Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

VAROVANIE Facebookom sa šíri nebezpečný VÍRUS: Na TOTO rozhodne neklikajte! Vieme, čo vám HROZÍ

virus facebook
Ilustračná foto. Zdroj: Pexels (úprava regióny.sk)

SLOVENSKO – Na Facebooku trávime pomerne veľa času a niekedy si ani neuvedomíme, na čo všetko klikáme. V týchto dňoch by ste ale mali zvýšiť opatrnosť, pretože sociálnou sieťou sa šíri nebezpečný vírus. Môžete prísť nielen o všetky svoje údaje či súbory, ale aj o peniaze.

 

Na tento problém upozornil portál Vo svete IT. Hackeri to najnovšie skúšajú malvérom Ov3r_Stealer, ktorý sa šíri Facebookom už od decembra minulého roka. “Útok začína jednoducho. Obeť uvidí na Facebooku falošnú pracovnú ponuku na manažérsku pozíciu. Po kliknutí na škodlivý odkaz, sa dostáva na URL platformy Discord, cez ktorú sa dostáva do zariadenia obete škodlivý obsah,” opisuje Vo svete IT.

Tento malvér sa podľa bezpečnostných expertov môže šíriť aj iným spôsobom, napríklad prostredníctvom phishingových mailov. Preto by ste si mali všímať, z akých adries vám e-maily chodia a nikdy neklikajte na niečo podozrivé.

Mobil, smartphone, stop. Zdroj: TASR/AP
Ilustračná foto. Zdroj: TASR/AP

Čo tento vírus spôsobuje?

Vírus sa do počítača šíri pomocou infikovaného PDF súboru, ktorý si môžete stiahnuť cez spomínanú reklamu, e-mail alebo Discord. Ten môže následne zbierať všetky vaše údaje, ako napríklad uložené heslá, platobné informácie, dokumenty balíka Office, dáta z kryptopeňaženiek a ďalšie. Všetko potom posiela na Telegram účet kyberzločincov, ktorí tieto dáta môžu zneužiť alebo predať ďalším stranám.

Môže sa stať, že vám vybielia účet, zneužijú prihlasovacie údaje alebo dokonca môžu do vášho počítača stiahnuť ďalší vírus. Hackeri dokonca niekedy zablokujú celý počítač a vyžadujú od obete platbu, inak vymažú všetko z daného zariadenia.


AKTUÁLNE VAROVANIE Slováci, TOTO si okamžite skontrolujte! Stačí málo a prídete o PENIAZE


Ak sa vám podobná reklama na Facebooku zobrazí, v žiadnom prípade na ňu neklikajte. Na hľadanie práce používajte overené portály, aby ste predišli zbytočným problémom.