Domáce Spoločnosť

Slovenský paralympijský výbor spúšťa petíciu za vytvorenie systému starostlivosti o spinálneho pacienta

Ilustračná foto. Zdroj: TASR /– Františšek Iván

BRATISLAVA – Slovenský paralympijský výbor (SPV) spúšťa petíciu za vytvorenie systému starostlivosti o spinálneho pacienta. Na Slovensku dodnes chýba plnohodnotné vysokošpecializované pracovisko na starostlivosť o pacientov s poranením miechy, počet úrazov chrbtice pritom v poslednom období stúpa, informoval o tom za SPV Andrej Šporer.

 

Nie je známe, koľko presne osôb s poranením chrbtice a miechy na Slovensku ročne pribudne, v krajine stále chýba systém starostlivosti o spinálneho pacienta rovnako ako vysokošpecializované pracovisko nazývané spinálna jednotka. Pacienti so závažným poranením miechy by na nej mali po operácii stráviť jeden až tri mesiace.

„Na Slovensku sa pacient po akútnej operácii nedostáva na špecializované pracovisko, ktoré je schopné zabezpečiť adekvátnu intenzívnu a rehabilitačnú starostlivosť. Často tak prichádza ku komplikáciám, trvalým zdravotným následkom, nesprávnej informovanosti či zhoršeniu psychického stavu pacienta,“ upozorňuje SPV.

„Dostať pacienta čo najskôr späť do života je mimoriadne dôležité. Aj slovenskí pacienti si zaslúžia spinálne jednotky, ktoré tento proces dokážu urýchliť. Podcenenie takejto starostlivosti o pacientov po úraze sa nevypláca. Väčšina krajín EÚ to už dávno pochopila a zrealizovala, ale Slovensko stále nie,“ tvrdí predseda SPV Ján Riapoš.

Slovenský paralympijský výbor pri príležitosti Svetového dňa ľudí s poranením miechy spustil online petíciu za vytvorenie systému starostlivosti o týchto pacientov. Pripomína, že kým na Slovensku spinálna jednotka stále chýba, v susednej Českej republike majú už štyri špecializované pracoviská.