Zahraničné Politika

Verdikt v procese s exprezidentom Sarkozym vynesú v marci. Prokuratúra chce pre neho väzenie

Zdroj: TASR / AP

PARÍŽ – Pred súdom v Paríži sa vo štvrtok skončil proces s bývalým francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym obvineným z korupcie. Vynesenie verdiktu sa očakáva 1. marca 2021. Informovala o tom agentúra AFP.

 

Prokuratúra žiada súd, aby Sarkozymu vymeral štyri roky väzenia, z toho dva nepodmienečne. Rovnaký trest žalobcovia žiadajú tiež pre Sarkozyho dlhoročného advokáta Thierryho Herzoga, ako aj pre prokurátora Gilberta Aziberta. Sarkozy a Herzog čelia obvineniam z korupcie a zvýhodňovania na základe údajného pokusu o podplatenie Aziberta z roku 2014 so zámerom získať tajné informácie o vyšetrovaní financovania predvolebnej kampane.

Bývalý prezident to mal oplatiť podporou tohto vysokopostaveného úradníka pri jeho žiadosti o “pohodlnú” pracovnú pozíciu v Monaku. Azibert bol v inkriminovanom čase vedúcim poradcom na najvyššom odvolacom súde Francúzska. Zmienenú prácu v Monaku napokon nedostal.

Sarkozy v pondelok na súde odmietol obvinenia vznesené voči svojej osobe. “Nikdy som sa nedopustil ani najmenšieho úplatkárstva,” povedal exprezident a vyhlásil, že podnikne “všetky dostupné kroky”, aby očistil svoje meno. Obvineným v prípade usvedčenia hrozí až desaťročný pobyt vo väzení a pokuta do jedného milióna eur. Sarkozy, 65-ročný pravičiar, ktorý stál na čele Francúzska v rokoch 2007 – 2012, je prvým lídrom v moderných dejinách krajiny, ktorý sa posadil na lavicu obžalovaných, pripomína AFP.

Sarkozy je obvinený aj z prijatia miliónov eur od bývalého líbyjského diktátora Muammara Kaddáfího na svoju predvolebnú kampaň v roku 2007 a prekročenia finančného limitu počas neúspešnej kampane v roku 2012.