Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Už o pár týždňov ŠOK na faktúre za KÚRENIE pre mnohých Slovákov! Cenu vyrátajú inak: Najväčšie NEDOPLATKY hrozia tým, čo šetrili

Ilustračné foto. Zdroj: Pexels, úprava regióny.sk

SLOVENSKO – Už od tejto vykurovacej sezóny sa cena za teplo v bytových domoch počíta inak. Do platnosti totiž vstúpila nová vyhláška s cieľom zaviesť spravodlivejšie pravidlá. Avšak zatiaľ čo niektorí vlastníci ušetria, iných na najbližšom vyúčtovaní čaká nemilé prekvapenie.

Jedným z úskalí bývania v bytovom dome je dohodnúť sa, ako medzi vlastníkmi rozdeliť účty za teplo. Problémom je napríklad vysoká spotreba bytov, ktoré nechcene vykurujú susedov, ktorí extrémne šetria alebo nekúria vôbec. Práve preto zaviedli nový výpočet, ktorého cieľom je, “aby boli náklady na teplo a teplú vodu pre vlastníkov bytových domov rozdelené čo najspravodlivejšie”.

Ako sa to na faktúrach odrazí v praxi, sa dozvieme už čoskoro. Do 31. mája by mali majitelia v bytových domoch, ktoré sa vykurujú centrálnymi kotolňami, vlastnou kotolňou, alebo individuálne, dostať vyúčtovacie faktúry za bývanie. Ako upozorňuje Denník N, pre mnohé domácnosti môže byť suma za teplo nepríjemným prekvapením, ak sa im v lete nezvýšili zálohové platby.

Niektoré byty si za teplo zásadne priplatia. Rozpočítavanie bude výhodnejšie pre domácnosti s vyššou spotrebou, krajné či rohové byty. Naopak, viac si zaplatia byty s individuálnym vykurovaním, nadstavby, neobývané alebo poloprázdne byty a tie, kde sa na kúrení veľmi šetrilo, vymenúva denník.

Čo je vo výpočte nové?

Hlavných zmien, ako sa po novom počíta cena tepla, je niekoľko. V prvom rade ide o to, že základná zložka (rozpočítavanie podľa plochy bytu) musí byť najmenej 30 percent. Zároveň sa zaviedlo pravidlo pravidlo, že rozdiel nákladov na vykurovanie medzi bytmi v rámci jedného domu nemôže prekročiť 2,5-násobok.

Majitelia bytov s vlastným kúrením si taktiež zaplatia základnú zložku za vykurovanie podľa rozlohy bytu. Novinkou je aj koeficient 0,2 pre podlahovú plochu, ktorý sa uplatní pri bytoch s individuálnym vykurovaním v nadstavbách alebo v podkrovných bytoch.