Domáce Kultúra Spoločnosť Top

Večer plný tónov a sugestívnej poézie. Nezmeškajte lákavý projekt Operného štúdia SND

Zdroj: SND

BRATISLAVA – Prvá vlna pandémie Slovenské národné divadlo (SND) veľa naučila. Najmä to, že kontakt s divákom je neuveriteľne dôležitý. Projekt SND Doma zožal obrovský úspech. Keďže na Slovensku udrela aj druhá vlna, inštitúcia vie, čo robiť. Vo svojich aktivitách pokračuje aj ďalej. Po online premiére hry Sova uvádza premiéru Operného štúdia SND.

 

SND intenzívne pracuje na projektoch, ktoré prináša svojim priaznivcom v online priestore. Už dnes o 20:00 uvedie Operné štúdio SND komorný koncert piesňovej tvorby 20. storočia. Opera tak aspoň na chvíľu opäť ožije v slovenských domácnostiach. Vystúpenie bude ale dostupné iba počas jeho premiéry.

Zaznie výber z dvoch cyklov Eugena Suchoňa Ad astra (na básne Štefana Žáryho) a Nox et solitudo (na básne Ivana Kraska), výber z cyklu Piesní o láske Dezidera Kardoša (na texty Valentína Beniaka a Maše Haľamovej), Frica Kafendu (na texty Svetozára Hurbana Vajanského a Jána Smreka), ďalej piesne Štefana Németha-Šamorínskeho a Tibora Andrašovana. ,,Interpretmi sú mladí talentovaní frekventanti Operného štúdia SND Jarmila Balážová, Andrea Pietrová, Zuzana Weiserová, Adam Nádler a Matúš Šimko, na klavíri sprevádza Andrea Bálešová,” uviedla tlačová tajomníčka SND Izabela Pažítková.

 

SND uvedie komorný koncert operného štúdia. Zdroj: TASR / Dano Veselský

Vnútorný hlas

Dramaturg koncertu Marek Mokoš okorení tvorbu slovenských skladateľov slovami básnika. Na spoluprácu oslovil členov Činohry SND Emíliu Vášáryovú a Štefana Bučka. Vášáryová sa predstaví ako interpretka poézie Paula Claudela, ktorý je autorom libreta k oratóriu Arthura Honeggera Jana z Arcu na hranici/Jeanne d´Arc au bûcher. ,,Tentoraz Záverečná scéna z oratória zaznie exkluzívne len ako súčasť premiérového online večera. Verše Paula Claudela preložila Jela Krčméry-Vrteľová,” povedal Mokoš.

A prečo práve Emília Vášáryová? S operným štúdiom spolupracovala už v uplynulom období ako lektorka hereckých workshopov. ,,Hovorím svojim študentom – základ je vidieť a počuť na javisku, počúvať aj vnútorný hlas, ktorý našepkáva – zaujímaš ma, ty, divák ma zaujímaš, ale zaujímaš ma aj ty, môj partner na javisku. Na javisku musí existovať táto symbióza,” zdôraznila Vášáryová.

 

Súčasťou koncertu budú aj herci činohry. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Mladé talenty

Operné štúdio SND predstavuje koncept, ktorý je založený na rozvoji umeleckej osobnosti mladých talentov, realizácii projektov v profesionálnom divadle s odborným vedením, na formovaní umeleckých daností, na praxi a práci na konkrétnych operných tituloch.

Súčasťou sú pravidelné kreatívne dielne zamerané na detailnú prácu na spevácko-interpretačných schopnostiach, herecko-pohybových zručnostiach a výrazových prostriedkoch interpretov. ,,Opera SND ponúka umeleckú platformu pre začínajúcich umelcov a pre mnohých prirodzený prechod z umeleckých škôl do profesionálneho divadelného prostredia. Je určené pre mladých spevákov, režisérov i hudobných skladateľov,” dodalo divadlo.

 

Operné štúdio otvára brány mladým umelcom. Zdroj: SND

Svetová klasika

Slovenské národné divadlo už od prvej vlny pandémie tvorí pre divákov v online priestore. Najnovšie prináša sériu videí, v ktorých herec František Kovár číta svetovú klasiku pre deti aj dospelých – Malý princ.

SND tiež po prvýkrát vo svojej histórii uviedlo online premiéru inscenácie Sova. Diváci si užili príbeh plný vzťahových a názorových stretov. Vo vile syna a otca zároveň sa ocitli dve ženy, stará mama a jej vnučka. Mladá žena Vendy – slobodná matka s dieťaťom, o ktorom sa jeho otec nestihol pred svojou smrťou dozvedieť. Babička, intelektuálka, tiež ovdovela a nevládze žiť sama vo svojom dome. Hľadajú nový domov, na ktorý sú obe odkázané. Ich spolužitie zďaleka nie je idylické. Naopak, je plné vzťahových a názorových stretov, ale aj narastajúceho, hlbokého porozumenia. A ako to už býva zvykom, najväčší zmysel a hodnoty svojho obgeneračného prepojenia si uvedomujú, až keď je už neskoro.

Hru Sova napísala česká spisovateľka, dramatička a speváčka Natalie Kocáb. Na objednávku dramaturgie činohry ju ale s desiatimi postavami nanovo prepísala. Vzniklo tak komorné predstavenie pre dve herečky priamo na telo. V réžii Valérie Schulczovej sa predstavili Božidara Turzonovová a Barbora Andrešičová.

 

SND uviedlo prvú online premiéru hry Sova. Zdroj: SND / Ľuboš Kotlár

Mohlo by vás zaujímať: