Zahraničné Politika Top

Rekordné protesty v Rumunsku: FOTO Štvrť milióna ľudí v uliciach!

BUKUREŠŤ – Rumunský premiér Sorin Grindeanu odmietol výzvy na odstúpenie z funkcie aj po tom, ako sa v nedeľu rekordné počty ľudí pridali k protestom proti vláde a proti – medzičasom už zrušenému – kontroverznému nariadeniu oslabujúcemu boj proti korupcii.

„Neodstúpim,” povedal Grindeanu v nedeľu večer pre televíziu Antena 3. Dodal, že zbaviť funkcie ho môže len parlament – v ňom má však istú väčšinu.

Romania Protest

Nariadenia stiahli pod tlakom protestov

Grindeanova vláda v nedeľu na mimoriadnom zasadnutí v súlade so sobotňajším avízom premiéra stiahla nariadenie, ktoré malo umožniť dekriminalizáciu niektorých korupčných trestných činov verejných činiteľov. Stalo sa tak pod tlakom niekoľko dní pretrvávajúcich masových protestov.

Napriek tomu sa podľa odhadov v nedeľu zišlo v Bukurešti až 250.000 protestujúcich a približne rovnaký počet ľudí vyšiel spolu do ulíc v najmenej dvadsiatke ďalších miest v krajine. Išlo tak o najväčšie protesty verejnosti v Rumunsku od revolúcie z roku 1989, ktorá zvrhla komunistický režim, píše agentúra DPA.

Romania Protest

Výzvy na ďalšie protesty

Ako sa terajšia politická kríza skončí, je nejasné, keďže na sociálnych médiách sa šíria výzvy na ďalšie protesty. Pred prezidentským palácom v metropole sa konala aj provládna demonštrácia, ktorej 2000 účastníkov obvinilo prezidenta Klausa Iohannisa, že rozdeľuje krajinu.

Iohannis sa totiž otvorene postavil na stranu protivládnych protestujúcich ako jeden z najdôraznejších kritikov nového kabinetu, ktorý nastúpil k moci len začiatkom januára.

Foto: SITA