Domáce Politika Top

V Smere-SD sa upratuje. Vymenili okresných predsedov a čaká ich snem

Robert Fico. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

BRATISLAVA – Najsilnejšia opozičná strana pristúpila k zmenám, ku ktorým musela. Smer-SD dnes vymenil 17 okresných predsedov, z toho výraznú väčšinu z politických dôvodov. Stranu zároveň pravdepodobne už v júli čaká snem, na ktorom sa bude voliť predseda, podpredsedovia aj generálny manažér.

 

Otázku personálnych zmien dnes riešilo vo svojej bratislavskej centrále vedenie strany na čele s Robertom Ficom. Po skončení rokovania predseda strany oznámil, že rozhodli o odvolaní 17 okresných predsedov a ich nahradení novými. Z politických dôvodov pritom podľa Fica skočili 14 až 15 z nich. Pri zvyšných na to mali iné, napríklad zdravotné dôvody. “Nemôžeme spolupracovať s ľuďmi v regiónoch, ktorí nechcú spolupracovať so Smerom-SD,” uviedol Fico.

Fico zároveň uviedol, že pravdepodobne už v júli bude zvolaný „rekonštrukčný snem.“  Voliť by sa na ňom mal nový predseda strany, podpredsedovia aj generálny manažér. Aktuálne má strana iba dvoch podpredsedov – poslanca Juraja Blanára a Roberta Kaliňáka, ktorý sa z aktívnej politiky stiahol ešte v minulom volebnom období. Peter Pellegrini, Peter Žiga a Richard Raši odišli z funkcií v júni po tom, ako ohlásili svoj odchod zo strany. Stolička generálneho manažéra je voľná dlhodobo, odkedy ju v máji minulého roka opustil Viktor Stromček.

Fico dnes sľuboval, že v zložení predsedníctva by mal ponovom platiť výraznejší regionálny prístup. Jeho súčasťou majú byť tiež mladí ľudia. Konkrétne mená však nespomínal.

 

Zdroj: TASR / Michal Svítok

Stále pýta naspäť funkcie

Fico si tiež opätovne nárokoval funkcie, ktoré strane prináležia v Národnej rade SR, avšak aktuálne ich zastávajú odídenci okolo Petra Pellegriniho. Ide o post podpredsedu parlamentu, ktorý zastáva sám Pellegrini. Tiež pripomenul, že podľa zákona ak niekto odíde z poslaneckého klubu, stráca tiež členstvo v kontrolných výboroch parlamentu. O to, aby bol na najbližšiu schôdzu 7. júla zaradený aj bod o zmenách v kontrolných výboroch, už listom požiadal aj predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina).

Odídenec Peter Žiga je aktuálne predsedom výboru na preskúmavanie rozhodnutí NBÚ, vystriedať by ho mal v tejto funkcii poslanec Martin Nemky. Ďalší odídenec zo Smeru-SD Erik Tomáš je predsedom výboru na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby. Nahradiť ho má Marián Saloň. Podpredsedu výboru pre nezlučiteľnosť funkcií Richarda Rašiho má vo funkcii vystriedať Boris Susko.

Pellegriniho miesto podpredsedu parlamentu by mal podľa Ficovych predstáv zaujať Juraj Blanár. Opäť preto Pellegriniho vyzval, aby z funkcie odišiel.

„Pelleho“ jedenástka

Peter Pellegrini ohlásil svoj odchod zo Smeru-SD v polovici júna po dlhodobých rozbrojoch. Následne sa k nemu pridalo ďalších desať poslancov –  Peter Žiga, Richard Raši, Denisa Saková, Ľubica Laššáková, Ján Ferenčák, Matúš Šutaj Eštok, Peter Kmec, Erik Tomáš, Róbert Puci a Ján Blcháč. Minulý týždeň Pellegrini oznámil, že zakladá novú politickú stranu Hlas – sociálna demokracia a avizoval, že už začal so zbieraním podpisov.

Mohlo by vás zaujímať: