Domáce Politika Spoločnosť

Raši podal trestné oznámenie pre likvidovanie odpadu po celoplošnom testovaní

Zdroj: Glob.sk / David Duducz

BRATISLAVA – Poslanec Národnej rady (NR) SR Richard Raši (nezaradený) podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa v súvislosti s nakladaním a uskladnením biologického odpadu po celoplošnom testovaní na COVID-19. Tvrdí, že ide o infekčný odpad a nakladalo sa s ním v rozpore s legislatívou. Informoval o tom na piatkovej tlačovej konferencii v parlamente.

 

Raši zopakoval, že vo vojenskom areáli v Mokradi sa nachádza asi 300 až 400 ton biologicky kontaminovaného odpadu z celoplošného testovania. Upozornil, že vyhláška ministerstva zdravotníctva hovorí o skladovaní odpadu vo vyhradenom priestore najviac sedem dní, v chladiacom priestore 14 dní a zmrazovaním najviac tri mesiace.

Je podľa neho zrejmé, že rezort obrany porušuje legislatívu, keďže od celoplošného testovania prešiel viac ako mesiac a odpad sa v mraziacich priestoroch neuskladňuje. “Zákon o odpadoch okrem urýchleného zlikvidovania odpadu požaduje súhlas orgánov štátnej správy zaoberajúcich sa odpadovým hospodárstvom,” vysvetlil Raši.

Za trestný čin neoprávneného nakladania s odpadmi vo väčšom rozsahu hrozí podľa Rašiho tri až osem rokov odňatia slobody. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) nemôže podľa neho zaprieť, že použité materiály sú biologicky kontaminovaným odpadom. Pýta sa tiež, či ministerstvo nájde niekoho, kto bude takýto odpad likvidovať a koľko to bude stáť.

Naď ešte počas týždňa reagoval, že odpad nepochádza zo zdravotníckych zariadení, ale z účelovo zriadených odberových miest, ktoré neboli kvalifikované ako zdravotnícke zariadenia. Podotkol, že preto sa na nich vzťahuje zákon o odpadoch a súvisiaca vyhláška. Envirorezort už avizoval, že preverí postup ministerstva obrany a armády pri nakladaní s biologickým odpadom.

MO SR deklarovalo, že pri skladovaní biologického odpadu z celoplošného testovania postupuje zodpovedne, bezpečne a v súlade s požiadavkami na zhromažďovanie nebezpečného odpadu. Odpad môže byť takto zhromažďovaný po dobu jedného roka, uviedlo MO SR.