Kategórie Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Domáce Top

Vajíčkové ŠIALENSTVO v obchodoch? Na TOTO sa pripravte

Zdražovanie vajec a hydiny je za posledné mesiace mimoriadne výrazné. Zdroj: TASR

BRATISLAVA – Je až neuveriteľné ako sa za rok zmenila ekonomická situácia na Slovensku. Od januára 2022 sa extrémne zhoršili životné podmienky vo všetkých oblastiach a rast cien, zdražovanie a inflácia boli najhoršie od roku 1993.

 

Ako informuje Štatistický úrad, priemerná inflácia za celý rok 2022 dosiahla úroveň 12,8 %. Vysoký rast cien ovplyvnilo najmä zvýšenie cien energií, rekordný nárast cien potravín a pohonných hmôt. „Zdraženie vybraných potravín každodennej spotreby – chleba, či mliečnych výrobkov s vajcami, ako aj  zeleniny prekročilo hranicu 20 % . V priemere za celý rok 2022 spotrebiteľské ceny vzrástli o 12,8 %.  Rast cien sa v  minulom roku výrazne zdynamizoval, veď inflácia v roku 2021 dosiahla 3,2 % a od roku 2005 ani raz neprekročila hranicu 5 %. Vlaňajšia ročná inflácia tak prekonala maximum z roku 2000, kedy rast cien dosiahol 12 %. Vyššia inflácia bola nameraná iba v prvom roku existencie samostatnej Slovenskej republiky v roku 1993, kedy inflácia prekročila 23 %,“ konštatuje Štatistický úrad.

Vysoký rast cien sa prejavil najmä kvôli zdražovaniu tovarov patriacich do dvoch hlavných výdavkových skupín domácností na Slovensku – potravín a bývania s energiami, ktoré spolu tvoria 47 % percent výdavkov. “Pri potravinách sa ceny zvýšili o 19,3 %. Najväčší vplyv na výdavky domácností mal celkový rast cien mäsa o viac ako 18 %, ďalej mlieka, syrov a vajec o viac ako 20 % ako aj chleba a obilnín ktoré  sa za rok zvýšili približne o 21%. Ovocie bolo o 10 % a zelenina o 20 % drahšie ako v priemere v roku 2021,“ dodávajú štatistici. Nuž a práve situácia s vajcami je na Slovensku v posledných týždňoch dramatická, keďže ich ceny už atakujú sumu 30 centov za kus a nie je nereálne, že ešte do Veľkonočných sviatkov by to mohlo byť aj 50 centov za jedno vajce. Čo je už šialene veľa a vajcia začínajú byť luxusným tovarom.

 

Situácia s voľným chovom hydiny na Slovensku je pod kontrolou. Zdroj: TASR

„Chovatelia a spracovatelia hydiny na Slovensku zaznamenávajú výrazný rast výrobných nákladov už od začiatku roku 2021. Avšak počas roku 2022 sa intenzita nárastu nákladov výrazne zvýšila. Najväčší nárast sme zaznamenali pri cenách kŕmnych zmesí, elektrickej energie, plynu, pohonných hmôt a obalových materiálov. Za posledné 2 roky sme zaznamenali nárast cien kŕmnych zmesí pre hydinu o 59 %. Najvýznamnejší nárast bol počas roku 2022, kedy náklady na spotrebu krmív stúpli o 35 %. To sa negatívne prejavuje na ekonomike chovu hydiny, pretože každé zvýšenie cien kŕmnych zmesí má zásadný vplyv na rast výrobných nákladov v chove hydine,“ povedal Daniel Molnár z Únie hydinárov Slovenska.