Domáce Politika Spoločnosť

Slovensko odmietlo peniaze z USA. Most-Híd postoj národniarov nechápe

Fedor dúfa, že koaliční partneri túto investíciu ešte prehodnotia. Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – Odôvodnenie Ministerstva obrany SR o odmietnutí peňazí z USA je nepochopiteľné. Uviedol to v reakcii na informáciu o ukončení rokovaní o americkej investícii do armádnych letísk Martin Fedor (Most-Híd). Podľa jeho slov je navyše každému zrejmé, že Slovensko bude musieť prispôsobiť vojenské letiská pre nové stíhacie lietadlá F-16.

 

Fedor tiež doplnil, že postup rezortu obrany je v rozpore s Programovým vyhlásením vlády SR. O odmietnutí amerických zdrojov ako prvé informovalo spravodajstvo RTVS. Rezort obrany argumentuje tým, že “ponuka Spojených štátov amerických zasahuje do majetkových práv a suverenity Slovenskej republiky”. Spojené štáty americké ponúkali na rozvoj infraštruktúry vojenských letísk 105 miliónov amerických dolárov, čo je v prepočte viac ako 93 miliónov eur. Proti tejto investícii sa ohradila Slovenská národná strana (SNS), ktorá financie považuje za nepotrebné.

“Informáciu o tom, že ministerstvo obrany ukončilo rokovania o americkej investícii do slovenskej armády považujem za nešťastnú. Odôvodnenie, že 105 miliónov dolárov, ktoré sme mohli získať pre potreby našej armády, nereflektuje požiadavky slovenských ozbrojených síl je pre mňa nepochopiteľné. Každému je zrejmé, že budeme potrebovať financie na prispôsobenie letísk už len z dôvodu nedávneho rozhodnutia vlády o nákupe nových stíhačiek,” napísal Fedor.

V rozpore s programovým vyhlásením vlády

Podľa neho je to navyše v rozpore s Programovým vyhlásením vlády SR. “V programovom vyhlásení sa píše, že vláda bude podporovať rozvoj transatlantických vzťahov ako základný pilier zaručenia bezpečnosti a budovania prosperity SR. Za najbližších partnerov vláda považuje členské krajiny EÚ a spojencov v NATO. Preto je dnešný jednostranný krok Ministerstva obrany SR, ktorým odmietlo investíciu od jedného z najbližších spojencov, v rozpore so základným dokumentom, na ktorom stojí táto vláda. Spolupráca so spojencami je v našom najvyššom štátnom záujme. Akoby sme si stále neuvedomovali, že naši vojaci sú vojakmi NATO, na ktorých sa spojenci právom spoliehajú. Vylepšené letiská nám tiež nik nezoberie, ale budú vo vlastníctve Slovenskej republiky,” doplnil poslanec.rokovanie, ukončenie rokovaní

Fedor dúfa, že koaliční partneri túto investíciu ešte prehodnotia. “Verím, že vláda a koaliční partneri prehodnotia význam a potrebu dodatočných investícií do našej obrannej infraštruktúry. Vyrokovanie a schválenie obdobných zmlúv majú za sebou mnohé krajiny, vrátane našich partnerov z V4,” uzavrel.