Spoločnosť Koronavírus Domáce GPlus

Prekazil vám koronavírus návštevu u zubára? Nezúfajte, lekári už pracujú v štandardnom režime

Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Zubné ambulancie začínajú ošetrovať pacientov v štandardnom režime pri dodržiavaní zvýšených hygienicko-epidemiologických postupov. Podľa tretej verzie Metodického usmernenia hlavného odborníka Ministerstva zdravotníctva SR pre odbor zubné lekárstvo z 20. mája poskytujú starostlivosť o pacienta v štandardných ordinačných hodinách schválených príslušným samosprávnym krajom vrátane preventívnych prehliadok. TASR o tom informovala Lujza Hanová zo Slovenskej komory zubných lekárov (SKZL).

 

V zubných ambulanciách celý dentálny tím aj naďalej používa ochranné prostriedky, v ambulanciách, čakárňach a ďalších priestoroch sa využíva zvýšená dezinfekcia a ďalšie hygienické procesy pre zabránenie šírenia nákazy z pacienta na zubného lekára a tým na ďalších pacientov následne ošetrovaných v ambulancii. “Zubní lekári si sami musia zabezpečiť výkonné osobné ochranné pracovné pomôcky, za ktoré vynakladajú nemalé finančné prostriedky. Zvýšený hygienicko-epidemiologický režim predlžuje čas ošetrenia jedného pacienta, preto dochádza k redukcii počtu ošetrených pacientov,” povedal prezident SKZL Igor Moravčík. Zubári podľa neho nechcú prenášať náklady spojené s pandémiou na pacienta, preto SKZL požiadala zdravotné poisťovne o riešenie problematiky zvýšených nákladov. Podľa SKZL je dôležité, aby zdravotné poisťovne tieto oprávnené náklady zohľadnili v čo najkratšom čase pri platbách pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti tak, aby to malo čo najmenší dosah na pacienta.

Pacienti vrátane tých akútnych s bolesťou sa majú v aktuálnych podmienkach na ošetrenie objednať telefonicky alebo e-mailom. Pri vstupe do zdravotníckeho zariadenia musia mať na tvári rúško a personál zubnej ambulancie musí mať vždy prehľad, ktoré osoby v danom momente boli v čakárni. “Ideálne, ak je v čakárni iba jedna osoba. Pacient pri vstupe do zariadenia si následne dezinfikuje ruky dezinfekčným prípravkom s obsahom alkoholu. Personál v zubnej ambulancii musí mať predpísané ochranné prostriedky,” priblížili predstavitelia SKZL.

Pred vyšetrením pacientovi odmerajú teplotu a vyplní anamnestický dotazník, v ktorom sú otázky na príznaky respiračného ochorenia, možný kontakt s infikovanou osobou, či nie je v karanténe, či nemá odporúčanie na domácu izoláciu a monitoring zdravia. Rovnako či nebol testovaný na ochorenie COVID-19, ak áno s akým výsledkom.