Domáce Politika Spoločnosť Top

VIDEO Protesty sa vrátili do ulíc. Ľudia tvrdia, že sa zo Slovenska stala potemkinova dedina

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Protesty po siedmich mesiacoch pokračujú. Organizátori vyzvali ľudí, aby vyšli opäť do ulíc. Podporiť ich prišli tiež herci. Zhromaždenia sa tentokrát konali vo viacerých mestách na Slovensku, ale aj v zahraničí. Glob.sk vám sprostredkoval atmosféru z bratislavského protestu, ktorý sa konal na Námestí slobody.

 

Aktuálnu situáciu z bratislavského pochodu sledovali redaktorky Henrieta Hačundová a Kristína Koštialiková.

Námestie slobody sa pomaly zapĺňalo. Ľudia vyšli do ulíc aj s transparentmi. ,,Som tu, pretože mi nie je jedno, ako naša vláda ignoruje naše požiadavky. Nezaujímajú ich občania a stále si hrajú svoje hry,” povedal účastník dnešného protestu Peter. Mnohí protestujúci nie sú na zhromaždení prvýkrát. ,,Bola som na každom proteste, ktorý doteraz bol. Je smutné, že už toľkokrát sme museli vyjsť do ulíc. Ak sa budú konať aj ďalšie protesty, zúčastním sa aj tých,” zdôraznila účastníčka Lucia.

Krátko po 18-tej hodine sa protest začal. ,,Cítime nádej a šancu na spravodlivosť. Samozrejme, už nič nevráti život dvoch mladých ľudí späť. To najmenej, o čo treba žiadať, je spravodlivosť,” povedala organizátorka protestu Karolína Farská. Po nej predstúpili zástupcovia občianskych iniciatív.

 

Protest zahájili Karolína Farská a Eva Lavríková. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Bez hercov to nejde

Na proteste nechýbali ani herci. Vystúpila herečka, moderátorka a autorka kníh Kristína Tormová. ,,Prišla som poďakovať, že to nevzdávate a že ste prišli a že vám to nie je jedno.” Na protest prišiel tiež herec Juraj Kemka. ,,Som šťastný, že tu môžem stáť a som šťastný, že je tu vás tak veľa,” povedal Kemka. Nevyhol sa ani kritike voči vláde. ,,Pán Peter Pellegrini, ste len ďalší ohnutý chrbát, ktorý sa snaží ukryť reálny stav našej krajiny pred našimi zrakmi.” Počas zhromaždenia sa prihovoril k ľuďom aj zástupca klimatických protestov. Nechýbal ani hudobný sprievod. Vystúpila kapela Korben Dallas. Herci Tomáš Maštalír, Táňa Pauhofová, či mnohí ďalší prečítali list rodiny Kuciakovcov. Otec zavraždeného novinára Jozef Kuciak sa prihovoril účastníkom protestu v Žiline. Zlatica Kušnírová vystúpila na proteste v Prešove. Na záver bratislavského protestu tradične zaznela hymna Slovenskej republiky.

 

Mestá protestovali

Protesty Za slušné Slovensko s podtitulom Nezabudneme. Pokračujeme. sa okrem Bratislavy, konali aj v Bánovciach nad Bebravou, Banskej Bystrici, Banskej Štiavnici, Bardejove, Čadci, Kežmarku, Košiciach, Leviciach, Prievidzi, Prešove, Žiline, Brne, Londýne, Melbourne a vo Viedni.

 

Ľudia opäť vyšli do ulíc. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Pekná fasáda

Podľa organizátorov je vláda Petra Pellegriniho potemkinovou dedinou. Uviedli, že pekná fasáda zakrýva zlú, nedôveryhodnú a nefunkčnú vládu. ,,Ďalšie a nové informácie nasvedčujú tomu, že na Slovensku nevládla vláda práva, ale pár politikov ťahajúcich za nitky kontroverzných podnikateľov alebo štátnych funkcionárov. Vláda Kočnerov, Bödörov a ďalších. Taktiež vidíme, že vyšetrovanie je v takom pokročilom procese nie vďaka, ale napriek vláde Petra Pellegriniho,” uvádza iniciatíva Za slušné Slovensko.

Organizátori pochodov majú od začiatku dve požiadavky – dôkladné vyšetrenie vraždy Jána a Martiny, ako aj káuz s tým súvisiacich a novú, dôveryhodnú vládu. ,,Vyšetrovanie napreduje, no zároveň na povrch vyplávalo množstvo špiny. Veríme však, že ide o očistný proces, v ktorom máme svoje miesto aj my, občania. Našou úlohou je povzbudiť všetkých poctivých vyšetrovateľov, prokurátorov, policajtov a novinárov, bez ktorých by toto nebolo možné. Stále pribúdajúce kauzy, týkajúce sa ľudí na najvyšších postoch, otriasajú dôverou ľudí v štát a my musíme dať najavo, že si ho nenecháme ukradnúť,“ povedala hovorkyňa iniciatívy Za slušné Slovensko Eva Lavríková.

 

Iniciatíva kritizuje vládu Petra Pellegriniho. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Podpora iných

Ako uviedli organizátori, spájajú sa aj s inými organizáciami naprieč občianskym sektorom: so sestričkami, vedcami, učiteľmi, umelcami, študentmi, klimatickými aktivistami a ďalšími. ,,Stojíme pri sebe a navzájom sa podporujeme. Všetkým nám ide o to isté. O spravodlivosť pred zákonom pre všetkých bez rozdielu. O slušnú a fungujúcu krajinu, kde organizovaný zločin nemá vplyv na politikov,” zdôraznili na sociálnej sieti.

Dnes prebiehal po celom svete aj štrajk za klimatickú spravodlivosť. ,,Klimatická zmena je hrozba, ktorej čelíme všetci, bez ohľadu na štátnu príslušnosť, farbu pleti či vierovyznanie. Je zásadné, aby politici všetkých krajín, vrátane tých slovenských, začali brať túto tému vážne a riešiť ju. Hnutie Fridays for Future má preto našu plnú podporu!” dodali organizátori pochodov Za slušné Slovensko.

 

Dnes sa konali aj štrajky za klimatickú spravodlivosť. Zdroj: TASR / Duššan Hein

Slovákom to nie je jedno

  • 21. február 2019 – Iniciatíva Za Slušné Slovensko si pripomínala rok od zavraždenia novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej.
  • 16. november 2018 – Protest sa konal v ôsmich slovenských mestách. Pridal sa aj Londýn či Dublin. Ľudia vyzývali Andreja Danka a Roberta Fica, aby odstúpili.
  • 28. september 2018 – Počas celého pochodu, na znak úcty k Jánovi a Martine, svietili protestujúci lampášmi, mobilmi či baterkami. Volali po slušnom a spravodlivom Slovensku.
  • 22. jún 2018 – Uplynuli tri mesiace od vtedy, ako bola vymenovaná vláda Petra Pellegriniho. Podľa organizátorov protestov za tri mesiace neprišlo k žiadnej zásadnej zmene. Nevideli žiadne signály toho, že vláda chce obnoviť dôveru ľudí v štátnu moc.
  • 4. máj 2018 – Organizátori volali nielen po slušnej polícii, súdoch a úradoch, ale aj slušných a nezávislých médiách. A tiež odkázali politikom, že nikam neodchádzajú a chcú, aby bola politika službou všetkým ľuďom.
  • 15. apríl 2018 – Protesty sa konali v Humennom a v Bratislave. Organizátori žiadali odvolať policajného prezidenta Tibora Gašpara a tiež žiadali, aby odstúpil špeciálny prokurátor Dušan Kováčik.
  • 5. apríl 2018 – Iniciatíva zorganizovala ďalšie protestné zhromaždenie. Konalo sa aj v centre Košíc, kde sa pridali tiež farmári z východu Slovenska, ktorí sa sťažovali, že sú vytláčaní z vlastnej pôdy organizovanými skupinami.
  • 23. marec 2018 – Protest bol zrušený.
  • 16. marec 2018 – Iniciatíva Za slušné Slovensko žiadala predčasné parlamentné voľby a dôkladné vyšetrenie vraždy novinára a jeho snúbenice.
  • 9. marec 2018 – Najväčšia demonštrácia v ére samostatného Slovenska. Protestujúci žiadali dôkladné a nezávislé vyšetrenie vraždy novinára Jána Kuciaka i jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a novú dôveryhodnú vládu.

 

Galéria
Ľudia opäť vyšli do ulíc. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Protestujúci reagujú na aktuálnu situáciu. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Nechýbali transparenty. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Nechýbali transparenty. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Protestujúci reagujú na aktuálnu situáciu. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Jedna z tvári iniciatívy Za slušné Slovensko Karolína Farská. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Ľudia opäť vyšli do ulíc. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Na bratislavskom Námestí slobody sa po siedmich mesiacoch konal protest. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Protesty boli prvýkrát bez Šeligu, ktorý odišiel do Kiskovej strany Za ľudí. Zdroj: TASR / Pavol Zachar
Protest na bratislavskom Námestí slobody. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Nechýbal hudobný sprievod. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Ľudia opäť vyšli do ulíc. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
navigate_before
navigate_next