Spoločnosť Zahraničné Top

VIDEO Toto vymyslí len život. Nemilosrdný zabijak bin Ládina získal nezvyčajný džob

Robert J. O’Neill zabil Usámu bon Ládina tromi ranami do hlavy. Zdroj: TASR/AP

WASHINGTON – Vodca al-Káidy Usáma bin Ládin zosnoval hrozivé útoky dopravnými lietadlami na newyorské Dvojičky a budovu Pentagonu, ku ktorým došlo 11. septembra 2001. Pri atakoch prišlo o život 3000 ľudí. O desať rokov neskôr bol zastrelený počas operácie americkej Navy-Seal vo svojom úkryte v pakistanskom Abbottabade.

 

Elitný vojak, ktorý bin Ládina zabil, si teraz vybral zaujímavé povolanie. Po tom, ako sa rozlúčil s armádou, sa stal motivačným trénerom a aj komikom. Robert J. O’Neill vystúpil v stand-up  talkshow “Lights Out” na televíznej stanici Kanal Comedy central spolu s hercom Davidom Spadom a komičkou Whitney Cummingsovou. Ostreľovač, ktorý 2. mája 2001 zasiahol bin Ládinovu hlavu tromi výstrelmi, ukázal svoj prirodzený talent, ktorý by mohol zužitkovať vo svojej ďalšej kariére.

Šou sa začala trochu strašidelným spôsobom. Bývalý vojak začal slovami: “V Pakistane som videl láskavejšie jaskyne,” začal podpichovaním publika. “Na bin Ládina som strieľal ako prvý, pretože som dostal rozkaz,” dodal. 

Na archívnej snímke z 5. septembra 2011, ktorú poskytlo múzeum obetiam 11. septembra v New Yorku, je v skrinke vrchný odev Roberta O’Neilla, príslušníka elitnej jednotky amerického námorníctva Navy SEALs, ktorý mal na sebe počas zastrelenia vodcu teroristickej siete al-Káida Usámu bin Ládina. Zdroj: TASR/AP

“Zabil som bin Ládina,” zopakoval znova O’Neill. “Dá sa povedať, že som Beyoncé zo Seal Team Six. A najlepšie na bin Ládinovej smrti je,” pokračoval sarkasticky a dodal: “že všetky vojny na Blízkom východe sa skončili.”

Bolo to druhýkrát, čo opäť “zabil”, žartoval o svojom predošlom vtipe. Čím myslel, že sa mu podaril dobrý žart. 

Pred samotným skečom vojak povedal: “Ešte nikdy som nevystupoval ako komik – ale v zásade sa pred ľuďmi cítim dobre.”

Kariéra muža, ktorý zabil bin Ládina

Kariéra O’Neilla bola po vojenskej operácii komanda búrlivá. Ako zabijak obávaného teroristu bol prvýkrát identifikovaný v dokumente Fox News ako “Muž, ktorý zabil Usámu bin Ládina”. Okamžite dostal pokarhanie za porušenie etických pravidiel Seals, ktoré znejú: “Nikdy nerobím reklamu kvôli povahe mojej práce a tiež nevyhľadávam uznanie za svoje činy.” 

O’Neill sa tým nenechal ovplyvniť. V knihe “The Operator” opísal krvavé okamihy na schodoch do spálne bin Ládinovej vily:

“Otočil som sa napravo a pozrel do vedľajšej miestnosti. Usáma stál v blízkosti vchodu pred posteľou, vyšší a chudší, ako som očakával, bradu mal kratšiu a vlasy šedivejšie,” napísal. “Mal pred sebou ženu a ruky na jej pleciach. Za menej ako sekundu som namieril nad pravé rameno a dvakrát som stlačil spúšť. Hlava bin Ládina sa rozdelila a spadol na zem. Potom som mu poslal ešte jednu guľku do hlavy. Pre istotu.”

Na archívnej snímke z 24. decembra 1998 vodca teroristickej siete al-Káida Usáma bin Ládin hovorí so skupinou vybraných zástupcov médií v provinci Helmand na juhu Afganistanu. Zdroj: TASR/AP

O’Neillovi sa rozpadlo manželstvo s Amber O’Neillovou. Majú spolu dve deti. Vojak sám označil ako príčinu rozchodu posttraumatický syndróm a problémy s alkoholom. Neskôr sa oženil v Cap Code (štát Massachusetts) s Jessicou Halpinovou. 

V roku 2016 ho našla polícia za volantom v bezvedomí. Odmietol sa podrobiť testu na alkohol a tvrdil, že príčinou jeho “blackoutu” bolo užívanie liekov.

Či bude O’Neill po vydarenej premiére aj ďalej pokračovať v kariére stand-up komika, nie je zatiaľ známe.

Na archívnej snímke bývalý príslušník špeciálnych síl vojenského námorníctva USA (Navy SEALs) Robert O’Neill 8. apríla 2016. Zdroj: TASR/AP