Zahraničné Domáce Politika Top

V USA sa konajú voľby do kongresu. Čakajú Trumpa komplikácie?

Výsledok volieb môže Donaldovi Trumpovi skomplikovať situáciu. TASR/ AP

Washington – V Spojených štátoch sa v utorok 6. novembra konajú voľby do federálneho Kongresu, ktoré prichádzajú vždy v polovici funkčného obdobia úradujúceho prezidenta.

Američania si budú môcť zvoliť všetkých 435 členov Snemovne reprezentantov, ktorí sú volení na dva roky. Okrem nich sa o znovuzvolenie bude uchádzať aj 35 senátorov, ktorí sú do 100-členného Senátu Spojených štátov volení na šesť rokov.

V hre je tiež 39 miest guvernérov jednotlivých štátov Únie, ktorí sú vo väčšine štátov volení na štyri roky. Výnimkou sú štáty Vermont a New Hampshire, kde guvernérov volia len na dvojročné obdobie.

Okrem toho sa v tzv. supervolebný utorok uskutočnia aj početné iné regionálne či komunálne voľby, ako aj voľby starostov mnohých miest.

Prvé volebné miestnosti sa otvoria v utorok o 12.00 h SEČ na východnom pobreží krajiny, posledné uzavrú v stredu o 06.00 h SEČ v štáte Havaj.

Dôležitosť tohtoročných kongresových volieb uznáva aj americký prezident Donald Trump, ktorý bol v roku 2016 prezidentským kandidátom Republikánskej strany.

Trumpovi hrozia komplikácie

V prípade, že vo voľbách do Snemovne reprezentantov, ktorú momentálne ovládajú republikáni, zvíťazia demokrati, čo predpokladajú analytici z oboch táborov, mohlo by to zásadne skomplikovať Trumpove legislatívne plány na nasledujúce dva roky. V Snemovni majú republikáni momentálne 235 kresiel, demokrati 193. Sedem mandátov je neobsadených.

Pre Trumpa je však podľa tlačovej agentúry AP ešte dôležitejšia skutočnosť, že ak väčšinu v Snemovni získajú demokrati, budú môcť spustiť proces tzv. impeachmentu (ústavnej žaloby) prezidenta za jeho viaceré osobné a profesionálne prešľapy.

Mnohí demokrati sa takýmito ambíciami ani netaja. Podľa článku 1 Ústavy Spojených štátov je totiž Snemovňa jediným orgánom v krajine, ktorý takýto proces môže iniciovať.

Republikáni majú pred voľbami väčšinu aj v Senáte, kde im v tomto 100-člennom zákonodarnom zbore patrí 51 kresiel. Ak by demokrati, ktorí majú 49 senátorov, chceli získať väčšinu aj tam, potrebujú v utorok republikánom zobrať dve kreslá. Väčšina politických analytikov sa však domnieva, že v Senáte si republikáni väčšinu udržia.

Kandiduje aj Američanka so slovenskými koreňmi

Američania si v utorkových voľbách, ktoré sa konajú v polovici volebného obdobia prezidenta (midterm elections), volia okrem kongresmanov napríklad aj guvernérov. Na kandidátnych listinách je tiež niekoľko mien naznačujúcich slovenský alebo československý pôvod.

Voľby guvernéra, teda najvyššieho predstaviteľa štátu, sa konajú v 36 z 50 štátov USA a v troch teritóriách. Jedným z nich je štát Nevada, kde sa o funkciu uchádza okrem iných aj demokrat Steve Sisolak, ktorý podľa internetového občianskeho združenia Američania slovenského pôvodu má slovenské korene.

Hoci meno to jasne napovedá, v amerických médiách sa za uplynulé roky nevyskytla zmienka o Sisolakovi a jeho slovenských koreňoch.

Kto je Sisolak?

Nespomína to ani on sám na svojej webovej stránke. Sisolak sa narodil, vyrástol a vyštudoval v meste Milwaukee v štáte Wisconsin a neskôr sa presťahoval do Las Vegas v Nevade, kde sa stal podnikateľom v oblasti komunikácií. V kampani na post guvernéra sľuboval vyššie investície do vzdelávania, vyššie platy pre učiteľov a podporu odborného vzdelávania.

Štát Wisconsin pritom v minulosti patril k tým štátom, do ktorých prišli prví slovenskí prisťahovalci. John. J. Hosmaneck z Winsconsinskej slovenskej historickej spoločnosti (Wisconsin Slovak Historical Society) uvádza, že koncom 19. a začiatkom 20. storočia prišlo do tohto štátu približne 50.000 imigrantov zo Slovenska, väčšinou západného. Prvým imigrantom mal byť Henry Kusick od Trenčína.

Slovensky znejúce priezvisko sa nachádzalo aj na zozname kandidátov na guvernérov štátov Kansas, Connecticut a Florida. Joshua Svaty, Steve Obsitnik a Jack Latvala tam však v uplynulých mesiacoch prehrali v primárkach boj proti konkurentom zo svojich strán.

Aj v prípade týchto politikov je však náročné dopátrať sa k detailom pôvodu ich priezviska. Joshua Svaty napriklad na svojej webovej stránke uvádza len toľko, že jeho praprastarý otec sa v 50. rokoch 19. storočia prisťahoval do USA z Nemecka.

Obama kritizoval Trumpa

Hlasujeme o charaktere tejto krajiny. Hlasujeme o tom, kým sme a akú politiku očakávame. Hlasujeme o tom, ako sa správame vo verejnom živote a ako sa správame k druhým ľuďom, uviedol v pondelok bývalý prezident USA Barack Obama na predvolebnom zhromaždení pred dnešnými polčasovými (midterm) voľbami.

Bývalý šéf Bieleho domu podporil v pondelok na zhromaždení v štáte Virgínia demokratického senátora Tima Kaina a kandidátku na členku Snemovne reprezentantov Jennifer Wextonovú. Obama podporil demokratov na viacerých podujatiach počas uplynulých týždňov a neodpustil si ani kritiku svojho nástupcu Donalda Trumpa.

“Blížia sa voľby a republikáni zrazu zázračne hovoria, že vás ochránia, keď máte zdravotné problémy existujúce ešte pred začiatkom vášho zdravotného poistenia,” povedal Obama cez víkend na zhromaždení v Atlante.

Obama sa na stretnutiach s voličmi zameriaval na systém zdravotného poistenia nazvaného Obamacare, ktorý on sám presadil a republikáni sa ho snažia zrušiť. Republikáni podľa neho o tejto téme “nehanebne, opakovane a otvorene klamú”.

Obvinil nástupcu zo šírenia strachu

Bývalý prezident ďalej obvinil svojho nástupcu zo šírenia strachu zo skupiny migrantov, ktorá smeruje k USA z Mexika. Republikánov tiež označil za skorumpovaných.

“Týmto všetkým len odvádzajú vašu pozornosť a oslepujú vás – a zároveň vás okrádajú. Hovoria – pozrite, pozrite, karavána! A medzitým dávajú daňové úľavy svojim kamarátom miliardárom. Potom hovoria – pozrite, pozrite… aké strašidelné je tamto toto! A medzitým sabotujú vašu zdravotnú starostlivosť. Nemôžete na to naskočiť,” povedal Obama.

Denník The New York Times označil Obamovo predvolebné účinkovanie ako ostrejší, vytrvalejší útok na svojho nástupcu než útok ktoréhokoľvek bývalého prezidenta v uplynulých desaťročiach.

Obama pred voličmi zdôrazňoval aj dôležitosť volebnej účasti.

 “Keď slová už nič neznamenajú, keď si ľudia môžu hocičo vymyslieť len tak bez následkov, demokracia nemôže fungovať. Jediným strážcom pravdy ste vy. Vy a vaše hlasy,” povedal bývalý prezident, ktorý počas kampane ani raz nevyslovil meno Donald Trump.