Politika Zahraničné

Trump je pesimistický ohľadom nezvestného novinára: Prvá nádej zhasla, tvrdí

Donald Trump - Zdroj: SITA/AP Photo/Jacquelyn Martin

WASHINGTON – Americký prezident Donald Trump je pesimistický ohľadom osudu nezvestného saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího. V sobotu vyhlásil, že “to nevyzerá dobre” a že mohol byť zavraždený, uviedla agentúra AFP.

Chášukdží, rezident USA a kritik saudskoarabskej vlády, zmizol takmer pred dvoma týždňami, keď vošiel do budovy saudskoarabského konzulátu v tureckom Istanbule. “Myslím, že by sme to už vedeli. Naša prvá nádej bola, že nebol zabitý, ale z toho, čo počujeme, to nevyzerá príliš dobre,” povedal Trump novinárom v Bielom dome.

Tureckí predstavitelia sú presvedčení, že Chášukdží bol zavraždený v budove konzulátu. Do médií dokonca prenikli informácie, že bol mučený a rozštvrtený. Saudská Arábia však trvá na tom, že bezpečne opustil budovu. Protesty sprevádzajúce jeho zmiznutie by mohli poškodiť nielen krehké vzťahy medzi Tureckom a Saudskoarabským kráľovstvom, ale tiež znepokojiť západných podporovateľov kráľovstva a poškvrniť reformy uskutočňované pod vedením saudskoarabského korunného princa.