Zahraničné Spoločnosť Politika

V Maďarsku sa opäť protestuje, Orbán odmietol rokovať o požiadavkách odborárov

V Maďarsku sa proti Orbánovej politike protestuje dlhodobo. EASYFOTO TASR - Ladislav Vallach

BUDAPEŠŤ – Maďarská vláda tento týždeň odmietla rokovania o požiadavkách odborárov, vlna protestov proti vláde premiéra Viktora Orbána, ktorá sa začala koncom minulého roka, tak pokračovala v sobotu.

Proti novele zákonníka práce rozširujúcej ročný rámec nadčasov, ale aj ďalším krokom kabinetu, už dopoludnia protestovali na viacerých miestach Maďarska.

Demonštrácie a blokády dopravy naplánoval Celoštátny výbor na prípravu štrajku a demonštrácie (OSZDB) na sobotu v celkovo 29 mestách. K odborárom sa v príprave protestov pridali aj opozičné strany a občianske skupiny.

V Budapešti sa poludní zhromaždia protestujúci na Námestí Lujzy Blahovej, pri Oktogóne, na Námestí hrdinov a pri Moste slobody, odkiaľ pôjdu na budínske Námestie Ádáma Clarka, kde popoludní odznejú prejavy. Pripravuje sa aj priamy prenos protestných akcií z rôznych kútov krajiny.

Nadčasy a mzdy

Minister financií Mihály Varga v pondelok oficiálne oznámil, že vláda neplánuje zriadiť delegáciu na rokovanie s odborármi, ako to 8. januára v liste adresovanom predsedovi vlády Viktorovi Orbánovi žiadal OSZDB. “O nadčasoch a mzdách sa majú dohadovať odborári so zamestnávateľmi, vláda do tohto procesu nemieni zasahovať,” odkázal predstaviteľ kabinetu.

Odborári v liste adresovanom Orbánovi sformulovali svoje požiadavky v štyroch bodoch:   
– prehodnotenie zákonníka práce a odvolanie jeho novely týkajúcej sa rozšírenia ročného rámca nadčasov;
– zmenu regulácie práva na štrajk a obnovenie vecného sociálneho dialógu, ktorý by odrážal záujmy pracujúcich;
– úpravu miezd, minimálnej mzdy, znovuzavedenie mimomzdových prostriedkov, úpravu miezd vo verejnej sfére a zavedenie minimálnej mzdy pre absolventov vysokých škôl;
– vypracovanie pružného systému odchodu pracovníkov do dôchodku a ďalšie úpravy dôchodkového systému.

Na protivládnom protestnom zhromaždení 5. januára v Budapešti pred vyše 5000 protestujúcimi na Kossuthovom námestí odborári vyhlásili, že ak im vláda nevyhovie, potom zorganizujú celoštátny výstražný štrajk.

Prostredníctvom skupiny na Facebooku Maďari pracujúci v zahraničí organizujú v sobotu protestné zhromaždenia vyjadrujúce solidaritu s demonštráciami v Maďarsku aj vo viacerých európskych mestách: v Amsterdame, Berne, Osle, Haagu, Londýne, Swansea, Stuttgarte, Dubline, Mníchove, Viedni, Hamburgu a Berlíne.