Šéf litovskej diplomacie sa bojí, že Rusko dá Cichanovskú zadržať cez Interpol

VILNIUS – Vyhlásenie pátrania po bývalej kandidátke prezidentských volieb v Bielorusku Sviatlane Cichanovskej je zo strany Ruska pokusom o diskreditáciu Koordinačnej rady bieloruskej opozície vytvorenej z iniciatívy Cichanovskej. Pre agentúru BNS to v stredu uviedol litovský minister zahraničných vecí Linas Linkevičius.

 

Jeho lotyšský rezortný kolega Edgars Rinkévičs podľa správy agentúry TASS označil vyhlásenie pátrania po Cichanovskej v Rusku za zasahovanie do vnútorných záležitostí Bieloruska, ktoré „ešte viac zhoršuje možnosť politického dialógu s Ruskom“.

Podľa Linkevičiusovho názoru pokračuje takto Rusko v línii smerujúcej „k bagatelizácii roly Koordinačnej rady a k jej kompromitácii v snahe dokázať, že táto štruktúra údajne nemôže byť partnerom v dialógu“.

Linkevičius považuje túto pozíciu za poľutovaniahodnú. Vysvetlil, že Koordinačná rada „sa drží umiernenej línie, nie je radikálna a nie je naladená proti Rusku“.

Litovský minister vyjadril znepokojenie v súvislosti so správou, že Cichanovská sa dostala v Rusku na zoznam hľadaných osôb a mohla by byť zadržaná počas cestovania do iných krajín. „Možno sa o to Rusko pokúsi prostredníctvom kanálov Interpolu,“ pripustil minister.

Cichanovská sa tesne po vyhlásení výsledkov prezidentských volieb pod tlakom bieloruských úradov a v obave o svoju bezpečnosť uchýlila do Litvy.

Po oficiálnom oznámení výsledkov volieb sa v Bielorusku začali masové protesty tých, ktorí s nimi nesúhlasili. Spočiatku boli protesty sprevádzané nebývalou brutalitou bezpečnostných zložiek. Podľa ministerstva vnútra bolo zadržaných viac ako 7000 ľudí, niekoľko desiatok policajtov a demonštrantov bolo zranených. Došlo aj k obetiam na životoch. V niektorých bieloruských podnikoch, vrátane kľúčových pre ekonomiku, sa vyskytli pokusy o vyhlásenie štrajkov s cieľom dosiahnuť, aby výsledky prezidentských volieb boli neplatné.

Viac o téme: diskreditácia, Interpol, Linas Linkevičius, pátranie, prezidentské voľby, protest, Rusko, Sviatlana Cichanovská, zadržanie

Súvisiace články