Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

VEĽKÝ PREHĽAD cien! Čo všetko ZDRAŽELO? Vieme, na čo MÍŇAME najviac

inflácia, zdražovanie
Inflácia je najvyššia za posledné roky. | ZDROJ: Unsplash (ilustračné foto)

SLOVENSKO – Našu krajinu v poslednom období zasiahla výrazná vlna zdražovania. Pociťujú to najmä naše peňaženky, pretože za rovnakú sumu peňazí si toho môžeme kúpiť menej ako kedysi. Dôvodom je neustále vysoká miera inflácie, o ktorej informuje aj Štatistický úrad Slovenskej republiky

 

Inflácia za mesiac február už tretíkrát v priebehu posledných štyroch mesiacov dosiahla najvyššie číslo za posledné roky. Momentálne je na úrovni 15,4 % a medziročné zdražovanie potravín je až na úrovni takmer 29 %.

“Najväčší vplyv na celkovú infláciu majú nepretržite rastúce ceny potravín v tandeme so zvýšením cien nákladov na bývanie vrátane elektriny, plynu, tepla, vody a tepelných energií. Ide totiž o dve najvýznamnejšie položky vo výdavkoch domácností, ktoré súhrnne tvoria polovicu výdavkov domácností,” informuje Štatistický úrad.

graf inflácia
Miera inflácie na Slovensku. | ZDROJ: Štatistický úrad

Ktoré položky zdraželi najviac?

V porovnaní s januárom tohto roka vzrástli ceny pri väčšine položiek, ale najvýraznejšie to je pri potravinách. “Najzásadnejší vplyv z hľadiska váhy vo výdavkoch domácností mal rast cien chleba a obilnín o 2 %, potom nárast cien zeleniny o 9,9 % a zvýšenie cien cukru a cukroviniek o 2,4 %. Ceny mlieka, syrov a vajec v porovnaní s januárom boli vyššie 0,8 %. Ceny ovocia klesli o 1,5 % a opäť viac vzrástli ceny nealkoholických nápojov o 3,5 %,” uvádza Štatistický úrad.

Ktoré položky ešte zdražievajú a na čo utrácame najviac z rodinného rozpočtu?