Spoločnosť Zahraničné

V Česku prerušila ťažbu Baňa Darkov, v ktorej sa rozšíril koronavírus

Zdroj: pixabay.com

PRAHA – V bani Darkov v okrese Karviná bola prerušená ťažba po tom, ako sa medzi jej zamestnancami rozšíril nový druh koronavírusu. Moravskosliezsky hajtman (župan) Ivo Vondrák medzitým vyhlásil, že v karvinskom okrese nebude aj napriek šíreniu nákazy vyhlásený stav ohrozenia. V pondelok o tom informoval server Novinky.cz.

 

Z bane je aj napriek prerušeniu ťažby naďalej odčerpávaná voda a je zabezpečovaná ventilácia. Lekári už v súvislosti s infekciou otestovali všetkých jej 2400 zamestnancov.

Riaditeľka krajskej hygienickej stanice Pavla Svrčinová zdôraznila, že žiadna z nakazených osôb nemusela byť hospitalizovaná, pričom úradom sa darí stopovať ich kontakty.

Český minister zdravotníctva Adam Vojtěch ešte v nedeľu vyhlásil, že ochorením COVID-19, ktoré spôsobuje nový druh koronavírusu, sa dokázateľne nakazilo 154 zamestnancov bane a 54 ich rodinných príslušníkov. Medzi nakazenými zamestnancami bane je aj šesť osôb z Poľska. Ďalšie štyri nakazené osoby sú zamestnanci iných baní.

Úrady v tejto súvislosti v okrese s platnosťou od pondelka obmedzili počet ľudí na verejných udalostiach na 100, pričom ponechali v platnosti zákazy návštev v domovoch sociálnych služieb, liečebniach dlhodobo chorých a v nemocniciach.

Karviná leží v Moravsko-sliezskom kraji na severovýchode ČR. Situácia v tomto kraji podľa Vojtěcha nie je závažná a problém je lokálny.

V ČR dosiaľ potvrdili 8957 prípadov nákazy koronavírusom a 315 úmrtí na ochorenie COVID-19, ktoré tento koronavírus spôsobuje. Z ochorenia sa tam dosiaľ vyliečilo 6083 ľudí, pričom aktuálne je hospitalizovaných 148 osôb, informuje na svojej webstránke ministerstvo zdravotníctva.