Zahraničné

Severná Kórea vydala fotografie Kima, keď sa po troch týždňoch objavil na verejnosti

Kim Čong-un. Zdroj: SITA/SITA/AP Photo/Korean Central News Agency/Korea News Service via AP

 SOUL – Severokórejské štátne médiá zverejnili v sobotu fotografie vodcu Kim Čong-una, ktorý sa objavil na verejnosti prvýkrát po takmer troch týždňoch. V období jeho neprítomnosti sa šírili špekulácie, že je vážne chorý alebo že dokonca zomrel, pripomenuli tlačové agentúry AP a AFP.

Zábery v severokórejskom štátnom denníku Rodong sinmun zachytávajú Kim Čong-una na piatkovom slávnostnom otvorení továrne na výrobu priemyselných hnojív neďaleko metropoly Pchjongjang. Kim v čiernom oblečení a s úsmevom slávnostne prestrihol pásku. Usmieval sa aj pri prehliadke továrne.

Na otvorení sa zúčastnili aj ďalší vysokopostavení predstavitelia Severnej Kórey (KĽDR), vrátane jeho mladšej sestry a blízkej poradkyne Kim Jo-čong.Keď sa vodca objavil medzi robotníkmi, nadšene a hlasno skandovali “Hurá!”, napísala severokórejská štátna tlačová agentúra KCNA.

Agentúra dodala, že Kim vedie národ v boji za vybudovanie sebestačnej ekonomiky, ale pritom čelí “protivetru” spôsobovanému “nepriateľskými silami”. To bola jasná narážka na sankcie uvalené Spojenými štátmi za to, že Severná Kórea pokračuje v úsilí vyvinúť jadrové zbrane.

Tlačová agentúra dodala, že Kim vrúcne pochválil robotníkov a vyhlásil, že jeho zosnulý otec a starý otec “by boli veľmi potešení” dokončením továrne. Podľa správy sa Kim priamo nezmienil o Washingtone ani o Soule.

V piatok išlo o Kimovo prvé objavenie sa na verejnosti od 11. apríla, keď predsedal zasadnutiu vedenia komunistickej Kórejskej strany práce, kde diskutovali o koronavíruse. Nasledujúci deň štátne médiá informovali, že vodca si prezrel stíhačky v komplexe vzdušných síl.

Fámy o Kimovom zdraví sa začali šíriť najmä po tom, čo sa vodca 15. apríla nezúčastnil na dôležitej udalosti – na spomienkových oslavách pri príležitosti 108. narodenín svojho starého otca, zakladateľa Severnej Kórey Kim Ir-sena. Vnuk Kim je treťou generáciou rodiny, ktorá vládne Severnej Kórei, a túto udalosť od svojho nástupu k moci ešte nikdy nevymeškal. Kim (údajne 36) prevzal moc po svojom otcovi Kim Čong-ilovi, keď ten koncom roka 2011 zomrel.

Trump odmietol objavenie Kima komentovať

Americký prezident Donald Trump odmietol komentovať správy o tom, že severokórejský vodca Kim Čong-un sa po 20 dňoch údajne zrazu v sobotu objavil na verejnosti. Píše o tom juhokórejská tlačová agentúra Jonhap.

Radšej by som to ešte nekomentoval – o Kim Čong-unovi,” povedal Trump novinárom v Bielom dome pred odchodom do letného a víkendového sídla amerických prezidentov Camp David.
V období Kimovej takmer trojtýždňovej neprítomnosti sa začali šíriť špekulácie, že je vážne chorý alebo že dokonca zomrel.

“Budeme musieť o tom niečo povedať – ale až keď príde na to vhodná chvíľa,” uviedol Trump. K tomu, či je Kim ešte živý, sa šéf Bieleho domu iba stroho vyjadril: “Nechcem o tom hovoriť.” Avšak na otázku, či s ním bude tento víkend hovoriť, Trump podľa Jonhapu odpovedal: “Možno budem.”