Domáce Koronavírus Top Rozhovory

ROZHOVOR S IMUNOLÓGOM LEKSOM: Ak niekto sebaisto povie, že rúška nepomáhajú, tak na sto percent klame

Vladimír Leksa. Zdroj: Archív Vladimíra Leksu

V súčasnosti prebiehajú tretie fázy testovania viacerých vakcín proti koronavírusu. Vyhráme boj s koronavírusom jedine s vakcínou? Mala by byť povinná?

– Máme šancu, lebo tento vírus je nový a populáciu ešte nestihol tak premoriť. Máme veľkú šancu vyhrať tento boj ale naozaj iba vtedy, ak budeme mať účinnú očkovaciu látku, a to najmä vtedy, ak sa dá očkovať veľká časť populácie. Hovorím o minimálne 60 až 70 percentách ľudí. Čiže áno, mala by byť povinná. Neverím totiž, že by sa iným spôsobom dalo zaočkovať také množstvo ľudí, aby sme sa pandémie zbavili a tento vírus vyhubili z populácie. Ak sa to nestane, tak vírus tu bude navždy a bude zaťažovať ekonomiku, zdravotný a školský systém ešte dlhú dobu.

Nedávno som zaznamenala, že niektorí ľudia, na ktorých vakcínu testujú, mali nepriaznivé vedľajšie účinky. O aké ide? Nemôže sa stať, že by sa rovnaké príznaky objavili aj po jej hromadnej distribúcii?

– Tých vakcín je, ako ste povedali, viacero. Tá, o ktorej hovoríte, bola oxfordská AstraZeneca. Ako očkovaciu látku použili pre človeka neškodný vírus, do ktorého vložili neúplnú genetickú informáciu koronavírusu, konkrétne pre jeden povrchový proteín, ktorý je kľúčový pre infekciu. To že sú v tretej fáze testovania, znamená, že testujú desaťtisíce ľudí. V prípade vedľajších účinkov, na ktoré ste sa pýtali, išlo o zápal miechy. Testovanie kvôli tomu na týždeň prerušili a opätovne ho teraz spustili. Pri takýchto testovaniach na obrovskom množstve dobrovoľníkov sa takáto vec môže stať. Samozrejme, musí sa zistiť, či to bolo vyvolané vakcínou, alebo išlo o náhodu.

Testovaní dobrovoľníci totiž môžu ochorieť nezávisle od vakcíny, ale niekedy sa naozaj môže vyskytnúť aj vedľajší účinok očkovania. Práve preto sú potrebné tri fázy testovania, ktoré napríklad ruská vakcína Sputnik V nedokončila. Otestovali len pár desiatok ľudí a dá sa povedať, že to idú „risknúť“. Ruská vakcína je, mimochodom, postavená na rovnakom princípe, ako tá anglická.

Leksa tvrdí, že by očkovanie proti koronavírusu malo byť povinné. Zdroj: TASR / AP

A čo tá americká?

– Je ich veľa, ale asi sa pýtate na tú zo spoločnosti ModeRNA. Ide o celkom nový typ vakcíny, keď sa očkuje pomocou RNA. Koronavírus je RNA vírus a je na tento typ očkovania vhodný. Účinnosť tejto vakcíny by mohla byť vyššia ako u štandardných vakcín. Podľa môjho názoru bude najrozumnejšie počkať, ktorá vakcína prejde cez fázu tri s najmenšími problémami. Ak do tejto fázy ani len nevstúpi, ako tá ruská, tak bude veľmi ťažké sa spoľahnúť na to, že nám nespôsobí problémy. Myslím si, že všetky tri spomínané vakcíny budú účinné z hľadiska imunitnej odpovede proti koronavírusu, uvidíme, ktorá z nich bude najbezpečnejšia.

Koronavírus má oproti chrípkovému vírusu tú výhodu, že oveľa pomalšie mutuje, čo by znamenalo, že by sa vakcína nemusela robiť každý rok nová a nebudeme sa musieť očkovať pravidelne ako pri chrípke. Uvidíme. Čo sa týka starších a chronicky chorých ľudí, tam bude zrejme nutné, aby boli zaočkovaní viackrát, lebo ich imunitný systém, ako som spomenul, je slabší.

Kedy by sme mohli počítať s tým, že vakcína bude hromadne distribuovaná?

– Musíme počkať, aby sa vybrala tá bezpečná. Ide o trošku dlhší proces, preto musíme byť trpezliví. Vo februári som očakával, že by vakcína mohla byť do konca roka, čo bolo vtedy veľmi optimistické. Vyzerá to však napokon tak, že do konca roka aj bude. Do fašiangov určite. Dovtedy musíme trocha vydržať v tých maskách. Ako na karnevale.

Na záver by som vás poprosila o rady a odporúčania pre ľudí…

– Treba byť ohľaduplní, dodržiavať opatrenia. Predstavte si, že tí, ktorých stretávate na ulici, či kdekoľvek, sú vaša mama, otec, súrodenec, a podobne, a že sú medzi ohrozenými skupinami. Treba k tomu pristupovať s pokorou a ohľaduplnosťou, umývať si pravidelne ruky, udržiavať odstup, nekričať na seba, nepľuť na zem, nosiť rúško tam, kde je to potrebné. Nemusíte v ňom síce spať, ale ak si zdriemnete v preplnenej električke, tak tam by som si ho určite nechal. Ďalej treba mať dostatok vitamínov, najmä C a D, a dostatok pohybu.

A v prvom rade neveriť mágom zo sociálnych sietí, ktorí si myslia, že vedia všetko, a chcú tým nainfikovať ostatných. Ani tí najmúdrejší odborníci totiž nevedia o tom víruse toľko, aby si mohli dovoliť uzatvárať nejaké súdy.

Ak nejaké nebezpečenstvo nepoznáme, preto je to vlastne nebezpečenstvo, lebo to nepoznáme. Vtedy je dobré byť opatrný. A to bude najväčšie hrdinstvo, ktoré môžeme urobiť.

Mohlo by vás zaujímať