Zahraničné Spoločnosť Politika

VIDEO Ukrajinská armáda je v stave plnej bojovej pohotovosti

Tri zajaté ukrajinské lode. (SITA/AP)

KYJEV – Ukrajinské ozbrojené sily sú v plnej bojovej pohotovosti. S odvolaním sa na generálny štáb ozbrojených síl Ukrajiny o tom v pondelok informovala agentúra Ukrinform. Na zosilnený režim hliadkovania prejdú aj policajné zložky a pohraničná stráž.

Tieto opatrenia boli prijaté v súvislosti rozhodnutím ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany o vyhlásení stanného práva po nedeľnom incidente ukrajinských a ruských lodí v Azovskom mori.

Očakáva sa, že prezident Petro Porošenko vystúpi v ukrajinskom parlamente. V noci na pondelok Porošenko uviedol, že stanné právo bude na Ukrajine vyhlásené výlučne s cieľom posilniť obranu štátu. “Neznamená, že odstupujeme od politicko-diplomatického riešenia oslobodenia ukrajinského územia,” uistil Porošenko.

Okrem spomínaných opatrení bola posilnená aj činnosť tajných služieb a rozviedky, aby sa na území Ukrajiny zabránilo ďalším provokáciám ruských tajných služieb a destabilizácii na Ukrajine, píše sa vo vyhlásení ministerstva obrany.

Ako došlo k incidentu

K incidentu v Azovskom mori došlo v nedeľu. Velenie ukrajinskej armády informovalo, že išlo o vopred naplánovaný presun lodí z prístavu Odesa do prístavu Mariupol, ktorý sa začal 23. novembra.

Deň nato Ukrajina dostala informáciu o zatvorení plavebnej zóny v Kerčskom prielive, ktorú však medzinárodné inštitúcie nepotvrdili. Ruská strana nereagovala ani na žiadosti posádky ukrajinskej veliteľskej lode. Ukrajinské plavidlá preto pokračovali v plavbe aj v nedeľu.

O uzavretí plavebnej zóny boli ukrajinské plavidlá i medzinárodné úrady informované až v nedeľu popoludní. Ukrajina pritom tvrdí, že táto informácia sa nezakladala na pravde, pretože popod most cez Kerčský prieliv v danom čase preplávalo niekoľko ruských lodí.

Napriek tomu ukrajinské velenie v nedeľu popoludní rozhodlo o návrate ukrajinských plavidiel do Odesy.

Rusi strieľali na ukrajinské lode

V čase, keď tieto lode menili kurz, však posádky hliadkujúcich ruských plavidiel spustili paľbu, tvrdí ukrajinská strana.

Rusko vyhlasuje, že tri ukrajinské lode narušili námornú hranicu Ruska, keď sa pokúšali vplávať do Azovského mora cez Kerčský prieliv. Podľa Ruska ukrajinské lode sa v tejto uzavretej zóne pohybovali niekoľko hodín, pričom vykonávali “nebezpečné manévre” a “nereagovali na výzvy posádok ruských lodí”. Vzhľadom na to ruská strana, ktorá tento incident považuje za porušenie medzinárodného práva, použila strelné zbrane.

Agentúra Ukrinform v pondelok uviedla, že tri ukrajinské lode sú naďalej zadržiavané Ruskom. Dve z nich – člny Berďansk a Nikopol – sú neschopné plavby. Remorkér Jany Kapu bol rovnako donútený zakotviť.

Pri incidente bolo podľa ukrajinských zdrojov zranených najmenej šesť ukrajinských vojakov, pričom stav dvoch z nich je údajne ťažký. Agentúra RIA Novosti hovorí o troch, ktorým bola poskytnutá lekárska pomoc.

Podľa agentúry TASS Rusko začalo nedeľný incident vyšetrovať na základe podozrenia, že došlo k narušeniu jeho štátnych hraníc.

V súvislosti s týmto incidentom ukrajinský prezident zvolal vojnovú radu štátu a Ukrajina požiadala aj o zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN. Tá sa má podľa tweetu americkej veľvyslankyne pri OSN Nikki Haleyovej zísť v New Yorku v pondelok o 17.00 h SEČ.

Protesty proti zásahu

Zásah proti trom ukrajinským lodiam v Azovskom mori mal na Ukrajine za následok niekoľko incidentov, ktoré boli namierené proti ruským diplomatickým zastupiteľstvám.

Ako v pondelok informovala televízia 112 Ukrajina, v Kyjeve v noci na pondelok zhorelo auto s diplomatickou ŠPZ pridelenou ruskému veľvyslanectvu. K incidentu došlo neďaleko budovy ruského veľvyslanectva. Podľa predbežných záverov polície šlo o úmyselný čin.

Okrem toho sa večer pred veľvyslanectvom zhromaždilo niekoľko desiatok ľudí, ktorí skandovali “Smrť Rusku!” a hádzali smerom k budove dymovnice. Podľa očitých svedkov účastníci akcie na plot okolo areálu rozvešali aj loďky poskladané z papiera na protest proti námornému incidentu z nedele.

Míting na protest proti zadržaniu ukrajinských plavidiel sa v nedeľu večer konal aj pred ruským konzulátom v Ľvove, kde jeho účastníci podpaľovali pneumatiky, informovala agentúra RIA Novosti.

Rusko si predvolá ukrajinského diplomata

Námestník ruského ministerstva zahraničných vecí Grigorij Karasin tvrdí, že nedeľná “provokácia Kyjeva” v Azovskom mori mala za cieľ “zatriasť Ukrajinou vyhlásením stanného práva” a zosilniť sankcie uvalené na Rusko.

“Cieľ provokácie (Kyjeva) je zjavný: zatriasť Ukrajinou vyhlásením stanného práva, mobilizovať protiruské nálady a sprísniť protiruské sankcie,” vyhlásil Karasin v pondelok podľa agentúry RIA Novosti.

Karasin dodal, že na pozadí týchto krokov sa “ukrajinskému prezidentovi Petrovi Porošenkovi bude ľahšie spúšťať jeho predvolebná kampaň”.

Ukrajina nateraz nemá žiadne oficiálne informácie o osude členov posádky troch svojich plavidiel. Podľa vedenia Ukrajiny boli pri incidente zranení šiesti ukrajinskí námorníci.

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová v pondelok vo vysielaní televízia Rossija 24 informovala, že Moskva si v súvislosti s incidentom predvolá ukrajinského chargé d’affaires v Rusku Ruslana Nimčynského.

Hovorkyňa vysvetlila, že dôvodom pre toto predvolanie sú “agresívne a provokatívne akcie ukrajinskej strany”.

“Nejde len o nedodržanie právnych noriem zo strany Ukrajiny, ale o plánované provokácie a agresívne akcie,” vysvetlila Zacharovová a dodala, že “táto provokácia a celý komplex provokatívnych akcií boli vopred pripravené”.