Domáce Šport Top

Senzácia aj body boli blízko. Na MS hokejistov do 20 rokov vyhrala Kanada nad Slovensko až po veľkom boji

Kanadskí hokejisti vyhrali nad Slovenskom na MS do 20 rokov v kanadskom Edmontone. Zdroj: twitter WorldJuniors

EDMONTON – Slovenskí hokejisti do 20 rokov prehrali vo svojom druhom stretnutí na svetovom šampionáte v Edmontone s Kanadou 1:3. Zaujímavý a dramatický zápas rozhodli pre seba domáci až v 60. minúte počas power play. Gól Slovenska dal Martin Chromiak.

Slovenskí hokejisti mali skvelý vstup do turnaja, keď vyhrali nad Švajčiarskom 1:0. No už hneď v druhom stretnutí ich čakal súper  najťažšieho kalibru. Domáca Kanada. Obhajca titulu a najväčší favorit majstrovstiev sveta, ktorí si famóznu reklamu urobil hneď v prvom stretnutí. Nemcov deklasovali ako žiačikov, keď vyhrali 16:2. Ich sila je ohromujúca, veď v tíme má Kanada až 20 hokejistov draftovaných do NHL v prvom kole. Pričom až šesť hokejistov oslavovalo zlato pred rokom v Česku. Aj preto sa pred duelom medzi fanúšikmi ani veľmi nespomínalo koľko bodov môžeme so šťastím vyhrať, ale o aký najmenší rozdiel prehráme. Dokonca ani dvojciferný výprask nebol v predzápasových tipoch výnimočný.

Aj preto sa asi najmenej na Kanadu tešil Samuel Hlavaj. Slovenský brankár, ktorému dal tréner Róbert Petrovický prednosť pred Šimonom Latkóczym sa mohol pripraviť na festival streleckých pokusov. Už od úvodného buly bolo totiž jasné, že stretnutie s Kanadou bude pre nás extrémne ťažké. Zámorskí hokejisti boli oveľa rýchlejší s pukom aj bez neho, agresívni, dôrazní, technickejší ďaleko vyspelejší. Iba priveľká snaha Kanaďanov dať gól s každého striedania a z každej strely na Halaja bola pre nás záchranou. Aj preto sme v prvej tretine dostali iba jediný gól od Jordana Spenca v piatej minúte.

Ale od druhej tretiny sa vývoj stretnutia zmenil. Kanaďania síce stále hrali vo vysokom tempe, rýchlo kombinovali, ale ich útočná a najmä strelecká aktivita totálne opadla, veď na Hlavaja prvýkrát vystrelili až po 12 minútach. Navyše sme boli aj disciplinovaný a dve vylúčenia za podrazenie a hru vysokou hokejkou boli v norme. Mohli sme dokonca aj vyrovnať, keď deväť sekúnd pred koncom druhej tretiny bol Juraj Slafkovský úplne voľný pred Levim, ale kanadský brankár predviedol výnimočný zákrok. Pomer striel bol takmer identický na oboch stranách, my sme mali štyri pokusy, Kanada šesť. Naši mladíci už nerobili zbytočné chyby v rozohrávke, forčekovali v strednom pásme, čo Kanade začalo robiť problémy. Aj preto v posledných dvadsiatich minútach malo Slovensko dokonca viac striel na bránu ako domáci tím. Góly tak padali až v závere zápasu, keďže obaja brankári Hlavaj aj Levi mali stiahnutú roletu a boli najlepšími hráčmi na ľade.

V 57.minúte Juraj Slafkovský zbytočne stratil puk v útočnom pásme. Po rýchlom brejku ušiel Philip Tomasino, ktorý si doslova vychutnal Hlavaja. Záver bol potom hektický a mimoriadne dramatický. Najskôr pri vylúčení Dawsona Mercera využil slovenskú presilovku Martin Chromiak a dostal Kanadu pod tlak. Posledných 90 sekúnd tak malo neočakávaný náboj, ktoré rozhodla chyba Šimona Nemca pri power-play. Na modrej čiare mu puk preskočil hokejku a Jack Quinn strelil do prázdnej bránky víťazný gól Kanady. Triumf javorových listov o dva góly je síce zaslúžený, ale slovenskí hokejisti opäť pozitívne prekvapili. Debakel, ktorí im pred zápasom predpovedali sa totiž nekonal. Kanaďania zdolali Slovákov štrnástykrát z pätnástich zápasov, v roku 1999 skončil duel remízou 0:0. Zverenci trénera Róberta Petrovického tak figurujú v tabuľke A-skupiny na treťom mieste.

SLOVENSKO – Kanada 1:3 (0:1, 0:0, 1:2)

Góly: 59. Chromiak (Faith, Nemec) – 5. Spence (Tomasin, Mercer), 57. Tomasino (Cozens), 60. Quinn. Rohodovali: Langin, Stewart – Deschamps, Mannella (všetci Kan.), vylúčení: 2:3 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0.

Slovensko: Hlavaj – Mudrák, Golian, Bečár, Kňažko, Nemec, Stacha, Turan, Ryan Petrovický – Mrázik, Jellúš, Faith – Chromiak, Kašlík, Slafkovský – Turanský, Sojka, Jedlička – Kolenič, Eliaš, Jendek

Kanada: Levi – Byram, Drysdale, Harley, Korczak, Barron, Guhle, Spence – Perfetti, McMichael, Krebs – Quinnm, Newhook, Cozens – Zary, Byfield, Pelletier – Mercer, Suzuki, Tomasino

Róbert Petrovický, reprezentačný tréner: “Dobre sme pokrývali priestor aj pred bránkami. Odohrali sme kvalitnú druhú tretinu, boli sme trpezliví a čakali sme na svoje šance. V závere sme boli blízko ku gólu, celkovo sme podali dobrý výkon a na svojich chlapcov som hrdý.”

Samuel Hlavaj: “Chcem poďakovať svojim spoluhráčom. Výborne bránili a zblokovali veľa striel. Odviedli skvelú prácu.”

Martin Chromiak: “Po zápase sme boli sklamaní, že sa nám nepodarilo premeniť príležitosti, pretože sme mali viacero šancí na vyrovnanie. Celkovo sme však odohrali dobrý zápas.”