Spoločnosť Domáce Top

RTVS bude mať opäť tretí kanál. V minulosti skončil kvôli peniazom

Zdroj: RTVS

BRATISLAVA – Počet kanálov verejnoprávnej televízie sa rozrastie. Už o necelý mesiac má k Jednotke a Dvojke pribudnúť aj Trojka. Projekt, ktorý sme tu už raz mali, sľuboval šéf televízie Jaroslav Rezník oživiť ešte v čase, keď sa ujímal svojej funkcie. Znovuspustenia Trojky sa dočkáme ešte pred Vianocami. Televízia zatiaľ nespresnila, aký obsah bude na novom kanáli primárne vysielať, ani koľko RTVS ukrojí z rozpočtu. 

 

Ako upozornil portál zive.aktuality.sk, tretí kanál by mal začať podľa programu vysielať 22. decembra 2019 o 6. hodine ráno. Spustenie Trojky sľuboval Rezník od nástupu do funkcie riaditeľa televízie v auguste 2017 a bolo aj súčasťou jeho projektu, s ktorým v boji o kreslo šéfa uspel. Keď sa téma v lete opäť otvorila, televízia uviedla, že podrobnosti prezradia na jeseň. „V tejto chvíli je akoby postavená hrubá stavba, základná konštrukcia tretieho okruhu, počas leta budeme finalizovať jednotlivé kapitoly projektu a predpokladám, že v októbri vám ho predložíme na schválenie,” citovala Rezníka po júnovom rokovaní Rady RTVS agentúra TASR.

Trojka mala byť podľa pôvodného zámeru zameraná najmä na šport a zdravý životný štýl a žánrovo mala odbremeniť Dvojku. Aké je súčasné nastavenie, a čo skutočne bude nový kanál divákom ponúkať, v tejto chváli jasné nie je. Televízia vo svojej reakcii pre Glob.sk uviedla, že o podrobnostiach bude informovať v priebehu budúceho týždňa. Podľa zverejneného programu to však vyzerá tak, že zameriavať sa bude najmä na vlastnú archívnu tvorbu.

Generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník. Zdroj: SITA / Diana Černáková

Jeden pokus sme tu už mali

V prípade Trojky nejde pritom o žiadnu novinku. Tretí kanál verejnoprávnej televízie sme tu už raz mali. Spustený bol v roku 2008 – v čase, keď televíziu viedol Štefan Nižňanský. Odštartoval zároveň so začiatkom letných olympijských hier v Pekingu presne 8. augusta o 14. hodine. Venovaný bol hlavne športu. Divákom okrem priamych prenosov ponúkal aj viacero vlastných relácií – Aréna, Športové ozveny či Odpískané a prebral aj niektoré známe zahraničné športové relácie, ako napríklad futbalový Magazín Ligy majstrov. Kanál však nemal dlhú životnosť. Skončil takmer presne po troch rokoch. Dôvodom boli financie. Vysielanie bolo prerušené 30. júna 2011. Predchádzalo tomu vysielanie v obmedzenom režime.

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Otázniky nad financiami

To, kde chce televízia zobrať financie na nový televízny kanál, zatiaľ jasné nie je. Dá sa predpokladať, že to ozrejmí počas týždňa, kedy chce viac povedať k celému projektu. V minulosti sa hovorilo o tom, že ak má byť Trojka vzkriesená, potrebné na to bude zvýšenie koncesionárskych poplatkov. Súčasná realita je však presne opačná. Z iniciatívy predsedu parlamentu a šéfa SNS bude od začiatku nového roka od platenia koncesionárskych poplatkov úplne oslobodená ďalšia skupina obyvateľov – dôchodcovia. RTVS by tak mala v budúcom roku prísť až o 18 miliónov eur. Už dnes musí pritom dostávať dotácie. V lete vláda rozhodla o odklepnutí 9 miliónov eur. Takýmto spôsobom mali byť aspoň sčasti vykompenzované finančné straty, ktoré televízii spôsobilo predošlé – úplné alebo čiastočné – oslobodenie niektorých skupín od platenia koncesií.

Počas spomínaného júnového zasadnutia Rady RTVS tiež zaznelo, že malá čiastka – 200 000 eur – z 9 miliónovej dotácie by mala slúžiť na budovanie novej identity v súvislosti so spustením nových programových služieb.

Možno príde aj Štvorka

Okrem dvoch aktuálnych a tretieho, ešte nerozbehnutého televízneho kanálu, by sme sa v budúcnosti mohli dočkať aj štvrtého. Štvorka by sa mala zameriavať na starších divákov.

Mohlo by vás zaujímať: