Kategórie Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Domáce Top

Vajíčkové ŠIALENSTVO v obchodoch? Na TOTO sa pripravte

Zdražovanie vajec a hydiny je za posledné mesiace mimoriadne výrazné. Zdroj: TASR

Dôvodom je skutočnosť, že náklady na krmivá predstavujú 50 % všetkých nákladov spojených s chovom nosníc. Výrazný rast nákladov zaznamenali chovatelia hydiny aj pri elektrickej energii a plyne. Medziročne vzrástli chovateľom priemerne ceny elektrickej energie takmer 4-násobne a ceny plynu takmer 3-násobne. Ďalším problém je vtačia chrípka, ktoré už v Európe zlikvidovala milióny kusov hydiny. Našťastie nie na Slovensku. Aj keď v minulosti sa vtáčia chrípka vyskytovala aj u nás, ale iba u voľne žijúceho vtáctva a v drobnochovoch hydiny v domácnostiach. „Veľmi ohrozenými sú preto chovy nosníc s voľným výbehom, ktoré v poslednom období propagujú najmä ochranári a zahraničné obchodné reťazce. V týchto chovoch prichádza ku kontaktu s voľne žijúcim vtáctvom a vzniká tu nebezpečenstvo rozšírenia infekčných ochorení. Preto považujeme klietkové chovy nosníc za najbezpečnejšie,“ dodal Molnár.

Keďže sme jediná krajina strednej Európy, ktorá v posledných rokoch nemala problémy s vtáčou chrípkou vo veľkochovoch hydiny, slovenskí spotrebitelia sa nemusia obávať konzumácie hydinového mäsa, ktoré bolo chované a zabité v SR. „Spotrebiteľské ceny vajec na pultoch obchodných reťazcov určujú obchodníci, nie chovatelia nosníc, preto my nevieme odhadnúť výšku tejto ceny. Ak príde k zvýšeniu výrobných nákladov na chov nosníc, bude nevyhnutné ďalšie zvýšenie odbytových cien konzumných slepačích vajec tak, aby pokrývali výrobné náklady chovateľov a spracovateľov hydiny. Priemerná odbytová cena výrobcov vajec v prvom týždni roku 2023 bola pri klietkových vajciach na úrovni 16,63 centov na kus a pri podstielkových vajciach na úrovni 19,62 centov na kus. Dôvodom vyššej ceny podstielkových vajec sú výrazne vyššie výrobné náklady a výrazne nižšia produkcia vajec v tomto spôsobe chovu,“ konštatuje Molnár.

 

Slovenskému hydinárskemu priemyslu hrozí pre ceny energií reálny kolaps. Zdroj: TASR

V rámci štruktúry chovov nosníc na Slovensku sa chová 75,3 % nosníc v klietkových chovoch, 22,3 % nosníc v podstielkových chovoch a 2,4 % v biochovoch a voľných výbehoch. Zatiaľ nie je schválený žiadny právny predpis, ktorý by zakazoval na európskej alebo vnútroštátnej úrovni chov nosníc v klietkových systémoch od roku 2025 alebo nejakého iného termínu. „Zahraničné obchodné reťazce už od roku 2020 avizujú, že po roku 2025 nebudú predávať vo svojich prevádzkach v SR žiadne slovenské vajcia z klietkových chovov. Aj v SR sa podobne ako v okolitých krajinách postupne realizuje rekonštrukcia klietkových chovov na podstielkové a voliérové chovy. Na prerobenie všetkých klietkových chovov bude nevyhnutné vynaložiť investície vo výške 62 miliónov EUR, ktoré však chovatelia nosníc nemajú k dispozícii,“ zdôraznil Molnár.