Spoločnosť Zahraničné

Španielska vláda obmedzí reklamy, ktoré propagujú hazardné hry a stávkovanie

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

MADRID – Španielska vláda v utorok schválila zákon, ktorý výrazne obmedzuje tie reklamy na internete, v rozhlase i televízii, ktoré propagujú stávkovanie a hazardné hry. Dôvodom je znepokojenie, ktoré tento problém vyvoláva v spoločnosti, píše agentúra AFP.

 

Zákon úplne zakazuje propagovanie stávkovania a hazardu na spomínaných platformách s výnimkou medzi 01.00 a 05.00 h. “Cieľom je ochrániť verejné zdravie a tiež najzraniteľnejšiu časť spoločnosti, a to maloletých, mladých ľudí i osoby trpiace určitými poruchami správania, ktoré vyvolávajú chorobnú závislosť na hraní hazardných hier,” uviedol španielsky minister pre ochranu spotrebiteľov Alberto Garzón.

Zákon okrem iného zakazuje známych osobnostiam – najmä športovcom – vystupovať v podobných reklamách. Podľa Garzóna treba skoncovať so “zákonom džungle”, ktorý bol v krajine doposiaľ normou. Množstvo reklám propagujúcich hazardné hry totiž v posledných rokoch mimoriadne stúpalo. “To v spoločnosti vyvolalo ospravedlniteľný pocit znepokojenia nad katastrofálnymi následkami závislosti na hazarde, ktorá zničila celé rodiny,” uviedol Garzón.

Pokuty za nerešpektovanie tohto zákona sa môžu vyšplhať až do výšky milióna eur. Regulácia reklám propagujúcich stávkovanie a hazard bola súčasťou politiky ľavicovej vlády na čele s jej predsedom Pedrom Sánchezom zo Španielskej socialistickej robotníckej strany (PSOE), ktorá vládne od januára v koalícii s radikálnou ľavicovou alianciou Spoločne môžeme (Unidas Podemos).