Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Domáce Top

VEĽKÁ PREDPOVEĎ počasia na JESEŇ a ZIMU! Pocítime extrémy El Niño? Ak sa TOTO zrúti, udrú KRUTÉ mrazy

Ilustračné foto: Pexels, Freepik

BRATISLAVA – Leto je definitívne za nami a mnohých určite zaujíma, aké počasie nás čaká počas jesene a zimy. O predpovede a prognózy sme požiadali klimatológa Pavla Matejoviča, podľa ktorého by sme sa mali pripraviť na poriadne výkyvy počasia. Podľa najnovších predpovedí zahraničných meteorológov navyše hrozí zrútenie polárneho víru, čo by znamenalo nástup poriadnych mrazov. Svoje slovo bude mať aj kvázi-dvojročná oscilácia. O čo ide?

Tohtoročné leto podľa jeho slov skončilo na Slovensku ako teplotne silne nadnormálne, pričom bolo asi 10. najteplejšie od začiatku meteorologických meraní na našom území. Počas leta sme mali veľa dusných dní, čo bolo spôsobené vysokou relatívnou vlhkosťou vzduchu. Do atmosféry sa totiž dostalo veľa vodnej pary, ktorá sa vyparila z rekordne teplých oceánov. To spôsobovalo aj silné búrky, ktoré boli sprevádzané nebezpečnými meteorologickými javmi, ako prívalové dažde, krupobitie a silný vietor.

“Vysoký obsah vodnej pary v atmosfére ovplyvní s veľkou pravdepodobnosťou aj počasie na jeseň a v zime. Ak do oblasti Stredomoria prenikne chladnejší vzduch zo severu, môžu sa tu vytvárať tlakové níže, ktoré môžu do strednej Európy priniesť výdatnejšie zrážky,” hovorí Matejovič. Tie môžu byť snehové, ale taktiež dažďové. V relatívne krátkom čase môže podľa neho spadnúť väčšie množstvo zrážok, ktoré môžu spôsobiť rôzne problémy, napríklad aj zvýšené hladiny vodných tokov.

Sneženie v Pezinku.
Na Slovensku sa očakávajú výdatné zrážky, aj snehové. ZDROJ: Peter Korček

Čakajú nás nadnormálne teploty

“Nasledujúca jeseň a zima budú s veľkou pravdepodobnosťou teplotne nadnormálne. Nedá sa však predpovedať, či nadchádzajúca zimná sezóna (december – február) bude teplejšia ako ostatná zima 2022/2023,” prezradil klimatológ. Ďalej tiež hovorí, že zvýšená povrchová teplota oceánov bude mať  rozhodujúci vplyv na počasie aj v chladnej časti polroka. Atmosférické procesy budú dynamickejšie, pričom v oblasti severného Atlantiku sa budú pravdepodobne vytvárať hlboké tlakové níže, ktoré môžu so sebou prinášať okrem intenzívnych zrážok aj silný vietor.

Ich vplyv sa podľa klimatológa viac bude prejavovať v západnej Európe. Treba však rátať aj s tým, že v zime k nám môže preniknúť aj veľmi studený, pôvodom kontinentálny arktický vzduch z oblasti Sibíri. Ak prenikne aj do Stredomoria, môže spôsobiť prehĺbenie tlakových níží, ktoré najmä na Balkán a do strednej Európe môžu priniesť výdatné zrážky či už vo forme dažďa alebo sneženia.


POZOR Pripravte sa na EXTRÉMNE počasie! Tohtoročná ZIMA bude INÁ ako tie predošlé: El Niño udrie v plnej sile


Čo sa týka fenoménu El Niño, ten podľa jeho slov nebude mať na nás vplyv. “Klimatický fenomén El Niňo nemá bezprostredný vplyv na počasie  v strednej Európe. Ukázalo sa to aj počas tohto leta, ktoré bolo asi o 1 °C chladnejšie ako vlaňajšie leto. Oveľa výraznejší vplyv na počasie má globálny rast teploty vzduchu. Tento trend je dlhodobý, a preto prirodzené vplyvy, ku ktorým patrí aj uvedený klimatický fenomén, sa výrazne neprejavujú,” uviedol Matejovič na objasnenie.

“Aj napriek tomu, že zima môže skončiť ako teplotne nadnormálna, treba rátať s náhlymi výkyvmi počasia. Bezprostredný vplyv na počasie bude mať prevládajúca veľkopriestorová cirkulácia atmosféry,” dodal Pavel Matejovič na záver.

Kruté mrazy? Rozhodne o tom polárny vír

Počasie v zime však nebude ovplyvňovať len pacifický El Niňo, ale aj polárny vír nad Arktídou a kvázi-dvojročná oscilácia. Odborníci predpovedajú, že polárny vír môže uprostred zimy zoslabnúť. Čo by to znamenalo? Ľadový vzduch by sa od severného pólu prepadol nižšie, a tak by v Európe a Severnej Amerike zavládli mrazy.

Ako ďalej informuje špecializovaný web Severe Weather, karty zamieša aj tzv. kvazi-dvojročná oscilácia. Jej dôsledkom je striedanie východných a západných vetrov v tropickej stratosfére. Tento rok by Európu malo čakať východné prúdenie, čo podľa expertov zvyšuje šancu na oslabenie, či dokonca na kolaps polárneho víru.

Aký je však najpravdepodobnejší scenár zimy 23/24? “Zdá sa, že Európa sa bude pohybovať v rozmedzí od neutrálneho až po teplejšie ako normálne, pričom chladnejší scenár je pravdepodobnejší v strednej a neskoršej časti zimy,” uzatvára portál predpoveď.