Domáce

SKOK!: Koniec násiliu na ženách a deťoch

Pre týrané matky a ich deti svitá na lepšie časy. Niektoré z nich sa rozhodli nečakať na pomoc štátu, ale spolu so stranou SKOK pripraviť zákon o domácom násilí, ktorý ich situáciu zásadne zmení.

V Závadke nad Hronom neďaleko Brezna práve skončil týždenný tábor pre deti, ktoré zažili v rodinách násilie. S podporou sponzorov a osobnou iniciatívou predsedu strany SKOK Juraja Miškova ho zorganizovalo Občianske združenie Šťastné detstvo.

 „Každé z týchto detí prežilo príbeh, ktorý by na seba nevzal ani jeden z nás. Niektoré nezaspia bez liekov, iné videli prvýkrát v živote plnú chladničku,“ hovorí Anna Prčová, predsedníčka združenia, organizátorka a jedna z matiek prijatých detí.

Nielen každý piata žena, ale aj každé piate dieťa na Slovensku je týrané. Toľko detí má v rodine skúsenosť s fyzickým alebo psychickým násilím. Ide o zhruba dvesto tisíc detí. Okolo desať percent z nich zažilo sexuálne zneužívanie a len o percento menej je detí zanedbaných.

„Je nehorázne, ak sa štát správa k deťom tak, že dovolí, aby deti trpeli a umierali, ako nedávno malá Lucka z Bratislavy, ktorej mŕtve telíčko našli policajti. A jej prípad sa začal riešiť až po jej trojročnom týraní blízkymi, ktoré skončilo smrťou a až potom, čo o ňom počulo celé Slovensko,“ hovorí poslanec Národnej rady Slovenskej republiky Juraj Miškov.

Detí, ktoré zažili násilie v rodinách, je oveľa viac. Ide o deti, ktoré ho videli na blízkych osobách, napríklad na svojich matkách. „Môj syn týraný nebol, ale videl ako ma môj bývalý muž bil. Chúlil sa v tom istom kúte ako ja. Triafal však len mňa a nie syna, takže mi policajti povedali, že on týraný nebol. Napriek tomu sa musel liečiť na psychiatrii. Musel brať utlmujúce lieky, aby sa prestal báť otca, aby dokázal v noci zaspať a aj prejsť sám aspoň do vedľajšej miestnosti,“ hovorí jedna z matiek.

„Problémom je, že ženy, ktoré prežívajú násilie sa boja o ňom prezradiť okoliu, berú to ako svoju hanbu a trestné oznámenie je pre nich už poslednou možnosťou, ako situáciu riešiť,“ hovorí členka Výkonnej rady strany SKOK Katarína Augustinič. SKOK preto pripravuje zákon o domácom násilí a v spolupráci so ženami, ktoré ho samé zažili. „Nemôžeme sa na to pozerať, ako si tieto ženy pohadzujú policajti, psychológia a právnici. Ako ich prvoplánovo každý upodozrieva z klamstva a ako ony zatiaľ trpia bez jedinej podpory. Preto pripravujeme zmenu doterajšieho prístupu štátnych orgánov. Už nedopustíme, aby boli vytesňované na okraj spoločnosti ako sociálna hanba. Slovensko zákon o domácom násilí doteraz nemalo a veľmi ho potrebuje, “ hovorí predseda strany Juraj Miškov.

Ak ste sa stretli aj vy s domácim násilím a máte pocit, že by ste mohli prispieť svojim príbehom k príprave nových zákonov, píšte na katarina.augustinic@sk-ok.sk.

Slovenské ženy a deti vám za to poďakujú.