Politika Domáce

Richter podľa Transparency International porušil zákon. On pochybenie odmieta

Zdroj: SITA / Branislav Bibel

BRATISLAVA – Letáky, ktoré posielalo ľuďom Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR, neboli súčasťou predvolebnej kampane strany Smer-SD. Povedal to po dnešnom zasadnutí vlády SR šéf ministerstva Ján Richter (Smer-SD).

 

Podľa jeho slov išlo iba o informovanie občanov, pretože na konci kalendárneho roka prešlo viacero poslaneckých návrhov, ktoré menia viaceré pravidlá. Na letákoch bola fotografia Richtera a text o tom, čo všetko ministerstvo v oblasti zaviedlo.

„My sme predtým transparentne avizovali, že budeme občanov informovať takouto formou. Ja som presvedčený, že je to v súlade so zákonom,” povedal Richter.

Dva milióny letákov – kampaň alebo nie?

Transparency International Slovensko (TIS) v pondelok 16. decembra obvinilo ministerstvo práce, že pomáha Smeru-SD s politickou kampaňou. Podľa TIS vytlačili a rozposlali vyše dva milióny letákov „Pomáhame ľuďom“. Leták je skôr propagáciou Richtera a jeho ministerstva ako informačným dokumentom, dodala organizácia.

Dokopy tlač a distribúcia týchto letákov vyšla štát na 104-tisíc eur. Podľa TIS je takéto zneužitie štátnych peňazí na nepriamu volebnú kampaň porušením princípu férovej volebnej súťaže. „Okamžite preto podávame podnet volebnej komisii,“ napísala organizácia.