Zahraničné Šport Top

Utrpenie a bolesť na Giro. Cyklisti v 18. etape mrzli a odpadávali od vyčerpania

Až do výšky 2578 metrov na Passo del Stelvio sa museli vyšplhať cyklisti v osemnástej etape Giro d ´Italia. Zdroj: Facebook / giroditalia.it

LAGHI DI CANZANO – Najťažšiu a kráľovskú etapu Giro d ´Italia vyhral Jai Hindley z tímu Sunweb. V ružovom drese lídra celkovej klasifikácie prišlo k zásadnej zmene, prvý je po novom Wilco Kelderman. Peter Sagan prišiel do cieľa v časovom limite.

 

Cyklistická strecha sveta. Monštrum, gigant, legenda. 18. etapa Giro d´Italia mala nielen mimoriadnu dĺžku 207 kilometrov, ale na programe dňa aj mýtické stúpanie Passo del Stelvio. Horu, na ktorú sa vyškriabať na bicykli chce nielen kondíciu, ale aj odvahu a poriadnu psychickú odolnosť. Najmä, keď sa tam musíte dostať koncom októbra. Je to najvyšší bod pretekov vo výške 2 758 metrov a zároveň tretí najvyšší horský priesmyk v Európe, kde sa dá dostať na dvoch či štyroch kolesách. Stelvio má dĺžku 25 kilometrov a jeho priemerný sklon je 7,5 percenta. Je to zničujúci, nekonečný a vyčerpávajúci kopec, kde sa očakávalo vykryštalizovanie najlepšej trojice v celkovej klasifikácii.

Na cyklistov tiež čakali teploty okolo nuly a sneh, keďže v Alpách je už niekoľko dní zimná sezóna. Dôležité bolo preto nielen tempo, ale aj oblečenie a pitný režim. Kto podcenil prírodu, ten do cieľa v Laghi di Canzano ani nemusel prísť. Najmä keď sa na Stelvio išlo z najťažšej a najdlhšej strany. Jazdci tak mali pred sebou utrpenie aj bolesť. Doslova. Skúste si sadnúť  na bicykel, dať si kyslíkovú masku, zatiahnuť brzdy a šliapať 25 kilometrov čo i len po rovine. A teraz si k tomu predstavte, že idete v zime a do kopca.

Stelvio je jednoducho obor, ktorý nič a nikomu neodpúšťa, aj preto je v programe Giro d ´Italia iba trinástykrát. Naposledy tu vyhral Mikel Landa v roku 2017. V roku 2003 ho museli zasa pre snehové záveje napríklad zrušiť.

Okrem Stelvia mali Sagan a spol. na trase ešte aj ďalšie ťažké stúpania. Campo Carlo Magno s dĺžkou 13,9 kilometra a priemerom 6 percent a  Passo Castrin s dĺžkou 8,6 kilometra a sklonom 9,3 percenta. Na záver k tomu ešte aj Torri de Fraele s dĺžkou 8,8 kilometra a priemerom 6,4 percenta a tiež 21 serpentín. Už to by stačilo na to, aby bola etapa extrémne náročná.

Bola to tak ťažká etapa, že časový limit pre prejazd cieľom bol určený na 45 minút. Až také rozdiely sa predpokladali medzi víťazom a gruppetom so špurtérmi. V hre bolo totiž množstvo únikov, ktorým dal pelotón voľnú ruku. V 18. etape išiel totiž každý za seba a adepti na celkovú klasifikáciu mali vlastné preteky v pretekoch. Nečudo, že štart bol už o desiatej hodine, aby jazdci stihli do cieľa prísť za svetla po viac ako šiestich hodinách driny. Pelotón mal v nohách neskutočných 5 400 výškových metrov. Tipovať preto víťaza etapy, alebo to, či ostane Joao Almeida v ružovom, bolo nemožné. Scenárov, ako sa etapa skončí, bolo veľmi veľa a všetky boli reálne.

Na štarte bolo už iba 135 jazdcov. Posledným ktorý odstúpil bol Giovanni Visconti, v tom čase priebežne druhý muž v hodnotení vrchárov. Otázkou zostávalo, koľko cyklistov nastúpi do ďalšej etapy po galejách na Passo del Stelvio. Na druhej strane to bola posledná možnosť ako vyzliecť z ružového Almeidu, keďže víkendová kráľovská etapa z Asti do Sestriere musela zmeniť trasu. Vo Francúzsku platia nové koronavírusové pravidlá, Giro dostalo zákaz a nepriaznivá bola aj predpoveď počasia v Alpách. Dážď, sneh a mínusové teploty. Po novom sa tak pôjde v závere trikrát okruh v okolí Sestriere a trikrát sa cyklisti budú šplhať až do výšky 2 041 metrov. Etapa bude mať 190 kilometrov.

Dnešná 18. etapa začala únikom silnej 10-člennej skupiny, v ktorej boli Ben Swift, Ben O´Connor, Fabio Felline, Thomas de Gendt, Alessandro Tonelli, Daniel Navarro, Dario Cataldo, Stéphane Rossetto, Filippo Ganna a Héctor Carretero. Všetko excelentní vrchári, z ktorých práve de Gendt vie, aké to bolo triumfovať na Stelviu. Dokázal to po famóznom sóle v roku 2012. Práve táto partia mohla byť tou, ktorá mohla skúsiť zabojovať o etapový triumf. V celkovej klasifikácii nebol ani jeden z jazdcov problémom pre Almeidu a spol. Naopak, etapové víťazstvo bola pre každého veľkou motiváciou.

Už po prvom stúpaní sa pelotón rozdelil na viacero skupín, pričom do prvej sa dostalo ďalších šesť cyklistov. Medzi nimi aj Ruben Guerreiro, líder vrchárskej súťaže, ktorý si po dnešku definitívne poistil modrý dres. Až pod Stelvio bol v skupine hlavných favoritov pokoj zbraní, no 44 serpentín a ikonický kopec vo výške 2 758 metrov oddelili zrno od pliev. Tu sa rozhodlo, kto bude na pódiu, kto v elitnej desiatke a kto, naopak, príde o všetko. Bolo zaujímavé, že v hlavnom balíku bol až do začiatku stúpania na Stelvio aj Peter Sagan, no potom si už radšej zvolil komfortnejšie tempo.

Situácia v pelotóne bola pred výstupom na Stelvio pokojná. Aktívni však boli hlavne pretekári Sunwebu. Wilco Kelderman aj Jay Hindley chceli konečne vyzliecť Almeidu z ružového dresu. Tempo tak bolo veľmi vysoké a už na prvých kilometroch stúpania si vyžiadalo svoje “obete” i koniec pôvodného úniku. Vpredu zostal len osamotený O’Connor. Zo skupiny favoritov postupne odpadávali ďalší a ďalší a scvrkla sa na ani nie dvadsať cyklistov. Sunweb však nepoľavoval a pridali sa k nemu ešte aj jazdci Ineosu so štvrtým mužom celkového poradia Hartom.

Z favoritov odpadol ako prvý Domenico Pozzovivo, po ňom aj Jakob Fuglsang či Vincenzo Nibali. Následne sa zlomil aj líder Almeida a bolo jasné, že príde o ružový dres. Odpadli aj Majka s Konradom a Pello Bilbao. Vpredu tak ostali len Hart, Rohan Dennis a Kelderman s Hindleym. O všetkom rozhodlo záverečné stúpanie na Torri di Fraele dlhé 9 kilometrov a so sklonom 6,8 percenta, kde o víťazstvo bojovali už len Hart s Hindleym. V špurte napokon vyhral Austrálčan Hindley. Tretí finišoval Bilbao a štvrtý Fuglsang. Kelderman prišiel do cieľa piaty so stratou 2 minút a 18 sekúnd, ale stačilo mu to na zisk ružového dresu. Almeida finišoval na siedmom mieste s takmer 5-minútovým mankom.

“Bol to šialený deň, nesmierne ťažký, najťažší v mojom živote. Ale aj super súboj. Nemohlo to pre nás dopadnúť lepšie, Jai vyhral a ja mám ružový dres. Vedel som, že to bude tesné, ale mám to, som šťastný. Almeidu sme utrhli už dosť skoro na Stelviu, Ineos bol veľmi silný s dvoma pretekármi a ja som ich tempo neudržal. Potom som bojoval už len sám so sebou,” povedal Kelderman.

Výsledky 18. etapy (Pinzolo – Laghi di Cancano)

1. Jai Hindley (Aus./Sunweb) 6:03:03 h, 2. Tao Geoghegan Hart (V.Brit./Ineos Grenadiers) rovnaký čas, 3. Pello Bilbao (Šp./Bahrain McLaren) +46 s, 4. Jakob Fuglsang (Dán./Astana) +1:25, 5. Wilco Kelderman (Hol./Sunweb) +2:18, 6. Patrick Konrad (Rak./Bora-Hansgrohe) +4:04, 7. Joao Almeida (Portug./Deceuninck-Quickstep) +4:51, 8. Vincenzo Nibali (Tal./Trek-Segafredo), 9. Hermann Pernsteiner (Rak./Bahrain McLaren) obaja rovnaký čas, 10. Fausto Masnada (Tal./Deceuninck-Quickstep) +4:55

Celkové poradie

1. Kelderman 77:46:56 h, 2. Hindley +12 s, 3. Hart +15, 4. Bilbao +1:19, 5. Almeida +2:16, 6. Fuglsang +3:59, 7. Konrad +5:40, 8. Nibali +5:47, 9. Masnada +6:46, 10. Pernsteiner +7:23

Bodovacia súťaž: 1. Arnaud Demare (Fr./Groupama-FDJ) 221 b, 2. SAGAN 184, 3. Almeida 90

Vrchárska súťaž: 1. Ruben Guerreiro (Portug./EF Pro Cycling) 234 b, 2. Thomas de Gendt (Belg./Lotto Soudal) 122, 3. Hart 115, … 25. SAGAN 15