BRATISLAVA / KOŠARISKÁ – Časy, keď mohol niekto Slovákom Štefánika vziať, sa už minuli. O to dôležitejšie je, aby sme sa ho sami nevzdávali, ale žili a konali v duchu jeho odkazu. Prezidentka SR Zuzana Čaputová to uviedla v utorok v slávnostnom príhovore na oslavách 140. výročia narodenia generála Milana Rastislava Štefánika v Košariskách.
Podľa prezidentky aj dnes veľmi potrebujeme štefánikovskú jasnozrivosť, „aby sme neprehliadli svoje historické príležitosti“, a jeho vôľu k obeti pri ich napĺňaní. „A častejšie si tiež potrebujeme pripomínať, ako on chápal demokraciu – ako povinnosť pred konaním myslieť na to, či ním, ako povedal, ‚nepoškodzuješ blížneho, národ, spoločnosť. To znamená, opanovať svoje vášne, nie rozprávať, ale problémy riešiť‘,“ skonštatovala.
„Milan Rastislav Štefánik spĺňa všetky definície a kritériá, podľa ktorých sa pozná veľká historická osobnosť,“ vyhlásila prezidentka. Poukázala na to, ako „talentovaný chlapec z Košarísk“ prekonal chudobné pomery vďaka tomu, že k svojmu mimoriadnemu nadaniu pridal aj „nevyčerpateľnú snahu prebiť sa“ k vzdelaniu, vede a najvyšším duchovným výdobytkom svojej doby.
„Aj keby Milan Rastislav Štefánik bol známy len pre to, čo dosiahol ako astronóm, vynálezca, fotograf, meteorológ, cestovateľ, letec a vojak, aj tak by patril k velikánom slovenského národa a hovorili by sme o ňom ako o fenomenálnom človeku,“ zhodnotila. Pripomenula, že súčasná verejnosť Štefánika vníma ako najväčšieho Slováka. Prezidentka v príhovore vyzdvihla aj úlohu Štefánika pri formovaní Československa. Počas vojny sa stal z vedca politik a diplomat, ktorý bol už po troch rokoch generálom francúzskej armády a osobnosť pohybujúca sa v najvyšších spoločenských kruhoch. „Bol to on, kto otváral dvere parížskych salónov pre Tomáša Garriguea Masaryka a Eduarda Beneša, aby tam mohli hľadať podporu pre vznik Československa,“ poznamenala.
Štefánik konal v kritickej dobe ako štátnik, myslí si prezidentka. „Tak, ako mu bolo vlastné, pre dosiahnutie slobody svojho národa išiel až na hranicu sebaobetovania,“ vyzdvihla. Aj chorobou sužovaný prejavoval podľa nej neuveriteľnú energiu, pričom sa často dostával až na pokraj fyzického zrútenia. „Ale napriek tomu vždy robil to, čo považoval za svoju morálnu povinnosť, lebo cítil zodpovednosť za ľudí, ktorých získal pre svoj historický sen,“ uviedla Čaputová.
Kollár hovorí o blahu
Blaho národa je prvoradé, pretože náš národ je naším zrkadlom a našou budúcnosťou. Vyhlásil to predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) vo svojom príhovore počas osláv 140. výročia narodenia generála Milana Rastislava Štefánika v Košariskách. Aj predstaviteľom politickej moci pripomenul, že pre národ sa treba obetovať. Odvoláva sa pritom na Štefánikov výrok: „Národu sa nedáva, len žobrákovi, národu sa treba obetovať.“ Kollár rovnako apeloval na ľudí, aby sa nevzdávali svojho práva meniť veci k lepšiemu.
„Nikdy sa nevzdávajte svojho práva meniť veci k lepšiemu, uchovajte si vôľu, zanietenie a húževnatosť, tak ako to robil aj Milan Rastislav Štefánik. Lebo len spoločným úsilím a vôľou vieme vytvárať krajšie Slovensko, krajšiu domovinu, šťastnejšie rodiny,“ uviedol Kollár. Štefánika označil za velikána slovenského národa a jedného z najvýznamnejších mužov slovenských dejín. „Bol usilovný, pracovitý a zapálený pre dobrú vec,“ uviedol a vyzdvihol Štefánikovu odvahu, zanietenie a bojovnosť. Pripomenul, že prejavil nasadenie aj pri vzniku Československa. Jeho odhodlanie bojovať a nevzdávať sa označil za odkaz pre súčasnosť.
V tejto súvislosti poukázal aj na spoločné prekonávanie následkov celosvetovej pandémie. „Ukázali sme, že sme zodpovedným národom, ktorý vie rešpektovať a chrániť zdravie iných, že nie sme ľahostajní voči osudom našich najbližších, a teda, prejavili sme ľudskosť. A práve tá patrí k základným cnostiam človeka. Milan Rastislav Štefánik tento rozmer ľudskosti napĺňal počas celého svojho života,“ poznamenal Kollár.
Matovič hovoril o Štefánikovi Macronovi
Štefánik bol náš prvý euroobčan. Predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) to uviedol v utorok v slávnostnom príhovore na oslavách 140. výročia narodenia generála Milana Rastislava Štefánika v Košariskách. „Ja sa prebijem, lebo sa prebiť chcem. Myslím si, že tento jeho výrok najlepšie charakterizuje jeho povahu, odhodlanie a charakter,“ myslí si Matovič.
Štefánik bol podľa premiérovej mienky prvý slovenský euroobčan, ktorý precestoval svet, ale potom sa chcel vrátiť. „Nikdy mu neprestalo srdce biť pre Slovensko a svoje kontakty, vedomosti a um využil na to, aby našim predkom na Slovensku pomohol vytvoriť krajinu, v ktorej budú môcť ako národ žiť,“ vysvetlil Matovič.
Vo svojom prejave spomenul premiér príhodu s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom, ktorému v Bruseli ukázal fotografiu Štefánikovej busty. Macron podľa premiéra hneď Štefánika aj spoznal a nad ránom sa k buste na slovenskom zastúpení išli s Matovičom aj odfotiť. „Som veľmi rád, že aj francúzsky prezident na základe busty vie, aký veľký človek to Milan Rastislav Štefánik bol,“ doplnil. „Nezabudnime na to, čo pán Milan Rastislav Štefánik pre Slovensko znamenal,“ uzavrel Matovič.
,,Štefánik by bol sklamaný“
Ak chceme vzdať úctu Milanovi Rastislavovi Štefánikovi, mali by sme jeho vzor nasledovať svojím správaním. Podpredseda Národnej rady (NR) SR Juraj Šeliga (Za ľudí) to uviedol na sociálnej sieti pri príležitosti 140. výročia narodenia Štefánika. Jeho odkaz si pripomenul aj na slávnosti v Košariskách.
Štefánik by bol podľa Šeligu dnes smutný a sklamaný, ak by videl, ako sa z politiky vytráca morálka a nastupuje relativizmus. „Bol by sklamaný, ak by videl, ako neúctivo sa miestami správame k štátu a štátnosti, o ktoré on tak bojoval,“ myslí si podpredseda parlamentu. Šeliga vyjadril úctu Štefánikovmu príbehu a hrdinstvu. „Nech nám je dnešné výročie mementom, že aj na prvý pohľad beznádejná situácia má východisko, ak človek vedie poctivú, húževnatú a vytrvalú chuť zápasiť o dobro, pravdu a spravodlivosť. Ako hovoril sám generál Štefánik: ‚Pre ľudí, pevného predsavzatia a vytrvalosti niet nemožností‘,“ dodal.
Podpredseda NR SR predstavil Štefánika ako generála, štátnika, vedca, hrdého človeka, veľkého národovca, ktorý sa ani v beznádejných situáciách nevzdával. „Naopak, s podlomeným zdravím, často bez peňazí kráčal za svojim cieľom. Čestne, priamo, neuhýbal, nevyhováral sa,“ pripomenul.
Naď pripomína zásluhy
Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) si pripomenul odkaz Milana Rastislava Štefánika na slávnosti v Košariskách. Pri príležitosti 140. výročia jeho narodenia zároveň ocenil päť vojnových veteránov – priamych účastníkov druhej svetovej vojny a bojov za oslobodenie. TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR Martina Kovaľ Kakaščíková. „Odkaz tohto národného velikána, pravého vlastenca a zároveň prvého ‚Európana‘, je univerzálny aj dnes tak, ako sú univerzálne hodnoty, ktoré hlásal – sloboda a demokracia,“ uviedol minister. Naď vyzdvihol významné zásluhy Štefánika na vzniku Československej republiky aj jeho prínos pri budovaní československých légií. Pripomenul, že pôsobil ako politik, astronóm, vojak aj minister vojny, a prezident Slovenskej republiky ho vymenoval v roku 2004 do hodnosti generála in memoriam.
„Príležitostí počas roka, keď si pripomíname tohto velikána novodobých dejín Slovenska, je viacero. Každá jedna z nich nám ponúka pohľad do histórie a zároveň v sebe nesie posolstvo – nezabudnúť,“ skonštatoval Naď. Spomienkové podujatia podľa neho nielen vzdávajú hold tým, ktorí zanechali nezmazateľnú stopu v našej histórii, ale aj prispievajú k povedomiu a posilňovaniu vlastenectva v mladých ľuďoch.
Pamätnú medailu ministra obrany I. stupňa si v utorok prevzali Pavol Liška, Ján Krutý a Branislav Tvarožek, pamätnú medailu ministra obrany II. stupňa si prevzala Anna Bergerová a pamätnú medailu ministra obrany III. stupňa udelil minister Júliusovi Molitorisovi.
Pre Pellegriniho je inšpiráciou
Milan Rastislav Štefánik je pre súčasníkov inšpiráciou geniálneho politického talentu, výkonnej diplomacie a služby k národu, myslí si nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR Peter Pellegrini. Podľa bývalého predsedu parlamentu Andreja Danka (SNS) je živým odkazom, ako sa dajú úprimne naplniť činmi slová práca, láska, statočnosť, ktoré boli Štefánikovým životným heslom. V deň 140. výročia Štefánikovho narodenia to uviedli na sociálnej sieti.
„Vedel sa orientovať v zložitých labyrintoch európskej politiky a svojou diplomatickou skúsenosťou je pre nás inšpiráciou, ako profesionálne zastupovať záujmy malého národa vo svete vtedajšej mocenskej politiky,“ zhodnotil Pellegrini. Štefánik podľa neho významne prispel k vytvoreniu československej štátnosti, z ktorej demokratickej tradície čerpá aj naša moderná štátnosť. „Ctime si jeho odkaz a pokorne slúžme ľuďom žijúcim v Slovenskej republike,“ vyzval.
https://www.facebook.com/andrejdanko.sk/photos/a.1546162042263730/2764876743725581/?type=3&theater
Štefánik bol asi jednou z najvýraznejších osobností, ktorá Československo preslávila, hovorí nezaradený poslanec Richard Raši. „Bola to jedna veľká osobnosť, charakterná a doteraz nikým nespochybňovaná. V dnešnej dobe je takýchto vzácnych osobností stále menej,“ skonštatoval pre TASR. „Som rád, že aj po 140 rokoch od jeho narodenia je Štefánikov odkaz pre slovenský národ stále aktuálny. Zakladateľ česko-slovenskej štátnosti, astronóm a generál. Muž, ktorý svoje sny premenil na skutočnosť,“ povedal o Štefánikovi Danko.
Ani ministri nezabudli
Ministri koalície Igora Matoviča (OĽaNO) si pripomínajú na sociálnej sieti Milana Rastislava Štefánika pri príležitosti 140. výročia jeho narodenín. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) si myslí, že by sme si mali pripomínať jeho múdrosť, odvahu aj národnú hrdosť. Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) ocenil jeho pracovitosť a priebojnosť. Ministerka Kolíková uviedla, že prvýkrát zaregistrovala Štefánika ako študentka strednej školy. „Úprimne, niečím ma opantal, záujem o hviezdy a súčasne bojovník za slobodu v prvej svetovej vojne, Slovák dušou, presadzovateľ samostatného štátu,“ uviedla Kolíková. Štefánika by sme si podľa nej mali pripomínať s úctou za jeho múdrosť, odvahu a národnú hrdosť.
Minister Mikulec Štefánika zase považuje za osobnosť, ktorá sa významným spôsobom zapísala do slovenských dejín. „Štefánik nevyrastal v ľahkých podmienkach, no svojou pracovitosťou a priebojnosťou sa stal kľúčovou osobnosťou, a to hneď vo viacerých oblastiach života,“ dodal minister. Podľa neho nám môže byť Štefánik príkladom svojím zanietením aj pokorou. Ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí) si myslí, že je Štefánik najlepším dôkazom, aký ľudský potenciál sa skrýva v našich regiónoch a že aj z tej „najzapadnutejšej dedinky môže vzísť velikán“. Ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO) považuje Štefánika za politika nielen slovenského, ale aj európskeho a svetového formátu.