Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Šok pre Slovákov! BÝVANIE nám EXTRÉMNE zdražie: Peňaženky horko zaplačú, vieme prečo

peniaze, banka, eurá
Ilustračná foto. ZDROJ: Pexels

BRATISLAVA – Státisíce Slovákov čaká už v blízkom období splátkový šok. Počas najbližších dvoch rokov vyššie úroky zasiahnu až 300-tisíc ľudí, pričom výška splátok rapídne vzrastie. Domácnosti sa obávajú, či to zvládnu, politici sa snažia voličov získať sľubmi, ako by to riešili. A banky? Upokojujú. Slováci síce budú chudobnejší, ale vyššie splátky vraj utiahnu. Najnovšie dáta pritom ukázali, že menej si v EÚ môžu dovoliť už iba Bulhari. 

Ešte nedávno sa Slováci tešili z jedných z najlacnejších hypoték v Únii. Od minulého roku prišiel zlom a odvtedy dvíha úroky jedna banka za druhou. Z necelého jedného percenta až nad hranicu štyroch percent. Časť dlžníkov už vyššie splátky pocítila, no väčšinu to ešte len čaká. Státisíce Slovákov totiž vďaka dlhším fixáciám stále žijú v období pred hypotekárnym zlomom. Masívna vlna refinancovania hypoték príde v rokoch 2024 a 2025, keď dlžníkom môže vzrásť splátka až o polovicu. Týkať sa to bude až približne 330-tisíc Slovákov.

V priemere si priplatia desiatky až stovky eur mesačne. „Napríklad pri náraste úroku z jedného na päť percent sa splátka pri 100-tisícovej hypotéke po prvej refixácii po troch rokoch splácania zvýši z 322 na 514 eur, teda o 59 percent. Pri 200-tisícovej hypotéke v rovnakej situácii zo 643 na 1 028 eur,“ uviedol pre Hospodárske noviny Marián Búlik, finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko.

Úroky preplatí štát alebo špeciálne nájomné

Zdražovanie hypoték sa stalo horúcou politickou témou. V čase predvolebného boja strany vyťahujú jedno riešenie za druhým. Napríklad Smer sľubuje, v prípade jeho účasti v budúcej vláde, tzv. bonifikáciu hypoték. Dotovať by ľudom chcel až tri percentá. Dve percentá by zaplatil štát a jedno percento banka. 

Sme rodina ako liek na problém vidí nájomné byty. Ak by niekomu pre vysoké splátky hrozila strata bytu, mohol by požiadať štátnu agentúru, aby byt od banky prevzala do svojho vlastníctva. V byte by ostal bývať za štátom regulované nájomné.

OĽANO by zdanilo nadmerný zisk, KDH mieni pomoc zamerať najmä na mladých a rodiny. Progresívci by zasa chceli s bankami hľadať opatrenia, ako uľahčiť ľuďom prechod na vyššie úrokové sadzby, vrátane primeraného odvodu od bánk.

Peniaze, financie, dom, bývanie. Zdroj: pexels.com
Hypotéky rapídne dražejú, ale Slovákov to podľa NBS na kolená nepoloží. Ilustračná foto. Zdroj: pexels.com

Banky: domácnosti sú odolné, problém bude mať iba málokto

Národná banka Slovenska ponúka menej pesimistický pohľad. Slovenské domácnosti sú podľa nej stále v dobrej finančnej kondícii. „Dokážeme splácať úvery, aj keď budeme chudobnejší,“ povedal šéf odboru finančnej stability v Národnej banke Slovenska (NBS) Marek Ličák. Ako NBS upresnila, pre infláciu a vyššie úrokové sadzby sú ľudia chudobnejší, svoje dlhy by však mali byť schopní splácať, pomôže im aj očakávaný rast príjmov.

Na NBS nadviazala banková asociácia, podľa ktorej je riziko neschopnosti splácania úverov pomerne nízke. “V správe NBS sa ďalej uvádza, že niektoré domácnosti v budúcnosti budú čeliť ťažkostiam so splácaním úverov, ide však len o malú časť portfólia, približne šesť percent hypoték,” priblížila Slovenská banková asociácia.

V EÚ sme padli, životnú úroveň máme druhu najslabšiu

Slovákov každopádne nečakajú zlaté časy. Mzdy síce rastú najrýchlejšie za posledných 20 rokov, ale nedokážu odolávať rekordne vysokej inflácii. A tak napriek vyššej sume na výplatnej páske, reálne príjmy klesajú.

Podľa najnovších čísel Slováci padli v rámci EÚ takmer na úplne dno. Posledné dáta ukázali, že Slovensko je podľa ukazovateľa HDP na obyvateľa v parite kúpnej sily druhou najchudobnejšou krajinou v EÚ, píšu HN. V roku 2022 sme klesli na 68 percent európskeho priemeru.

Prebehlo nás dokonca aj Rumunsko. Horšie od nás sú na tom už len Bulhari, ktorí si môžu dovoliť len 59 percent z toho čo priemerný Európan. Ukazovateľ Eurostatu zohľadňuje platy aj ceny a odráža tak mieru životnej úrovne. Naše dobiehanie vyspelejších európskych ekonomík sa tak spomalilo.


Masívne PREPÚŠŤANIE a KRACH fabrík? Na Slovensko sa valí VÁŽNY problém: Vieme detaily