aby rezort obrany vyňal z pôsobnosti Slovenskej národnej strany, lebo táto strana hrubo poškodzuje záujmy Slovenskej republiky, jej obranyschopnosť i reputáciu v očiach spojencov. “Na Slovensku bol v tejto súvislosti už vytvorený precedens, keď SNS po opakovaných zlyhaniach svojich nominantov prišla v kauze zlodejského predaja emisných povoleniek v prvej Ficovej vláde o rezort životného prostredia,“ doplnil Galko. SaS žiada, aby vláda do obstarania nových stíhačiek pre Ozbrojené sily SR zabezpečila ochranu slovenského vzdušného priestoru prostredníctvom voľných kapacít našich spojencov v NATO.

Galéria
Stíhačky MiG-29 – Zdroj: Ondrej Maliniak
Zdroj: archív
Stíhačka F16. Zdroj: lockheedmartin.com
Stíhačka F-16 , Zdroj: flickr.com/lockheed
Stíhačka F-16 , Zdroj: SITA/AP /Antonio Calanni
Stíhačky MiG-29. Zdroj: Ondrej Maliniak
navigate_before
navigate_next