Zahraničné

V Bielorusku zadržali viacerých novinárov, ktorí pokrývali protivládne protesty

Zdroj: TASR / AP

MINSK – Desiatky novinárov sa v stredu zhromaždili pred policajnou stanicou v Minsku na proteste proti zadržaniu svojich kolegov, ktorí pokrývali protivládne demonštrácie v Bielorusku, píše agentúra AP.

V stredu večer bieloruská polícia zadržala dvoch novinárov súkromného spravodajského portálu tut.by za účasť na nepovolenej demonštrácii. V prípade, že ich súd uzná za vinných, hrozí im pokuta alebo 15 dní väzenia. Rovnaké obvinenia úrady vzniesli aj proti novinárom viacerých iných médií. “Sme svedkami nezákonného konania orgánov činných v trestnom konaní, ktorí sa snažia umlčať novinárov bez ohľadu na metódy,” uviedla Oľga Lojková, novinárka pracujúca pre tut.by.

Bielorusko takisto odobralo licenciu viacerým zahraničným novinárom, ktorí sa zúčastňovali na protestoch a pokrývali ich vrátane dvoch novinárov AP, ktorých deportovali do Moskvy. Spojené štáty a Európska únia útoky na médiá v Bielorusku odsúdili. Bieloruské ministerstvo vnútra uviedlo, že v utorok zadržalo za účasť na nepovolených protestoch 128 ľudí, z ktorých bolo v stredu stále vo väzbe 39. Státisíce demonštrantov protestujú po celom Bielorusku proti výsledkom prezidentských volieb, v ktorých s 80 percentami zvíťazil úradujúci prezident Alexandr Lukašenko. Kritici jeho vládu obviňujú zo zmanipulovania výsledkov, väznenia opozičných politikov a tvrdého potláčania protestov.