Zahraničné Politika

Irán v tom má jasno: Američania sa snažia o prevrat, ale neuspejú

Donald Trump - SITA/AP Photo/Andrew Harnik

TEHERÁN – Akčná skupina, ktorú nedávno vytvorila vláda Spojených štátov na koordináciu svojej politiky voči Teheránu, nezvrhne iránsku vládu, uviedol v nedeľu iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf. Informovala o tom agentúra DPA.

Zaríf prirovnal túto akčnú skupinu, ktorú predstavil šéf americkej diplomacie Mike Pompeo vo štvrtok (16.8.), k aktivitám USA vedúcim k prevratu v Iráne v roku 1953. Zdôraznil však, že tentoraz takáto rozvratná činnosť neuspeje. “Dnes pred 65 rokmi USA zvrhli zvolenú demokratickú vládu (premiéra Mohammada) Mosaddeka, čím obnovili diktatúru a podrobili si Iráncov na ďalších 25 rokov,” napísal Zaríf na Twitteri.

“Teraz ‘akčná skupina’ sníva, že urobí to isté pomocou tlaku, dezinformácií a demagógie. Nikdy viac,” dodal minister. Novým orgánom nazvaným Iránska akčná skupina chce americké ministerstvo zahraničných vecí smerovať, hodnotiť a koordinovať všetky aspekty svojich aktivít súvisiacich s Iránom. Rezort je odhodlaný snahám zmeniť konanie iránskeho režimu, uviedol Pompeo vo štvrtok.

V období po jednostrannom odstúpení Spojených štátov od medzinárodnej dohody o iránskom jadrovom programe sa vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa snaží donútiť Irán ku zmene správania, analyzuje agentúra AP. Washington medzičasom začal opäť rozširovať sankcie voči Iránu, ktoré boli zmiernené na základe jadrovej dohody. Pompeo obvinil Teherán z rozpútania “prívalu násilia a destabilizujúceho správania voči Spojeným štátom, ich spojencom a partnerom, ba i voči samotným Iráncom”. Trumpova vláda je podľa neho stále ochotná rokovať s Iránom, vyžaduje však “závažné zmeny v správaní tamojšieho režimu vnútri aj mimo jeho hraníc”.