Zahraničné Top

Víťazom primáriek demokratov v Iowe je Hillary Clintonová

DES MOINES – Bývalá šéfka americkej diplomacie Hillary Clintonová sa v dramatickom súboji stala víťazkou hlasovania na pondelňajších volebných zhromaždeniach (caucus) Demokratickej strany v americkom štáte Iowa. Uviedla to agentúra DPA s odvolaním sa na centrálu Demokratickej strany v Iowe.

Podľa televízie CNN získala táto vysoká favoritka 49,8 percenta hlasov. Na druhom mieste skončil s nečakane malou stratou – len 0,2 percenta hlasov – senátor za štát Vermont Bernie Sanders, ktorý ju v ostatnom čase začal dobiehať aj v prieskumoch verejnej mienky. Rozdiel medzi nimi bol pritom na začiatku sčítavania hlasov viac ako šesť percent.

Výsledky však stále nie sú konečné, pretože sa čaká na údaje z 11 okresov, uviedla agentúra BNO News. Popredné americké médiá – televízia CNN či agentúra AP – preto zatiaľ nevyhlásili za víťaza nikoho.Podľa prvých komentárov sú výsledky volieb pre Clintonovú nepriaznivé, pretože Sanders, ktorý bol v Iowe schopný mobilizovať najmä mladých ľudí, sa k nej nebezpečne priblížil.

Súboj demokratov o Biely dom bude po dnešnej volebnej noci iba záležitosťou Clintonovej a Sandersa. Americké médiá totiž oznámili, že z neho odstúpil bývalý guvernér štátu Maryland Martin O’Malley. V Iowe získal iba 0,6 percenta odovzdaných hlasov a od začiatku bol bez šance na úspech.

Clintonová ešte pred zverejnením konečných výsledkov v príhovore k stúpencom povedala, že v Iowe si “vydýchla od úľavy”, nevyhlásila sa však za víťazku.V Iowe v pondelok odštartoval maratón primárok (primaries) a volebných zhromaždení, ktoré sa postupne uskutočnia vo všetkých amerických štátoch. Vzíde z nich súper úradujúceho demokratického prezidenta Baracka Obamu. Voľby hlavy štátu sa uskutočnia 8. novembra.

Po skončení primárok a caucusov si obe veľké strany zvolia na svojich zjazdoch prezidentských kandidátov (18. júla republikáni, 25. júla demokrati). Uchádzači o nomináciu musia dovtedy presvedčiť 1237 delegátov v republikánskom, resp. 2382 v demokratickom tábore. V Iowe sa “hralo” o 30 delegátov u republikánov a 44 u demokratov.V poľnohospodársky zameranej Iowe a niekoľkých ďalších štátoch sa volí špecifickým systémom straníckych zhromaždení. Ich priebeh je iný v každom štáte i jednotlivých stranách.

Hoci je Iowa menším štátom, výsledky z neho majú veľký význam v nominačnom procese. Je to totiž prvý test popularity kandidátov a schopnosti mobilizovať voličov.Najbližšie čakajú straníckych uchádzačov o nomináciu 9. februára primárky republikánov a demokratov štáte New Hampshire. Dôležitým míľnikom je superutorok 1. marca, kedy sú primárky v 11 štátoch. Posledné sa uskutočnia 14. júna.