Spoločnosť Zahraničné

Ubehol už neuveriteľný rok, odkedy hudobné nebo rozveseluje maestro Karel Gott

Zdroj: karelgott.com / Martin Kubica

BRATISLAVA – Čas letí. Dnes je to presne rok, čo manželka maestra Karla Gotta Ivana oznámila smutnú správu. 1. októbra 2019 nás navždy opustil velikán a nezabudnuteľný spevák. Karel Gott bol výnimočnou osobnosťou. Dokázal si získať davy ľudí. Jeho šarmantnosť, elegancia a zmysel pre humor tu zostanú navždy.

 

Od smrti legendárneho speváka Karla Gotta ubehol už rok, no spomienka naňho je stále živá. Aj keď už maestro nie je medzi nami, mnohí si ho ešte stále pripomínajú piesňami, spomínajú na jeho svojský humor a pokoru, ktorú v sebe mal.

Karel Gott bojoval s rakovinou, neskôr trpel akútnou leukémiou. Zomrel 1. 10. 2019 v kruhu svojich najbližších. Po oznámení tejto smutnej správy sa okamžite začali schádzať jeho fanúšikovia pred vilou na Bertramke, kde Gott so svojou rodinou býval. Ľudia tam vo veľkom nosili kvety a zapaľovali sviečky. Miesto posledného odpočinku na cintoríne Malvazinky zdobí jeho podobizeň a nechýba ani podpis.

 

Hrob plný kvetov. Zdroj: Facebook / Karel Gott

Ako si želal

Verejná rozlúčka s Karlom Gottom sa konala 11. októbra 2019 v Paláci Žofín na Slovanskom ostrove v Prahe. Do hlavného mesta Českej republiky sa zišli jeho fanúšikovia zo všetkých kútov krajiny i zo zahraničia. Truhla bola vystavená so štátnymi poctami vo Veľkej sále, za účasti čestnej stráže Armády Českej republiky. Zúčastnení do kondolenčných kníh zapisovali rôzne spomienky na Zlatého slávika Gotta.

O deň neskôr sa konal Gottov pohreb so štátnymi poctami v katedrále svätého Víta na Pražskom hrade. Ten bol určený iba pre pozvaných. V tento deň splnili Gottovi niekoľko prianí. Omšu slúžil kardinál Dominik Duka a Lucie Bílá zaspievala pieseň, ktorú si želal samotný Gott. Počas rozlúčky prehovorila herečka Jiřina Bohdalová. Verejnosť sledovala priebeh omše na III. nádvorí Pražského hradu prostredníctvom veľkoplošnej obrazovky. Po pohrebe previezli truhlu s jeho pozostatkami do motolského krematória. Keď auto s Karlom Gottom odchádzalo z katedrály, obrovský dav ľudí mu naposledy zatlieskal. Česká republika bola v tento deň zahalená do čiernej farby, vyhlásený bol štátny smútok.

 

Verejnosť sa lúčila s Gottom. Prišli desaťtisíce ľudí. Zdroj: SITA / AP

Niekoľko prekvapení

Manželka Ivana Gottová aj po jeho smrti na fanúšikov nezabúda. V procese tvorby je niekoľko projektov. Priaznivci sa už onedlho dočkajú dokumentu o živote Karla Gotta. Maestro si od začiatku nakrúcania želal, aby film o ňom nebol nudný. Snímka tak nie je prehliadkou jeho slávy a úspechov. Práve naopak, Gott nás zavedie do jeho najužšieho súkromia. V dokumente tvorcovia ukážu nielen Gottov život ako speváka, ale aj ako maliara a zároveň manžela i otca detí. ,,Tento dokumentárny film je poďakovaním mojim priaznivcom a všetkým, ktorí ma pri mojej profesii podporovali a sprevádzali,“ povedal vtedy Karel Gott.

Takisto je na pláne autobiografia Karla Gotta. Knihu dopísal Gott na sklonku svojho života. No a nebudú chýbať ani dva veľké spomienkové koncerty – Pocta Karlovi Gottovi. Na nich sa predstavia najväčšie hviezdy českej a slovenskej populárnej hudby a zaznejú najznámejšie Gottove piesne.

 

Už na jeseň vyjde dokument o Karlovi Gottovi. Zdroj: Bontonfilm

Zlatý Slávik

Karel Gott pôsobil na scéne viac ako 50 rokov. Je držiteľom 40 slávikov, vlastní okolo 60 zlatých platní, 2 strieborné a 7 diamantových. Počas svojej kariéry predal viac ako 135 miliónov nosičov, vydal okolo 400 platní. Nahral viac ako 2 600 piesní, z toho okolo 300 duetov, hlavne s Helenou Vondráčkovou a Luciou Bílou. Napriek tomu, že v roku 1990 ohlásil koniec svojej speváckej kariéry, spieval ďalej. Medzi jeho najznámejšie pesničky sa radí Lady Carneval, Zůstanu svůj, Kdepak ty ptáčku hnízdo máš?, Čau lásko, Zvonky štěstí, či Když muž se ženou snídá. So svojou dcérou Charlotte Ellou ešte stihol naspievať duet Srdce nehasnou. Ten sa okamžite stal hitom.

 

Gottov obrovský talent si cenili aj v zahraničí. Zdroj: SITA / Marián Peiger

Mohlo by vás zaujímať: