Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Zahraničné Top

Tieto AUTÁ bude POVINNÉ dať ZOŠROTOVAŤ! Odkiaľ vezmeme PENIAZE na nové? Vieme, čo ŠOKUJÚCE pripravujú pre vodičov

Ilustračné foto. Zdroj: Freepik, Wikipedia, úprava zregionu.sk

BRATISLAVA, BRUSEL – Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorý sa dotýka každého auta, vyvolal ostré reakcie. Pokiaľ návrh odklepnú, ak vo vašom aute nebude možné opraviť motor alebo prevodovku, vozidlo budete musieť dať zošrotovať. 

Auto iba s pôvodným motorom či prevodovkou. Podľa návrhu, na ktorý sa s odborníkmi pozrela TV Markíza, sa píše jasne. Ak sa vám pokazí niektorá z kľúčových častí auta a nebude ju možné dať opraviť, auto bude považované za odpad. Dnes by ste v takomto prípadne siahli po kúpe nového komponentu, ktorý je výrazne lacnejší, než je hodnota auta. Po novom to však už možno nepôjde. V návrhu sa totiž hovorí o kritériách, ktoré posúdia, či je auto ešte súce na opravu.

Niektoré body návrhu prekvapili aj odborníkov. Najmä ten, ktorý hovorí o tom, že auto s vymeneným motorom alebo prevodovkou má patriť do kategórie s ukončenou životnosťou. To znamená, že kúpiť by sme si museli iné auto a to staré odovzdať do šrotu. “Európska únia prichádza v poslednom období s množstvom nezmyslov, za ktoré považujem aj tento návrh. Nie je predsa možné, aby pre jeden z komponentov sa zošrotovalo celé auto ,” uviedol pre televíziu Juraj Smrečan, prezident Ústredného automotoklubu SR.

Čo je cieľom návrhu?

Predkladatelia návrhu si sľubujú najmä bezpečnejšie autá na cestách. Zároveň chcú takto zabrániť vývozu nespoľahlivých, ojazdených áut do tretích krajín. Prísnejšie pravidlá by tak mali znížiť vypúšťanie emisií CO2, a to podľa odhadov o vyše 12 miliónov ton do roku 2035.

Má to však aj svoju odvrátené stránky. A to nielen pre rozpočty majiteľov áut, ale aj servisy. Ak by návrh prešiel, pre niektoré z nich by to mohlo byť až likvidačné. Prišli by totiž o významnú časť zákaziek.

Únia sa snaží z ciest vytlačiť čo najviac starých áut, a to kvôli posilneniu bezpečnosti aj boju s klimatickou krízou. O tom, či k tomu cesta povedie aj šrotovaním áut, je otázne. Na to, aby sa však tento návrh stal realitou, musí prejsť celým legislatívnym procesom. Kedy by mohlo padnúť definitívne rozhodnutie, je nateraz neznáme.


Vodiči, POZOR! Nové POVINNOSTI radikálne zmenia šoférovanie: Auto v TOMTO prípade ani len NENAŠTARTUJETE. Z peňaženky to vytiahne až 2000 eur