Regióny Trenčín Prievidza

Strihači oviec budú súťažiť na majstrovstvách: Pokúsia sa prekonať rekord

Ilustračné foto. Zdroj: TASR

KAMENEC POD VTÁČNIKOM – Strihači oviec si v sobotu zmerajú sily na medzinárodných majstrovstvách Slovenska v areáli farmy za Kamencom pod Vtáčnikom, okres Prievidza. Pokúsia sa aj o prekonanie slovenského rekordu v rýchlosti ostrihania jednej ovce. Držiteľom je Marek Marko s časom 58 sekúnd. Informoval o tom Slavomír Reľovský zo Zväzu chovateľov oviec a kôz (ZCHOK).

 

Dodal, že hodnotenie bude prebiehať podľa medzinárodných pravidiel. “Počas strihania si rozhodcovia všímajú každý ťah strojčekom. Súťažiaci dostávajú mínusové body, keď robia podstrižky, keď prechádzajú strojčekom po tom istom mieste dvakrát. Takisto sa hodnotí čas, kvalita strihania na pracovnom mieste,” priblížil Reľovský.

Následne rozhodcovia vyhodnocujú aj kvalitu ostrihania oviec. Podľa Reľovského práve kvalita obyčajne rozhoduje o konečnom umiestnení súťažiaceho. Ako uviedol, počas celého dňa sa budú konať aj sprievodné podujatia – súťaž v jedení bryndzových halušiek, pití žinčice aj súťaž pre deti o najšikovnejšieho malého farmára.