Politika Zahraničné

Pri útoku Boko Haram v Čade prišlo o život 92 vojakov

Ilustračná foto: TASR / AP

N’DJAMENA – Dovedna 92 čadských vojakov prišlo o život pri nedávnom a dosiaľ najkrvavejšom útoku džihádistov z skupiny Boko Haram na príslušníkov čadských ozbrojených síl. Oznámil to v utorok čadský prezident Idriss Déby.

 

“Prišli sme o 92 našich vojakov, poddôstojníkov a dôstojníkov,” uviedol podľa agentúry AFP prezident odkazujúc tak na útok Boko Haram, ku ktorému došlo v noci na pondelok v mestečku Boma ležiacom v regióne Lac pri hraniciach s Kamerunom, Nigériou a Nigerom.

“Je to prvýkrát, čo sme stratili tak veľa mužov,” dodal Déby, ktorý sa s novinármi rozprával po tom, čo miesto útoku navštívil.

Džihádistická skupina Boko Haram bojuje od roku 2009 za vytvorenie islamského štátu na prevažne moslimskom severovýchode Nigérie. Odvtedy bolo pri útokoch extrémistov a operáciách armády zabitých viac ako 36.000 ľudí a mnoho ďalších opustilo svoje domovy.

Členovia Boko Haram operujú aj v susedných krajinách – Nigeri, Čade a Kamerune, čo viedlo zmienené štáty k vytvoreniu medzinárodnej vojenskej koalície usilujúcej sa túto skupinu eliminovať.