Domáce Spoločnosť Top

Ľudia v predvianočný čas opäť bláznia. Pod stromčekom nesmie chýbať honosný darček

Ilustračná foto. Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Vianoce sú už takmer za rohom a Slováci nevedia, kde im hlava stojí. Stres a panika sú ich spoločníkmi a dobiehajú všetko to, čo zabudli nakúpiť. Do karát im nehrá ani zákaz vychádzania, ktorý začne platiť od zajtra. Keďže si pod stromčekom musí nájsť každý to svoje, ani koronavírus ich nezastaví. V súčasnosti navyše platí – čím viac, tým lepšie. Nakupujeme vo veľkom a to nielen darčeky. Vianočný stôl musí byť preplnený jedlom a tými najrôznejšími koláčmi. Je toto pravá podstata Vianoc?

 

Nákupná horúčka vrcholí, reklamy sa na nás valia zo všetkých strán a preto je doslova nemožné tomuto trendu nepodľahnúť. ,,Už dva mesiace pred Štedrým dňom je marketing zacielený na návštevníkov, aby kupovali darčeky. U nás stále platí, že ľudia nekupujú darčeky priebežne celý rok, ale nechávajú si to na posledné chvíle pred sviatkami,‘‘ povedala pre Glob.sk etnologička Katarína Nádaská.

Práve marketéri využívajú rôzne prostriedky k tomu, aby na nás zapôsobili. ,,Využívajú rôzne podnety, aby v nás aktivovali emočné centrá. Preto máme možnosť registrovať, že prídeme do obchodu a je tam vianočná vôňa, vianočné predmety, ktoré v nás spúšťajú určité asociačné spoje. Máme tendenciu pudovo nakupovať, máme tendenciu prežívať vianočné sviatky ešte predtým, než k nim príde,‘‘ vysvetľuje pre Glob.sk neuropsychológ Robert Krause.

 

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Zbytočné výdavky

Ľudia si dokonca berú pôžičky a sú ochotní sa zadlžiť kvôli tomu, aby kúpili honosný darček. A vôbec nie jeden. Ako dodáva Nádaská, sú to niekedy až zbytočné výdavky. ,,Vyplýva to zo životného štýlu. Dnes sú naozaj Vianoce o nejakom hodovaní a o konzume,” objasňuje. Paradoxom je, že práve hnanie sa za darčekmi v nás často vyvoláva príjemné emócie. ,,Robí nás šťastnými to, keď vidíme druhú stranu, že je šťastná. Mnoho rodičov je veľmi šťastných, keď vidia svoje deti šťastné. Kúpia im viac, než kúpia sebe samým,‘‘ skonštatoval Krause.

 

Rodičov teší radosť detí z darčekov. Zdroj: TASR / Roman Hanc

Duchovno sa vytratilo

Kedysi boli Vianoce o duchovne a o tom, že sa zišla rodina, spievali sa koledy. Samozrejme, aj sa obdarovávali, ale v rámci svojich možností. ,,My dnes už máme všetko, na čo si spomenieme, takže nejakým spôsobom sa tá duchovná podstata Vianoc veľmi nenosí. Je to dané dobou a životným štýlom. Prakticky sa to duchovno vytratilo,‘‘ doplnila Nádaská. Stratila sa aj pravá podstata Vianoc? ,,Treba si uvedomiť, že doba sa mení, máme možnosť zaregistrovať zvýšený výskyt digitalizácie. Koniec koncov máme možnosť to vidieť na samotnom množstve darčekov, ale aj na obsahu darčekov, kedy nás práve tie technologické vymoženosti mnohokrát tešia omnoho viac, ako iné darčeky. Pravú podstatu Vianoc si definuje každý z nás a preto je na nás samotných, čo si zadefinujeme, keď hovoríme o slove Vianoce,‘‘ hovorí neuropsychológ Krause.

 

Vianoce sa každým rokom menia. Zdroj: pixabay.com

Bez spomienok

Naháňame sa za materiálnymi vecami, na ktoré si po sviatkoch možno už ani nespomenieme. Ľudia v minulosti mali väčší pokoj v duši. Dokonca aj ich štedrovečerná večera bola o inom. Mali tradičnú večeru zo surovín, ktoré mali doma. ,,Dnes tiež máme viacero chodov, ale nestačí nám tradičná ryba, ale máme rôzne morské plody. Ľudia sa dosť pachtia, aby bolo všetko napečené, nie jeden koláč, ale, samozrejme, päť, šesť druhov,‘‘ vraví Nádaská a zároveň zdôrazňuje, že problém je v tom, že prípravu jedla často neodhadneme: ,,Keď sa nakúpi veľa, tak po sviatkoch smetné nádoby praskajú vo švíkoch, lebo sa veľa potravín vyhadzuje.‘‘

 

Honosné stoly plné jedla nesmú chýbať. Zdroj: pixabay.com

Pozitívna zmena

Davovú psychózu je možné počas blížiacich sa sviatkov vo vzduchu doslova cítiť. ,,Mnoho ľudí upratuje, aby bolo všetko ideálne, ale zabúdajú na to, že najdôležitejší poriadok, ktorý je potrebný počas Vianoc, je ten poriadok v sebe samom,‘‘ vysvetlil neuropsychológ Krause. Čo tak zabudnúť na to, že Vianoce sú len o darčekoch a preplnenom vianočnom stole? Treba začať od seba. ,,Každý z nás má na to, byť lepším. A každý z nás má možnosť byť tou zmenou, ktorú chce vidieť u druhých ľudí. Keď začneme od seba, je možné, že aj ľudia v našom okolí sa zmenia,‘‘ dodal Krause.

 

Duchovná podstata Vianoc sa pomaly vytráca. Zdroj: TASR / Dušan Hein

Mohlo by vás zaujímať: