Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Vodiči, POZOR! Nové POVINNOSTI radikálne zmenia šoférovanie: Auto v TOMTO prípade ani len NENAŠTARTUJETE. Z peňaženky to vytiahne až 2000 eur

Ilustračné foto. Zdroj: FB/Polícia SR

BRATISLAVA – Bezpečnosť na prvom mieste. V tomto duchu z centra Európskej únie pre vodičov prichádzajú ďalšie zmeny, ktoré pocítime pri každej jazde i štartovaní. Avšak nie všetci ich vítajú, niektorí vravia aj o najotravnejšom systéme. Zhrnuli sme pre aj proti troch zásadných noviniek, ktoré už odklepli alebo sa plánujú zaviesť.

Európska únia pokračuje v boji proti úmrtiam a nehodám na cestách. Po novom by ste si mali zvyknúť na to, že na tempo jazdy bude dohľadať „virtuálny spolujazdec“. Obmedzovač rýchlosti auta na inteligentnej báze, známy aj ako ISA (Intelligent Speed Assistance), sa stal povinnosťou vo všetkých novoschválených (homologizovaných) autách pre európske cesty už od leta 2022. Teraz sa však blíži druhý a dôležitejší míľnik. Od júla 2024 sa tomuto systému nevyhne žiadne žiadne novoprihlásené auto.

Ako systém funguje? Neustále striehne na vašu rýchlosť a upozorní vás akonáhle prekročíte maximálku. Urobiť tak môže štyrmi spôsobmi: zvukovo, vibračne, hapticky cez plynový pedál alebo reguláciou rýchlosti. Zatiaľ čo prvé dve možnosti do riadenia priamo nezasahujú, ale iba poskytujú varovanie, ďalšia dvojica jemne zatlačí nohu vodiča dozadu alebo dokonca mierne zníži rýchlosť. Moc nad autom však stále plne ostáva na vodičovi. “Vodič môže túto spätnú väzbu ignorovať a šliapnutím na plynový pedál zvyšovať rýchlosť,” podotýka Európska komisia.

Ilustračné foto. Zdroj: FB/Polícia SR

Zatiaľ čo mnohí systém chvália, niektorí vodiči hovoria o otravnom pípaní. Slabinou systému je, že značky nie vždy rozpozná spoľahlivo. Problém mu robí taktiež chýbajúce či poškodené dopravné značenie. Európska komisia však pripomína, že ide iba o asistenčný systém a za dodržiavanie rýchlostných limitov je vždy zodpovedný samotný šofér.

Ako píše Topspeed, nový míľnik od júla 2024 sa týka aj ďalších systémov v autách, ako sú napríklad asistent rozpoznania únavy vodiča, systém pre udržiavanie auta v jazdnom pruhu či napríklad asistent núdzového brzdenia.

>> Aké ďalšie dôležité zmeny, ktorá nás budú stáť až 2000 eur, chystajú pre vodičov? Čítajte na ďalšej strane.