Politika Spoločnosť Domáce

Smer-SD prezidentského kandidáta ešte stále nemá. Veľa času im však už nezostáva

Smer už veľa času nemá. Foto: Topky.sk / Vlado Anjel

BRATISLAVA – Na úrovni predsedníctva alebo užšieho vedenia strany Smer-SD rozhodnutie o prezidentskom kandidátovi ešte nepadlo. Premiér Peter Pellegrini, ktorý je zároveň podpredsedom strany, tak dnes reagoval na to, či Smer predstaví svojho kandidáta na decembrovom sneme.

Približne okolo 15. januára by mal byť termín, dokedy treba podať kandidátku. “Sme limitovaní časom. To už nehrá úlohu, či to bude na sneme alebo nie, bude to musieť byť v troch štyroch najbližších týždňoch. My urobíme všetko pre to, aby sme ponúkli zdatného kandidáta, ktorý by mohol narušiť tú znôžku kandidátov, o ktorých ja osobne nie som presvedčený, že majú profesionálne a kvalitatívne parametre, aby mohli byť prezidentami SR,” povedal dnes Pellegrini s tým, že si želá, aby sa zvýšila úroveň kandidátov. Zopakoval, že odchádzajúci minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák by bol skvelým kandidátom. Ten však dnes podal demisiu pre nezhody so Smerom, SNS, ale aj premiérom o prijatí migračného paktu z OSN, ktorý pomáhal pripravovať aj Lajčák za svojho pôsobenia na poste predsedu Valného zhromaždenia OSN.

Prezidentské voľby by mali byť v marci 2019. Súčasný prezident Andrej Kiska už vyhlásil, že kandidovať nebude. Kandidáti za vládne strany Smer-SD a SNS ešte známi nie sú, Most-Híd postavil do boja svojho predsedu Bélu Bugára. Strany SaS a Spolu podporili vedca Roberta Mistríka, OĽaNO svojho kandidáta ešte nepredstavilo, podobne ako KDH, ktoré by mohlo podporiť Františka Mikloška.

Hlavou štátu by chcel byť aj Milan Krajniak zo Sme rodina a Marian Kotleba z Ľudovej strany Naše Slovensko. Mimoparlamenté Progresívne Slovensko zabojuje prostredníctvom advokátky Zuzany Čaputovej a SMK sa zhodla na Józsefovi Menyhártovi. Okrem toho záujem prejavujú Radovan Znášik (bývalý zamestnanec MŽP, ktorý však ešte nemá 40 rokov), Martin Daňo (aktivista), Juraj Zábojník (bezpečnostný analytik), Eduard Chmelár (politilóg), Róbert Švec (Slovenské hnutie obrody), Bohumila Tauchmannová (podnikateľka) či šéfka módnej televízie Gabriela Drobová.