Domáce Kultúra PR článok Top

VIDEO Legendárny Festival Východná je tu! Čaká vás poriadna dávka folklóru

Zdroj: FB Folklórny festival Východná

BRATISLAVA – Najväčší folklórny sviatok sa nezadržateľne blíži. Už o pár hodín vypukne najstarší celoslovenský Folklórny festival – Východná. O brilantné otvorenie sa postará legendárna Lúčnica. Festival svojou návštevou poctí aj prezidentka Zuzana Čaputová. Podujatie bude počas štyroch dní nabité aj ďalší hviezdami. Núdza nebude ani o špičkové zahraničné súbory.

 

Najbližšie štyri dni sa ponesú v znamení ľudovej hudby, spevu, originálnych tancov, ale aj unikátnych krojov. Tradičná prehliadka ľudovej kultúry vo Východnej sa uskutoční 4. – 7. júla. Do amfiteátra v obci pod Tatrami zavíta vyše 25-tisíc návštevníkov.

Dnešný večer otvorí legendárny umelecký súbor Lúčnica – Z tvorby prof. Štefana Nosáľa. Diváci budú mať vďaka nim možnosť pozrieť si to najlepšie z tvorby dlhoročného umeleckého vedúceho súboru. ,,Počas takmer dvojhodinového vystúpenia sa ocitnú na podpolianskej svadbe, medzi dievčatami pri trepaní ľanu a pestovaní maku, zoznámia sa s fígľami mladých mužov pri starodávnom spôsobe mlátenia obilia alebo sa budú môcť zabaviť pri fľaškových hrách zo Zemplína,‘‘ uvádza organizátor festivalu Národné osvetové centrum (NOC). Slávnostné otvorenie festivalu si nenechá ujsť ani prezidentka Zuzana Čaputová.

 

Známe legendy

Okrem Lúčnice sa počas folklórneho maratónu predstavia aj ďalšie umelecké súbory. Piatkovým ťahúňom bude SĽUK, ktorý na Východnej spolu s divákmi oslávi svoje okrúhle 70. narodeniny. V sobotu zase vystúpi tanečné divadlo Ifjú Szivek. Ich vystúpenie zavedie nadšencov folklóru do sveta, v ktorom hudba a tanec boli súčasťou každodenného života. ,,Ich predstavenie s názvom „Sedemdesiatsedem verbunkov“ nadviaže na tradíciu verbunkového tanca a ukáže jeho pestrosť a rôznorodosť,‘‘ vysvetlilo NOC. Verbunkovým tancom sa lúčil mladý vojak pred odchodom na vojnu a dával ním najavo, že je pripravený na náročnú službu vo vojsku. Zároveň sa snažil tancom zapôsobiť na dievčatá.

 

Každý si nájde svoje

Na festivale nebudú chýbať ani vystúpenia zahraničných súborov. Tradičnú hudobno-tanečnú kultúru z južného Poľska odprezentuje Folklórny súbor Przyszowianie. Maďarské ľudové umenie predstaví Folklórny súbor Corvinus Közgáz. Z Česka príde na Východnú Národopisný súbor Dúbrava. Predstavia sa v sprievode cimbalovej muziky Friška. Ukrajinu zastúpi Folklórny súbor Kralycja. Členovia súboru sa predstavia v originálnych tradičných odevoch z regiónov Poltavy a Podolia. Vystúpi tiež srbský Akademický folklórny súbor Oro. Ten prezentuje bohaté tanečno-hudobné dedičstvo rôznych regiónov Srbska, predovšetkým z okolia mesta Niš a juhovýchodnej časti krajiny.

Núdza nebude ani o rôzne sprievodné podujatia. Pripravené sú: Škola tanca, Školička tanca pre deti, Školy spevu. Organizátori nezabudli ani na remeselný jarmok. Zaujímavá bude tiež výstava krojovaných bábik. Sprievodných akcií je omnoho viac. Každý si tak môže nájsť to svoje.

Folklórny festival Východná vyvrcholí v nedeľu. Záver celého podujatia bude patriť slávnostnému galaprogramu Vtedy vo Východnej.

 

Iná Východná

Tohtoročná Východná bude iná. Na 65.ročníku čaká nadšencov folklóru niekoľko zmien a prekvapení. Prvýkrát v histórii pôjde tradičný sobotňajší sprievod z amfiteátra dole obcou. Vyvrcholí veselicou zúčastnených súborov.

Organizátori sa postarali aj o pohodlie návštevníkov. Zabezpečili komfortnú dopravu, ale aj nové vstupenky.

Diváci sa prvýkrát môžu dostať zo železničnej stanice Východná autobusom až priamo na festival a späť. Táto doprava je bezplatná. Okrem osobných vlakov, ktoré stoja vo Východnej pravidelne, budú zastavovať aj všetky rýchliky. „Národný dopravca je už jedenásty raz dopravným partnerom festivalu Východná a ja som tomu veľmi rád. Je nespochybniteľným faktom, že na náš folklór môžeme byť všetci právom pyšní,“ povedal predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK Filip Hlubocký.

Prvý raz je tiež možné zakúpiť si rodinné vstupy 2+2 alebo 2+1. Deti do šesť rokov majú vstup zdarma. Tradične sú v ponuke aj lístky na konkrétny deň podľa vlastného výberu. Vstupenky na festival si môžete kúpiť v sieti predpredaj.sk.

 

Zdroj: TASR / Oliver Ondrᚹ

Život plný odpadu

Festival zmenil dokonca aj vizuál aktuálneho ročníka. Organizátor podujatia Národné osvetové centrum pracoval s čiernou farbou a s motívom tanečnice.„Interne sme ju pomenovali Alžbeta, familiárne ju voláme Beta. Prvýkrát sme ju roztancovali a bude aj súčasťou reklamy. Beta má svojho tanečníka, ktorého návštevníci môžu vyhľadať v grafike,“ informoval generálny riaditeľ Národného osvetového centra Michal Bartók.

Organizátori myslia aj na životné prostredie. Chcú preto spustiť projekt Zelená Východná. „Naším cieľom je získať v budúcnosti status zero waste festival a separovať veľkú väčšinu odpadu, ktorý vznikne počas festivalu. Chceli by sme sa aj týmto spôsobom zaradiť medzi moderné festivaly, ktoré myslia na životné prostredie a svojim príkladom motivovať aj ostatných organizátorov podujatí,“ skonštatoval riaditeľ NOC Michal Bartók. Projekt spustia separovaním PET fliaš a odpadu z gastro zóny. Návštevníci počas festivalu vyprodukujú až 12 ton neseparovaného odpadu, ktorý skončí na skládke. Pri tom väčšia časť z neho sa dá zhodnotiť.

 

Galéria
Poľský folklórny súbor Przyszowianie. Zdroj: festivalvychodna.sk
Maďarský folklórny súbor Corvinus Közgáz. Zdroj: festivalvychodna.sk
Český folklórny súbor Dúbrava. Zdroj: festivalvychodna.sk
Ukrajinský folklórny súbor Kralycja. Zdroj: festivalvychodna.sk
Srbský folklórny súbor Oro. Zdroj: festivalvychodna.sk
Na festival zavíta vyše 25-tisíc návštevníkov. Zdroj: TASR / Andrej Galica
Vizuál aktuálneho ročníka. Zdroj: FB Folklórny festival Východná
Pripravená bude aj škola tanca. Zdroj: TASR / Andrej Galica
Na svoje si prídu milovníci tradícií. Zdroj: TASR / Oliver OndrṚ
Festival ponúkne tradičnú kultúru. Zdroj: TASR / Andrej Galica
Východná na pár dní opäť ožije. Zdroj: TASR / Oliver OndrṚ
Organizátori nezabudli ani na remeselný jarmok. Zdroj: TASR / Oliver OndrṚ
Festival ponúka predstavenia aj zahraničných súborov. Zdroj: TASR / Oliver OndrṚ
O vystúpenia folklórnych súborov nebude núdza. Zdroj: TASR / Oliver OndrṚ
Prehľad vlakov počas trvania festivalu. Zdroj: ZSSK
Prehľad vlakov počas trvania festivalu. Zdroj: ZSSK
Prehľad vlakov počas trvania festivalu. Zdroj: ZSSK
navigate_before
navigate_next