Zahraničné Top Tech

Vedci potvrdili nepredstaviteľnú teóriu. Existujú dve reality

Vedcom sa podarilo overiť desiatky rokov starú teóriu. (ilustračné foto: pixabay)

BRATISLAVA – Môžu v rovnakom čase existovať dve verzie reality? Na kvantovej úrovni je to možné, zistili najnovšie vedci. V experimentoch si výskumníci odpovedali na desiatky rokov starú otázku. V myšlienkovom experimente išlo o to, že dvaja pozorovatelia, ktorí skúmali rovnaké svetelné častice, prišli k dvom rôznym objavom. A obidvaja mali pravdu.

 

Vedcovi Massimilianovi Proiettimu z Heriot-Watt University v Edinburghu a jeho kolegom sa teraz prvýkrát podarilo vytvoriť a overiť podmienky myšlienkového experimentu. Ukázalo sa, že je možné, aby ten istý fotón opísali dvaja pozorovatelia v odlišných stavoch. 

Častica sa javí inak, ak je jej pozorovateľ mimo laboratória. (ilustračná fotografia: pixabay)

Fotón mal pred meraním dve polarizácie

Nápad pochádza od držiteľa Nobelovej ceny Eugena Wignera. Keď svetelnú časticu skúma jeden pozorovateľ v izolovanom laboratóriu, môže určiť, či je os, okolo ktorej sa otáča (jeho polarizácia), vertikálna alebo horizontálna. Pred pozorovaním ukazuje fotón obe polarizácie naraz – podľa zákonov kvantovej mechaniky. Existuje v “superpozícii” dvoch možných stavov. 

Lenže keď sa začne polarizácia merať, častica zaujme určitý pevný stav. Lenže pre niekoho, kto sa nachádza mimo laboratória, sa častica stále nachádza v stave superpozície. Reality sa teda líšia podľa toho, či sa pozorovateľ nachádza v laboratóriu alebo mimo neho. Ani jedno z týchto protirečivých pozorovaní nie je považované z pohľadu kvantovej mechaniky za nesprávne. 

Dlhý čas bol Wignerov nápad len teóriou. Vďaka pokrokom vo fyzike bolo teraz možné ju aj overiť.