Zahraničné

Stala som sa obeťou rasizmu, sťažuje sa Ruska, ktorú väznili v USA

Väzenie. Zdroj: Getty Images

BRATISLAVA – Maria Butina, mladá Ruska, ktorú deväť mesiacov väznili v Spojených štátoch po tom, ako sa priznala, že je zahraničnou agentkou, viní za svoje uväznenie údajný “protiruský rasizmus” v USA.

“Vráťme sa do roku 2016, do času okolo volieb. Pamätáte sa, ako v tom čase americké médiá písali o Rusku? Všetko bolo toxické. Povedzte mi, že tu neexistuje rasizmus proti Rusom,” povedala Butina v nedeľňajšom rozhovore pre americkú televíziu CNN.

Mariu Butinu prepustili 25. októbra z väznice v meste Tallahassee na americkej Floride a hneď nasledujúci deň sa vrátila do Ruska. Celý prípad bol od začiatku dosť nejasný, o pôsobení tejto ženy v USA sa vie len to, že sa ako fanúšička zbraní snažila o blízky kontakt s významnými predstaviteľmi Národnej asociácie vlastníkov zbraní (NRA), čo je nesmierne vplyvná organizácia bojujúca proti snahám obmedziť vlastníctvo zbraní.

Veľkým podporovateľom NRA je aj americký prezident Donald Trump a tesné vzťahy s ňou má množstvo vysokopostavených členov Trumpovej Republikánskej strany. Práve k významným predstaviteľom republikánov sa chcela Butina cez kontakty v NRA údajne prepracovať.

Rusku zajali Američania v júli 2018 a v novembri, po tom, ako sa priznala k spiknutiu a k tomu, že je zahraničnou agentkou, ju odsúdili na 18-mesačné väzenie. Časť z neho si “odkrútila” už vo vyšetrovacej väzbe, ďalšiu časť jej odpustili za vzorné správanie vo väzení.

O prípad sa minulý rok intenzívne zaujímal aj ruský prezident Vladimir Putin, ktorý poprel, že by žena konala na príkaz či s vedomím Moskvy, a jej zatknutie a väznenie ostro kritizoval. “Nie je vôbec jasné, z čoho bola obvinená alebo akého zločinu sa dopustila. Zatkli ju a dali túto ženu do väzenia. Ale nemali na ňu nič, takže, aby nevyzerali úplne hlúpo, dali jej 18 mesiacov, aby ukázali, že je z niečoho vinná,” komentoval túto kauzu minulý rok Putin.