Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Slováci, POZOR! Už túto ZIMU vypočítajú CENU za VYKUROVANIE inak: TÝCHTO ľudí čaká na faktúre ŠOK! Vieme, aké NEKALOSTI sú za tým

Ilustračné foto. Zdroj: Freepik

BRATISLAVA – Už od tejto vykurovacej sezóny sa cena za teplo v bytových domoch vypočítava inak. Nové pravidlá majú byť spravodlivejšie. Avšak zatiaľ čo niektorí vlastníci ušetria, iných na najbližšom vyúčtovaní čaká nemilé prekvapenie.

Život v bytovom dome prináša svoje úskalia. Jedným z najväčších je dohodnúť sa, ako medzi vlastníkmi rozdeliť účty za teplo. Patálie s tým spojené poznajú mnohí. Problémom je napríklad vysoká spotreba bytov, ktoré nechcene vykurujú susedov, ktorí extrémne šetria alebo nekúria vôbec. Práve tým, ktorí sa vyhrievajú na úkor iných, chcú klepnúť po prstoch.

Už v tejto vykurovacej sezóne sa preto prvýkrát použije nový výpočet, ktorého cieľom je “aby boli náklady na teplo a teplú vodu pre vlastníkov bytových domov rozdelené čo najspravodlivejšie”.  Výpočet, ktorý stanovila vyhláška Ministerstva hospodárstva, má dať červenú enormným rozdielom v nákladoch za teplo medzi vlastníkmi. Po novom rozdiel v sume medzi tým, kto platí najmenej, a tým, kto platí najviac, by mal byť maximálne 2,5-násobný.

Stop obrovským rozdielom medzi bytmi

Nový spôsob rozpočítavania by mal zmierniť rozdiely v merných nákladoch medzi jednotlivými bytmi, ktoré boli spôsobené najmä nevhodným pomerom základnej a spotrebnej zložky, uvádza Slovenská inovačná a energetická agentúra.

Ilustračné foto. Zdroj: Pixabay

Doterajšia právna úprava odporúčala rozpočítavať celkové náklady na množstvo dodaného tepla v pomere 60 % základná zložka podľa podlahovej plochy bytu a 40 % podľa nameranej spotreby s tým, že vlastníci mohli rozhodnúť o jeho zmene.

Prečo to bolo nespravodlivé? Ak sa väčšina nákladov na teplo rozpočítavala podľa spotreby nameranej na pomerových rozdeľovačoch vykurovacích nákladov alebo určených meradlách, neboli dostatočne zohľadnené prechod tepla medzi samotnými bytmi a straty tepla pri distribúcii. “V dôsledku toho časť vlastníkov bytov platila niekoľkonásobne vyššie čiastky za vykurovanie, pretože teplo sa od nich šírilo do susedných neobývaných, alebo zámerne nevykurovaných bytov deliacimi konštrukciami (stenami, stropmi) medzi nimi,” vysvetlila SIEA.

Zmene sa dotýka až 70 percent bytoviek

Majitelia stále majú slobodu určiť, akú váhu bude mať plocha bytu a akú spotreba. Novinkou ale je, že podiel základnej zložky nemôže byť nižší ako 30 %, a predovšetkým zavádza kontrolný mechanizmus, ktorý má zabezpečiť spravodlivé rozdelenie nákladov, a tak chrániť ľudí, ktorí nechtiac vykurujú susedov. “Podľa neho by nemal rozdiel medzi bytom s minimálnou jednotkovou cenou za teplo na štvorcový meter celkovej plochy vykurovaného priestoru a bytom s maximálnou cenou na štvorcový meter prekročiť 2,5-násobok,” uvádza SIEA.

Zmena sa má dotknúť väčšiny bytoviek, ktorých všetky byty nemajú individuálne vykurovanie. „Odhadujeme, že 60 až 70 percent bytoviek toto kritérium 2,5-násobku nesplní a bude musieť zmeniť pomer prepočítavania,“ povedala pre Denník N Anna Krajčiová, výkonná riaditeľka Združenia bytového hospodárstva na Slovensku.

> > Komu dôsledkom týchto zmien stúpnu náklady na teplo? A ako sa po novom počítajú náklady za teplú vodu? Čítajte na druhej strane.