Domáce Politika Top

Smer-SD má nové vedenie. Po Ficovom boku je Blaha aj mladý Kaliňák

Zdroj: zoznam.sk / Ján Zemiar

BRATISLAVA – Žiadne okázalé prejavy, preplnené sály a hlasný potlesk. Jeden z najdôležitejších snemov Smeru-SD sa konal za zatvorenými dverami v centrále strany v bratislavskom Ružinove. Tam sa spečatil zoznam obsahujúci mená piatich nových podpredsedov, generálneho manažéra aj predsedu strany.

 

Úvodný prejav predsedu strany Roberta Fica sa konal bez účasti médií a vysielaný bol iba cez sociálnu sieť, pričom ho sprevádzali technické problémy. Fico a spol. strávili hodiny za zatvorenými dverami. Pracovný snem nakoniec trval o niečo dlhšie, ako bolo plánované. Po jeho skončení sa pred novinárov postavil staronový predseda Robert Fico, nový generálny manažér Marián Saloň a piati podpredsedovia. Toho šiesteho, ktorý sa bude zaoberať sociálnymi otázkami, budú voliť až na tradičnom decembrovom sneme strany.

Vo funkcii ostal poslanec Juraj Blanár, ktorý bude mať na starosti zahraničnú a regionálnu politiku. Ďalším podpredsedom je poslanec Ladislav Kamenický. Exminister financií bude mať pod patronátom hospodárske a finančné otázky. Podpredsedami sa stali aj neúspešný kandidát na primátora Prievidze Richard Takáč a poslanec Ľuboš Blaha, ktorý bude riešiť otázky súvisiace s kvalitou vzdelávania. „Budeme všetci čerpať aj z jeho múdrosti, pokiaľ ide o politickú filozofiu,“ povedal Fico.

Ďalším novým podpredsedom sa stal iba 28-ročný Erik Kaliňák, ktorý sa bude orientovať na prácu vo vzťahu k mladým ľuďom. „Očakávam od neho veľký záber pokiaľ ide o sociálne siete, kde je jeho pôsobenie mimoriadne úspešné,” vysvetlil Fico so zdôvodnením, že to patrí do výbavy modernej politickej strany.

V predsedníctve strany, hoci už nie na podpredsedníckej stoličke, ostáva aj jeho strýko Robert Kaliňák, ktorý bude pokračovať vo svojej advokátskej práci pre Smer-SD. Členom predsedníctva sa stal aj mladý sociálny demokrat Igor Melicher. Jeho súčasťou aj naďalej ostáva Martin Glváč, ktorý musel v minulom volebnom období odstúpiť z funkcie podpredsedu parlamentu pre kontakty s Marianom Kočnerom. Ako Fico vysvetlil, Glváč je stále bratislavským krajským predsedom a tých nemenili.

Novým generálnym manažérom strany je Marián Saloň. Funkcia bola voľná viac ako rok, po tom ako ju v máji 2019 opustil Viktor Stromček.

Staronový šéf strany Robert Fico zdôraznil, že každý jeden zvolený kandidát dnes dostal oveľa viac hlasov, ako bola potrebná nadpolovičná väčšina.

Galéria
Novými podpredsedami sa stali aj Richard Takáč a Erik Kaliňák. Zdroj: zoznam.sk / Ján Zemiar
Predseda strany Smer-SD Robert Fico. Zdroj: zoznam.sk / Ján Zemiar
Zdroj: TASR / Jaroslav Novák
Robert Fico reční na po sneme strany Smer-SD. Zdroj: zoznam.sk / Ján Zemiar
Erik Kaliňák, Ladislav Kamenický a Juraj Blanár. Zdroj: zoznam.sk / Ján Zemiar
Marián Saloň, Ľuboš Blaha a Richard Takáč. Zdroj: zoznam.sk / Ján Zemiar
Marián Saloň. Zdroj: zoznam.sk / Ján Zemiar
Ľuboš Blaha. Zdroj: zoznam.sk / Ján Zemiar
Richard Takáč. Zdroj: zoznam.sk / Ján Zemiar
Zdroj: zoznam.sk / Ján Zemiar
Ladislav Kamenický. Zdroj: zoznam.sk / Ján Zemiar
Juraj Blanár. Zdroj: zoznam.sk / Ján Zemiar
Erik Kaliňák. Zdroj: zoznam.sk / Ján Zemiar
Robert Fico obhájil funkciu predsedu strany Smer-SD. Zdroj: zoznam.sk / Ján Zemiar
Strana Smer-SD má nových podpredsedov aj generálneho manažéra. Zdroj: zoznam.sk / Ján Zemiar
Robert Kaliňák. Zdroj: zoznam.sk / Ján Zemiar
Erik Kaliňák v pozadí s predsedom Smeru-SD Robertom Ficom. Zdroj: Zoznam.sk / Ján Zemiar
Erik Kaliňák. Zdroj: zoznam.sk / Ján Zemiar
Ľuboš Blaha sa stal novým podpredsedom strany Smer-SD. Zdroj: zoznam.sk / Ján Zemiar
Ľuboš Blaha na tlačovke po sneme strany Smer-SD. Zdroj: zoznam.sk / Ján Zemiar
Robert Fico prichádza na snem strany Smer-SD. Zdroj: zoznam.sk / Ján Zemiar
Robert Fico prichádza na snem strany Smer-SD. Zdroj: zoznam.sk / Ján Zemiar
Robert Kaliňák prichádza na snem strany Smer-SD. Zdroj: zoznam.sk / Ján Zemiar
navigate_before
navigate_next

 

Nepriateľom je Matovičova vláda

Sám seba vidí Fico ako toho, kto bude v prvom rade chrániť stranu, a to spôsobom, ktorý bude možno neobvyklý. „Ale som v pozícii, kedy môžem hovoriť veci, ktoré by možno niekto iný v živote nepovedal. Ja ich budem hovoriť. Odmietame, aby nás niekto stále urážal,“ uviedol Fico. V tejto súvislosti dodal, že pripravujú desiatky právnych krokov voči médiám aj politickým oponentom.

Reagoval tiež na sťažnosti, ktoré zaznievali z regionálnych štruktúr. Po novom tak budú na každom rokovaní predsedníctva prítomní aj dvaja zástupcovia z každého kraja. Opätovne chce tiež naštartovať proces generačnej výmeny v Smere-SD. V rámci utužovania vzťahov chce taktiež každoročne 29. augusta organizovať sociálnodemokratické dni, počas ktorých by sa v Banskobystrickom kraji stretli na jednom mieste predstavitelia, členovia aj sympatizanti strany Smer-SD.

Ako sám povedal, nebudú žiadnou „liberálnou sociálnou demokraciou“, ale tou „normálnou.“ ,,Chceme byť razantnou dôslednou opozíciou, ktorá bude ako buldog visieť tejto vláde na krku, a urobíme všetko pre to, aby sme jej krčnú žilu prehrýzli v nejakom okamihu,” uviedol. Zdôraznil tiež, že práve Matovičova vláda je ich hlavným súperom. Smeráci už avizovali zbieranie podpisov pod zvolanie mimoriadnej schôdze na odvolanie premiéra.

Fico sa nevyhol ani skupine odídencov okolo Petra Pellegriniho. Označil ich za tých „liberálnejších“, no odmietal, že by oni boli súpermi Smeru-SD. „Myslel som si, že problém nástupníctva bol vyriešený, ale zdá sa, že to bol veľký omyl, lebo ten pán sa 15 rokov pretvaroval. Teraz je taká realita, my to rešpektujeme. Verte mi, oni nie sú naším hlavným súperom,“ povedal Fico. Odvolával sa aj na interné prieskumy strany, podľa ktorých sa dnes „dajú deliť hlasy bývalého veľkého Smeru medzi dve politické strany takmer na polovičku, rozdiel medzi nami a nimi, odídencami, je už iba dve percentá.“ Ak to takto pôjde ďalej, Smer-SD bude mať podľa neho opäť silné postavenie na politickej scéne.

Mohlo by vás zaujímať: