Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

ŠOK v OBCHODOCH FOTO Na TOMTO nebezpečnom výrobku je ZLÉ takmer úplne VŠETKO! Ako ho vôbec mohli predávať?

nákupné centrum
Ilustračné foto. ZDROJ: Pixabay (ilustračné)

SLOVENSKO – Slovenská obchodná inšpekcia opäť varuje pred nebezpečným výrobkom, ktorý sa dostal aj na slovenský trh. V prípade jeho používania vám hrozí nebezpečenstvo, pričom sa môžete zraniť. Pozor by ste si tiež mali dávať na kozmetické produkty aj známych značiek, ktoré nie sú vhodné na ďalšie použitie. 

Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) na svojom webe varuje pred výrobkom, ktorý bol na slovenskom trhu v ponuke pre spotrebiteľov. Predstavuje ale riziko ohrozenia zdravia, a je preto nebezpečným a nevhodným na ďalšie používanie. Konkrétne ide o elektrické vozidlo kategórie L1e-B značky Dogebos, typ M4.

Identifikácia vozidla:

Značka (obchodný názov výrobcu): Dogebos
Typ: M4
Kategória vozidla: L1e-B
Značka typového schválenia: e9*168/2013*11558
Výrobca vozidla: Dogebos Industrial Co., Ltd., Hong Kong, Čína

Pri používaní tohto výrobku vám hrozí riziko poranenia hlavy, trupu, krčnej chrbtice, dolných a horných končatín.

vozidlo
Toto elektrické vozidlo radšej nepoužívajte. Zdroj: SOI

Viac ako 10 technických nedostatkov

SOI zverejnila aj kompletný zoznam technických nedostatkov, ktoré sú príčinou nebezpečnosti tohto výrobku. Veľký pozor by ste si mali dávať na tieto veci:

  1. Pohonný systém umožňuje prekročiť maximálnu rýchlosť povolenú pre danú kategóriu vozidla, ktorá je 45 km/h. Nameraných bolo 55,4 km/h.
  2. Vozidlo nie je vybavené zariadeniami, ktoré obmedzujú maximálnu rýchlosť vozidla na vodorovnom, rovnom a hladkom povrchu.
  3. Pre signalizáciu aktivácie bŕzd je použitá kontrolka poruchy bŕzd.
  4. Kontrolka ľavého smerového svetla je nefunkčná.
  5. Osvetlenie nie je nainštalované v súlade s osvedčením o typovom schválení.
  6. Priestor pre EČV nie je správne osvetlený.
  7. Na vozidle chýba štítok s deklarovanými tlakmi v pneumatikách.
  8. Vozidlo môže ovplyvňovať elektrické/elektronické systémy ostatných vozidiel a zariadení. Dôvodom je prekročenie limitov širokopásmového a úzkopásmového elektromagnetického vyžarovania vozidla (aj pri nabíjaní).
  9. Vozidlo nie je dostatočne odolné voči elektromagnetickému žiareniu. Pri ožiarení elektromagnetickým poľom motor vozidla spomaľuje a zastavuje.
  10. Limity emisií vysokofrekvenčného vedeného rušenia na AC napájacích vodičoch vozidla sú pri nabíjaní prekročené.
  11. Uhol naklonenia miesta na uchytenie zadnej registračnej tabuľky je +51° namiesto maximálne povolených 30°.
  12. Nie sú splnené zvláštne požiadavky na značenie (farba káblov pre vysokonapäťové zbernice je čierna, pričom predpísaná farba je oranžová).

SOI na základe týchto zistení uložila kontrolovanej osobe povinné opatrenia na zabránenie ďalšieho sprístupnenia nebezpečného výrobku na trhu. Zároveň zabezpečila jeho stiahnutie z trhu a informovanie spotrebiteľov o týchto rizikách. Spotrebiteľom, ktorí si toto vozidlo zakúpili, odporúča, aby ho vo vlastnom záujme prestali používať.


AKTUÁLNE VARUJÚ pred mimoriadne NEBEZPEČNÝM výrobkom! Našli na ňom vyše 20 vážnych chýb: Zdravie aj život v ohrození


„Spotrebiteľ má pri vrátení nebezpečného výrobku predávajúcemu, u ktorého bol predmetný výrobok zakúpený, právo na vrátenie kúpnej ceny, opravu výrobku v primeranom čase, ak možno zaistiť bezpečnosť opraveného výrobku alebo na výmenu výrobku za bezpečný výrobok aspoň rovnakej hodnoty a kvality na základe výslovného súhlasu spotrebiteľa,“ doplnila Slovenská obchodná inšpekcia.

Pozor na nebezpečné kozmetické výrobky

Úrad verejného zdravotníctva SR na svojej stránke upozorňuje na výskyt nebezpečných výrobkov v Európskej únii. Nie je vylúčené, že sa dostali aj na slovenský trh, prípade ste si ich mohli zakúpiť priamo v zahraničí. Na zoznam sa opäť dostali aj výrobky známych a obľúbených značiek, preto radšej skontrolujte svoju zbierku kozmetiky.

ÚVZ SR varuje napríklad pred antiperspirantom Nivea Dry comfort, tekutým mydlom značky Borotalco, pánskou toaletnou vodou Adidas Ice Dive, sprchovými gélmi Nivea rich moisture soft a Fa magic oil a mnohými ďalšími. Ide napríklad aj o značky Dove, Axe, Garnier, Palmolive či Playboy. Všetky tieto produkty spája jeden nedostatok – podľa zoznamu zložiek sa vo výrobku nachádza látka Butylphenyl Methylpropional.

kozmetika
Pozor na kozmetiku, ktorú používate. Zdroj: ÚVZ SR

Ide o látku, ktorá je od 1. marca 2022 zakázaná v kozmetických produktoch uvedených na trh v EÚ. Nie je vylúčené, že vám pri používaní výrobkov s touto látkou hrozia zdravotné problémy. Butylphenyl Methylpropional môže mať napríklad negatívny vplyv na reprodukciu.

Kompletný zoznam všetkých nebezpečných kozmetických výrobkov si môžete pozrieť na stránke ÚVZ, kde nájdete aj presné šarže a fotky produktov.